Перейти до основного вмісту

Скадовськ і Генічеськ: переосмислення простору

На Херсонщині стартував новий урбаністичний проєкт
22 грудня, 19:39

Із 1 грудня в Херсонській області розпочався проєкт «Південне узбережжя України — від дослідження до розвитку: Генічеськ — Скадовськ-2030». Це експериментальний урбаністичний майданчик інноваційного типу, в межах якого створено платформу територіального розвитку CO-URBANISM — для розробки та реалізації нових підходів і технологій «вирощування» міст.

У кооперації діятимуть представники різних громадських організацій, закладів вищої освіти, архітектори із Харкова, Києва, Одеси, Дніпра, представники міських громад і місцевої влади.

Головні завдання проєкту — дослідити урбаністичний потенціал Генічеська і Скадовська, переосмислити розвиток цих міст та дотичних до них територій, розробити такі сценарії просторового розвитку міст (включаючи варіанти розвитку міських набережних), які б сприяли підвищенню їхньої інвестиційної привабливості, зазначають організатори.

Чому 2030? Тому що є сенс орієнтуватися на розвиток міст протягом найближчого десятиліття. Чому саме Скадовськ і Генічеськ? На думку проєктної команди, це ключові міста південного узбережжя України для розгортання програми урбаністичного розвитку прибережних міст і територій. Якісні поворотні зміни в їхньому розвитку стануть стимулом для ширшої програми реновації українських прибережних територій як у Херсонській, так і в Одеській, Донецькій і Запорізькій областях. Тобто цей досвід можна тиражувати й адаптувати з огляду на локальну специфіку.

«У більшості невеликих міст східної та південної України подібні проблеми. Вони страждають на одну й ту саму «урбаністичну» хворобу, яка називається «місто-неформат». Це легко прочитується, коли вивчаєш «міську» структуру. Чому в лапках? Тому, що ця структура тільки прикидається такою... «Лікування» міст, як і лікування різних хворих людей з однаковим діагнозом, має схожий «протокол терапії». На меті — «розморозити» такі «урбаністичні ембріони» й виростити їх у повноцінні міста європейського типу», — коментує керівник проєкту архітектор Ігор ЛЯЛЮК.

Організатори зазначають, що проєкт буде відкритим, з великою кількістю лекцій, дискусійних панелей та обміном баченнями і стратегіями онлайн і наживо (якщо дозволять карантинні обмеження). Також заплановані робочі зустрічі та презентації у Скадовську, Генічеську і Херсоні. Передбачається широке залучення місцевих підприємців, органів влади, активістів від громади.

Із 1 до 9 лютого у Скадовську організатори планують провести офлайн-семінар «Скадовськ — Генічеськ-2030», де зберуться представники громадськості обох міст, місцевої влади, експерти, тьютори, учасники. За результатами тижневого інтенсиву, громаді нададуть по три пропозиції для кожного міста: три схеми розвитку поселень і територій з розробкою зон відповідальності та ресурсного забезпечення; концепції розвитку берегової лінії; розробка кварталів (загальні схеми генерального плану, проєктні пропозиції об’єктів забудови кварталів).

Як зазначають організатори, вирішальний етап — створення місцевого офісу територіального розвитку для реалізації перших пропозицій та подальших розробок. Мери обидвох міст — Олександр Яковлєв (Скадовськ) та Олександр Тулупов (Генічеськ) погоджуються сприяти реалізації досліджень, допомагати в проведенні семінару. Також вони пообіцяли надати інформацію про наявні стратегії розвитку і допоможуть у визначенні трьох кварталів для їх опрацювання під час семінару.

За словами Ігоря Лялюка, надзавдання проєкту — мотивувати жителів Генічеська і Скадовська покращувати життя й імідж їхніх міст.

«У тому, що в результаті роботи ми отримаємо цікаві архітектурні пропозиції і бачення майбутнього для цих міст, я навіть не сумніваюся. Упевнений у професіоналізмі своїх колег, який зростає з року в рік... Містянин — не пасивна позиція, ми не є містянами просто за фактом прописки. Містянин — це людина, яка відповідальна за своє місто і бере участь у прийнятті рішень щодо його життя і розвитку. Якщо ви не маєте можливості брати участь у процедурі прийняття рішень, то не можете й відповідати за об’єкт управління, за своє місто. В результаті роботи ми повинні отримати не тільки життєздатні проєктні пропозиції, а й низку реальних інструментів та можливостей для жителів Генічеська і Скадовська реалізуватися, стати активними будівничими майбутнього своїх міст», — вважає Ігор Лялюк.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати