Скелі треба берегти
Унікальна природна локація на Херсонщині потребує захисту й організованого туризмуСтаніславські скелі — романтичне і дуже мальовниче місце в Білозерському районі Херсонщини. Унікальний ландшафт, що поєднує степ, круті балки й лиман, останніми роками приваблює багато туристів з усієї країни.
Неймовірний краєвид на Дніпро-Бузький лиман, вражаючі заходи сонця, високі глиняні урвища, де ростуть рідкісні рослини і живуть чимало птахів і тварин — усе це у ландшафтному заказнику Станіславський. «День» уже неодноразово розповідав про дивовижне місце.
Власне, статус заказника постійно змушує говорити про організований відпочинок на скелях і збереження унікальної пам’ятки. Тему порушують місцеві активісти, екозахисники, науковці, місцева влада теж намагається реагувати. Однак місцеві мешканці ще не звикли до всеукраїнської уваги до їхніх скель і часто не цінують природний скарб: викидають у балки сміття чи й ще гірше — підпалюють його. В результаті — трав’янисті кручі перетворюються на чорне згарище. Люди просто їдуть сюди відпочивати, не знаючи, як правильно поводитись у заказнику.
ПОЖЕЖІ — РЕЗУЛЬТАТ ЛЕГКОВАЖНОСТІ ЛЮДЕЙ
Буквально днями на скелях загасили чергову пожежу. Чи не про кожен такий випадок пише у Фейсбуці Станіславський сільський голова Володимир ЖЕЛУДЕНКО, дякуючи місцевій добровільній пожежній команді, до якої входять працівники комунгоспу ОТГ.
«Тижня не минає, щоб не загорілося. Чому так? Я думаю, це найчастіше легковажність наших мешканців, адже пожежі трапляються в межах села, хоча іноді й там, куди їдуть туристи», — розповідає «Дню» Володимир Желуденко. — Ми забезпечили організований збір сміття від дворів, встановили символічну плату у 5 грн 50 копійок з людини, поставили в селі урни для роздільного збору сміття, однак люди все таки ще продовжують засмічувати скелі. Прикро, що в людей є кругова порука до цього. Знають хто, скажуть, а засвідчити для протоколу не хочуть».
Відповідно, притягнути когось до відповідальності — майже нереально. Принаймні про такі випадки невідомо.
«Ще три роки тому ми не думали про туризм, не бачили в наших балках нічого неординарного. Але вже прописали цей напрям у стратегічному плані розвитку ОТГ як один з основних. Потрохи працюємо в цьому напрямку. На скелях будуть вказівники, шлагбауми по дорозі на скелі, організуємо стоянку транспорту, туалети, щоб все це було контрольовано. Важко змінити свідомість людей, але позитивні зміни є. Склалося так, що промоція є, туристи пішли, але ми ще не підготували інфраструктуру. Працюємо над цим», — каже Желуденко.
ТІЛЬКИ ОРГАНІЗОВАНИЙ ТУРИЗМ
Місцевий активіст Олег МАРЧУК уже кілька років поспіль популяризує свій край через якісний фото і відеоконтент. Також своїми силами Олег із друзями розробив туристичні маршрути лиманом на байдарках, нещодавно організував кемпінг, проводить тури скелями та околицями. Цікавість до такого продукту постійно зростає, говорить Олег.
Нещодавно у Станіславській ОТГ з’явилися ще одна точка для туристів — невелика козина ферма, власниця якої робить крафтові сири. Гості, які побували на фермі, залишають позитивні відгуки про домашню атмосферу, гарних тварин і смачний сир.
ФОТО ІВАНА АНТИПЕНКА
Цьогоріч на Херсонщину їдуть популярні тревел-блогери, журналісти, зірки. Різні проєкти знімають багато контенту про туристичні локації регіону. І Станіславські скелі є ледь не в кожному сюжеті.
Саме через таку увагу до цього місця, переконаний Олег Марчук, туризм тут повинен бути виключно організований. І про це він говорить уже кілька років. Від такого підходу виграють усі: і громада, і гості, і підприємці. І, безумовно, заказник з його біорізноманіттям та чудовими ландшафтами.
КОНЦЕРТ НА СКЕЛЯХ
24 серпня Херсонський обласний театр ім. Миколи Куліша планує провести святковий концерт на території ландшафтного заказника «Станіславський». Захід має пройти під патронатом ОДА, організаційно допомагає Станіславська ОТГ. Подібний концерт на скелях театрали проводили кілька тижнів тому. Зібралося близько сотні відвідувачів, тож захід вирішили повторити до Дня Незалежності.
Питання доцільності і законності такого заходу в природоохоронній зоні знову порушили активісти. На їхню думку, масовий захід на скелях проводити не можна, просять відреагувати правоохоронні органи та обласну екоінспекцію. За словами Віктора СКОРОБОГАТОВА з ГО «Українська Природоохоронна Група», охоронне зобов’язання забороняє проведення будь-яких масових заходів. До того ж починається сезон тиші.
Олег Марчук також проти цієї ініціативи. Він вважає, що це зашкодить природі, і для такого заходу є багато місць поза заказником.
Втім, у Положенні про ландшафтний заказник «Станіславський» прямої заборони на проведення масових заходів такого типу не зазначено. Є лише пункти про заборону організації таборів, місць відпочинку, стоянок автотранспорту та прохід заказником поза межами екологічних маршрутів. Однак межі заказника досі не встановлені, тому виникають різні тлумачення.
Доктор біологічних наук, професор Іван МОЙСІЄНКО також зазначає, що в положенні заборони на концерти немає. На його думку, раніше подібних заходів у заказниках не проводили, тому про це й не писали. Зазначали потенційну «важку» шкоду: розорювання, будівництво, меліорація, самовільне захоплення земель, знищення рослинного і тваринного світу та інше.
«Загалом, мені не дуже імпонує така ідея. Але якщо так, я думаю, це треба проводити екологічно, добре організовано, щоб не виглядати невігласами. Це заказник, а значить ставлення має бути відповідним. Людям треба пояснити, що можна, що ні, куди можна ходити, куди ні. Це має зробити і місцева влада, яка має охоронне зобов’язання, і департамент екології», — коментує «Дню» Іван Мойсієнко.
Володимир Желуденко щодо цього заходу зазначає: місцева влада допомагатиме театру організувати і провести концерт.
«Коли проводиться такий захід, ми направляємо на чергування пожежну машину, вивозимо баки для сміття, театр привозить біотуалети, зі сцени гостям повідомляють, де вони перебувають і як себе поводити. Ми стараємось, щоб шкоди було мінімум», — запевняє Желуденко.