Перейти до основного вмісту

Собака... на золотій жилі

06 червня, 00:00
в Україні є і золото, і, можливо, алмази, але немає грошей, аби втримати відомих на весь світ геологів Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, "День"

Завтра геологи України відзначають своє професійне свято. Буде багато промов і поздоровлень, розповідатимуть про відкриття і, можливо, роздаватимуть нагороди. І геологи це заслужили.

Як повідомив в інтерв'ю Інтерфакс-Україні геофізик геологорозвідувальної експедиції (ГРЕ-37) "Кіровгеології" Борис Федорченко, монітори єдиної в своєму роді лабораторії експрес-аналізу свідчать, що окремі проби породи Юріївського родовища містять 400 грам золота на тонну. Золотоносна жила лежить на глибині 30 - 40 метрів. Практикою доведено, що промислове добування цього металу виправдане вже тоді, коли в тонні породи лише 22 грами золота, а фахівці південноафриканської компанії "Істен-трансвааль - консолітейдет" вважають можливими витрати на видобування золота шахтним способом із глибини 2 км. Геофізик стверджує, що в зв'язку з ліквідацією державної закритої акціонерної компанії "Укрзолото" питання промислового добування цього стратегічного для економіки України металу не знаходить рішення. Геологорозвідувальні роботи на відкритих працівниками ГРЕ-37 родовищах "Юріївське" й "Балка широка" згорнуто. Не ведеться розвідка 26 алмазоносних структур, виявлених у Кіровоградській області.

Перший заступник голови Держкомгеології України Дмитро Гурський повідомив кореспондента "Дня", що для реалізації програми "Золото України", а також для залучення іноземних інвестицій у гірничодобувний комплекс створено державну акціонерну компанію "Українські поліметали", одним із засновників якої є Держкомітет геології. Зі слів Д.Гурського, кандидатури до спостережної ради й на посаду голови правління підібрано, їх більше, ніж потрібно, і їх буде представлено на розгляд Кабміну. У місячний термін цю проблему розв'яжуть. Д.Гурський не назвав конкретні прізвища, однак гарантував високий професіоналізм кандидатів, їхню спроможність перейти від слів до справи. А також зазначив, що сьогодні українські геологи працюють у 80 країнах світу й "полювання" на них триває.

Коментуючи заяву геофізика Б.Федорченка, перший заступник голови відзначив, що у зв'язку зі створенням ЗАТ "Укрзолото", яке зголосилося самотужки забезпечувати золотодобувну галузь коштами, фінансування з бюджету було припинено. За час роботи компанія "Укрзолото" вклала в геологорозвідувальні процеси приблизно 2 млн. 322 тис. гривень. Для порівняння він указав, що на фінансування п'яти золотоносних родовищ України з держбюджету надійшло близько 50 млн. гривень.

Нинішній склад уряду, стверджував Д.Гурський, дуже добре розуміє, що таке золотодобувна галузь для України. Розвідані геологічні запаси золота на українському кристалічному щиті не поступаються експлуатованим запасам Канади, Росії й Австралії. За його словами, завдання за 2 - 3 роки вийти на добування 11 тонн золота, а через 3 - 4 роки подвоїти видобуток - цілком реальні.

Тим часом він не зміг цілком спростувати заяву Б.Федорченка. На розвідку 8 золотоносних родовищ України, казав він, виділено 16 млн. гривень. Призначену на перший квартал частину цієї суми повністю переказано. Щодо згортання робіт на родовищах "Юріївське" та "Балка Широка", то, каже Д.Гурський, геофізик Федорченко просто не знає ситуації. До 30 березня ліцензії на розробку названих родовищ ще були в руках "Ресурсів України" - дочірньої компанії "Укрзолота". Д.Гурський повідомив, що він лише в четвер дізнався про анулювання цих ліцензій. Згодом їх видадуть "Поліметалам України", і родовища, сподівається він, де роботи останнім часом йшли лише за межами ліцензійних зон, активно досліджуватимуться й готуватимуться до розробки.

Як повідомили "День" в профспілці геологів, борг бюджету перед 35 тисячами працівників галузі становить 13 млн. гривень.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати