«Секретний ювілей»
75 років тому в Харкові налагодили канал абсолютного урядового зв’язку.
У Харківського управління Служби безпеки України ювілей. Річ у тому, що в структурі СБУ є окремий Департамент спеціальних телекомунікаційних технологій і захисту інформації, на базі якого 75 років тому в Харкові, тоді ще столиці Радянської України, налагодили перший канал абсолютно секретного урядового зв’язку з Москвою. Київ до цього зв’язку приєднали лише через чотири роки.
А напередодні вищезгаданої дати на телеекранах України минув показ багатосерійного фільму «У колі першому», в якому перші люди країни в сталінський період сушили голову над тим, як зробити телефонні переговори урядового рівня абсолютно конфіденційними. Будь-яке розголошення інформації з цього питання могло закінчитися для балакуна миттєвою смертю. Зараз харківське управління СБУ відкриває таємниці засекреченого зв’язку і навіть створило невеликий музей, де зберігаються вже невживані апарати для секретного зв’язку, що належали першим радянським вождям. Що стосується новітніх сучасних технологій, то все це міститься під грифом суворої таємниці і демонстрації не підлягає. Протягом останніх десятиріч відбувався швидкий розвиток новітніх інформаційних технологій, стрімко зросли роль і значення інформації в усіх сферах життя і, відповідно, проблем у сфері інформаційної безпеки додалося. Костянтин Бойко, начальник Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем і захисту інформації СБУ, запевняє, що жодного стосунку до прослуховування департамент і нова служба не мали і не матимуть: це служба захисту інформації і до зняття інформації вона не причетна. Після касетного скандалу службі інформаційної безпеки довелося посилити контроль за головними апартаментами країни. Виявляється, найбільш поширений і непомітний варіант підслуховування, коли телефон використовується як активний мікрофон, навіть якщо трубка лежить на апараті.
В історії роботи відділу Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем і захисту інформації Служби безпеки України в Харківській області було багато цікавого. Як з’ясувалося з доповіді начальника відділу полковника Сацюка, ще в 1921 році, в Харкові, у складі українських органів держбезпеки був створений Загальний відділ під керівництвом Ігнатова, одним із завдань якого було забезпечення секретним телефонним зв’язком. У 1929-1930 році для вирішення державних завдань — політичних, економічних, оборонних — особливо був потрібен надійний апарат системи управління державою, який забезпечував би зв’язком вищий ешелон державної влади. 1 червня 1931 року в Оперативному відділі Об’єднаного державного політичного управління країни була проведена реорганізація, в результаті якої в Харкові був створений перший в Україні підрозділ з обслуговування станції засекреченого урядового ВЧ-зв’язку. На Всесоюзному конкурсі в 1939 році Харківська ВЧ-станція зайняла друге місце, а в 1965 році її визнали як головну станцію зони, до якої ввійшли станції в містах Полтава, Суми, Запоріжжя, Донецьк, Дніпропетровськ, Ворошиловград. У 1971 році визначили головне завдання урядового зв’язку, а саме — забезпечення керівництва держави високоякісним, безперебійним і надійним засекреченим зв’язком у будь-якому місці, в тому числі й за умов руху автомобільним і повітряним транспортом. Із цією метою в 1973 році на станції був розгорнений перший дослідно- експериментальний зразок системи спеціального зв’язку «Татри-М», що надалі зіграло провідну роль у системі забезпечення урядовим зв’язком вищих посадових осіб держави під час повітряних перельотів. У квітні 1981 року була введена в експлуатацію існуюча станція урядового зв’язку, що є однією з кращих у країні. Уперше в Україні, в Харкові, 3 вересня 2003 року в приміщенні Обласної державної адміністрації був відкритий абонентський пункт системи захищеної електронної пошти СБ України.
Сьогодні українські фахівці працюють над створенням для високопосадовців мобільних телефонів зі складною системою щосекундного кодування, з якою не повинна впоратися жодна шпигунська мережа. З 1 січня 2007 року Департамент захисту інформації та спеціальних телекомунікаційних технологій буде реорганізований в окрему держслужбу.