Перейти до основного вмісту

Швидко та тихо

Грабують на Вінниччині історичні пам’ятки
10 листопада, 00:00

На Вінниччині легко стати археологом. Вистачить трохи глибше копнути в себе на городі. Так жартують місцеві краєзнавці про щедрі поклади решток трипільської культури. Натомість не до жартів тим, хто покликаний їх вивчати й охороняти. За останнє десятиліття чорні археологи сплюндрували не один курган, а там, де орієнтовно осідали пращури, тепер краєзнавці часто застають розриті рови.

Так, у Ямпільському районі шукачі скарбів, щоб докопатись до цінностей, навіть демонтували вузькоколійку і екскаватором викопали котлован. Проте, не розбагатіли. Завідувач відділу охорони пам’яток історії та культури Вінницького обласного краєзнавчого музею Михайло Потупчик розповів, що в Ямполі працювали дилетанти, які не знали, що копались в кургані періоду енеоліту (V-III тисячоліття до н.е.), а тоді дорогоцінні метали ще не були популярними. Михайла Потупчика дивує не стільки необізнаність чорних археологів, скільки спокій голів сільрад і дільничих міліціонерів.

— Місцева влада ні разу не повідомляла про те, що на їхній території «працюють» шукачі, — каже Михайло Потупчик. — Хоча не можливо не помітити у себе під селом екскаватора чи чужого дядька з металошукачем. Окрім того органи внутрішніх справ Вінниччини в останні роки ні разу не повідомляли про затримання злочинних груп, які займались чорною археологією. Це при тому, що кожна пам’ятка, кожне поселення поставлені на облік, і вся інформація про розкрадання й плюндрування історичних цінностей є в районних відділах культури. Окрім Ямпільського, випадки несанкціонованих розкопок були в Хмільникському, Могилів-Подільському, Вінницькому й інших районах.

На місцях трипільських поселень шукають бронзові предмети й кераміку, яка на чорному ринку нині в моді. Якщо ж пам’ятка розкопується без фіксації, то знахідки втрачають наукову цінність. Але, як правило, копають в надії вирити вартісний метал. У роботі чорні археологи користуються таким приладдям, про яке працівники музею й не мріють.

— У них є металошукачі, які коштують від півтори до п’яти тисяч доларів, геосканери, які сканують ґрунт до 15 метрів вглиб, а це майже 15 тисяч доларів, — продовжує Михайло Потупчик.

Проте стихійні розкопки — це не єдине, що нищить до кінця не досліджену підземну історію регіону. З успіхом, як каже Михайло Потупчик, цим займається і місцева влада, роздаючи під забудову землю, не радячись з істориками. Над поселенням доскіфського часу у 90-х роках збудували фабрику. І вже зовсім недавно, не зважаючи на протести охоронців історико-культурної спадщини, на березі міського озера, де були палеолітичні стоянки й таборування в епоху бронзи, виросли дачі.

ДО РЕЧІ

Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи виступив проти зміни порядку видачі дозвільних документів на ведення будівельних, земельних та інших робіт у межах зон охорони пам’ятників, історичних ареалів населених пунктів України. Як передає forUM, такої думки члени Комітету ВР дійшли у результаті обговорення законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України з питань охорони культурної спадщини».

Зокрема члени Комітету ВР не згодні з пропозицією встановити обов’язковість узгодження дозволу на проведення таких робіт, а також узгодження відведення земельних ділянок під будівництво в зонах археологічних пам’ятників з Інститутом археології Національної академії наук України. На думку народних депутатів, у законопроекті робиться спроба відсторонити кваліфікаційні ради, які є колегіальним незалежним органом, що відповідає за професійний рівень проводження робіт, від участі у видачі дозволів на проведення археологічних розвідок та розкопок. Крім того, проект Закону монополізує право видачі дозвільних документів на проведення археологічної розвідки та розкопок однією установою — Інститутом археології НАНУ.

Законодавча ініціатива, що розглядається, вважають парламентарії, значно звужує коло експертів-археологів, а також можливості інших установ (наукових, вищих навчальних закладів, громадських організацій) бути причетними до комплексу робіт, пов’язаних із виявленням, охороною та збереженням пам’ятників історії та культури.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати