Саркофаг: 300 років з радіоактивними відходами і близько 2 млрд. грн. щорічно
Протягом усієї поїздки в зону відчуження ЧАЕС, організованої минулої п’ятниці в межах виїзного засідання Колегії МНС, кореспондента «Дня» не покидало відчуття ірреальності побаченого. Осиротілі будинки, пусті очниці вікон, поховане цілком село Копачі, мертве місто Прип’ять з навислим на самому вершечку шістнадцятиповерхівки гербом СРСР, сірий і зловісний профіль «Укриття»...
Що відбувається там, в утробі саркофага, вчені до кінця не знають, і глуха коробка укриття — об’єкт постійної тривоги, визнав міністр МНС Василь Дурдинець. За словами заступника начальника об’єкта «Укриття» Артура Корнєєва, всередині 4 го блоку великі проблеми з пилом, кількість якого збільшується, і водою — в машинний зал потрапляють атмосферні опади, піднявся рівень грунтових вод. Їх очищають, наскільки можливо, але старіють і приходять в непридатність самі конструкції саркофага. Тому, як повідомив А. Корнєєв, визначено 29 вузлів, що найбільш потребують стабілізації. Шість iз них буде демонтовано насамперед, щоб попередити можливi руйнування. За його словами, статус «атомного блоку в стадії запроектної аварії» нині змінився на «тимчасове зовнішнє приповерхневе сховище радіоактивних відходів». Нове укриття над зруйнованим блоком планується побудувати в 2005 році.
Для розв’язання проблеми низько- і середньорадіоактивних відходів (РАВ) недалеко від ЧАЕС почато будівництво комплексу виробництв «Вектор». Основні об’єкти, як повідомив головний інженер державного спеціалізованого підприємства «Техноцентр» Павло Корчагін, передбачається ввести в експлуатацію в наступному році. А на базі першої черги «Вектора» створити національний центр з переробки і захоронення РАВ. За його словами, небезпечний відпрацьований матеріал через 300 років природного розпаду радіонуклідів перетвориться в звичайне сміття. Щоправда, є ще більш «довгограюча» високоактивна група РАВ, під які потрібні сховища глибокого геологічного типу, що дорого коштують. Поки що їх будуть зберігати на «Векторі» в спеціальних контейнерах, з тим, щоб років через 30 — 50 захоронити за правилами.
Для переробки і зберігання палива з реакторів (25 тис. тепловиділяючих зборок і 3 тис. стержнів управління реактором) в зоні відчуження будується сховище відходів ядерного палива (СВЯП). Як пояснив представник французької компанії, що виграла тендер на його будівництво, на переробному заводі уран буде кондиціонуватися, завантажуватися в касети, а потім встановлюватися в бетонні модулі. Вивантаження палива розраховане на 8, а зберігання його — на 100 років. Отже, роботи вистачить на декілька поколінь. У що це обійдеться державі, важко навіть передбачити. Вже ці дві обставини, не кажучи про екологічні наслідки, вселяють великі сумніви щодо переваг атомної енергетики.
Тим часом вплив зони давно вже вийшов за межі 30 кілометрової території, обмеженої колючим дротом. Адже в тугий чорнобильський вузол, зав’язаний на проблемах «Укриття» і закриття ЧАЕС, вплетена неймовірно хвора проблема соціальних наслідків «ядерного інциденту». За словами В. Дурдинця, в минулому році, вперше за 10 років, були повністю профінансовані всі чорнобильські програми на суму 1 млрд. 812 млн. грн. (У нинішньому році в бюджеті заплановано на 56 млн. грн. більше). На відміну від минулих років, коли половина коштів, призначених на медичне забезпечення, витрачалася на купівлю обладнання, в нинішньому році 80% коштів планується спрямувати на придбання медикаментів. До сумної дати 15- річчя чорнобильської катастрофи «мнсовці» планують відвідати кожну чорнобильську сім’ю.
Щоб забезпечити всі норми чорнобильського законодавства, щорічно, як повідомив Василь Дурдинець, з держбюджету потрібно виділяти 8 млрд. 900 млн. грн., з яких 6,5 млрд. — на соціальні виплати. Оскільки це просто нереально, то, за словами міністра, «необхідно акуратно переглянути» окремі пільги для деяких категорій громадян, але ті з них, які дійсно потребують особливої уваги, «повинні бути суворо забезпечені». Усього в країні статус «чорнобильців» мають 3 млн. 345 тис. чоловік, але за інформацією Верховного суду, близько 60% знову виданих посвідчень — необгрунтовані. Згідно з концепцією МНС, поданою на розгляд ВР України, планується також частина «чистих» від радіонуклідів земель на територіях областей, що потерпіли від катастрофи, передати в сільськогосподарське користування. Крім того, підготовлено спільний меморандум про співпрацю і гармонізацію чорнобильських законодавств трьох країн — України, Росії і Білорусі.