Соціальне партнерство заради дітей
Потрібно впроваджувати інноваційні методи реабілітації інвалідівУже вкотре Трускавець стає місцем серйозного обговорення нагальних соціальних проблем. Його вже почали називати українським міні-Давосом, адже Міжнародна клініка відновного лікування, де відбуваються такі зустрічі, — знакове місце не тільки для нашої держави. Тут у клініці Володимира Козявкіна успішно лікуються діти, хворі на церебральний параліч, що приїжджають із різних куточків світу. На цей раз клініка за ініціативи фонду «Україна 3000» зібрала людей, відповідальних за соціальну політику нашої держави через свій унікальний досвід — побудову закладу за кращими міжнародними зразками без копійки державних коштів.
Це стало відправною точкою круглого столу «Соціальне партнерство заради здоров’я дітей», який був організований Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000» у рамках програми «Радість дитинства — вільні рухи». У ньому взяли участь голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» пані Катерина Ющенко, міністри охорони здоров’я, у справах сім’ї, молоді та спорту, освіти та науки, праці та соціальної політики, численні народні депутати, провідні медичні спеціалісти в галузі ортопедії та неврології.
Учасники наполягали на одному — необхідності розробки комплексної програми з координації зусиль різних міністерств та відомств із впровадження інноваційних методів реабілітації, організації мережі сучасних реабілітаційних центрів, діяльність яких вирішувала би численні проблеми дітей-інвалідів — медичні, психологічні та соціальні.
Можливо, через те, що новопризначені міністри ще не мали достатньо часу, аби виробити конкретне бачення проблеми, розмова була загальною й численних пропозицій не прозвучало, але чітко окресленою була одностайність позиції і розуміння важливості завдання. З цим не можна не погодитись, адже пенсія, яку отримують діти-інваліди, є мізерною — 266 гривень, все навантаження із догляду за такою дитиною падає на сім’ю, а якщо чесніше сказати — на матір, яка часто залишається сама, без підтримки чоловіка...
За словами голови комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України Тетяни Бахтєєвої, в Україні зараз налічується 186 тисяч дітей-інвалідів, дітей з ДЦП — понад 23 тис. Здебільшого інвалідність — через уроджені вади розвитку, а 20% складає патологія нервової системи.
Офіційна статистика сьогодні свідчить: в Україні близько 1,9% дитячого населення отримали статус дитини-інваліда. Однак, за даними ЮНІСЕФ, «нормою» вважається 2,5%. І це говорить про необхідність змін до чинного законодавства стосовно підходів до встановлення інвалідності. Найближчим часом дещо «виправить показники» реєстрація новонароджених із малою вагою, що вже почалася в Україні. Однак важливо дати дітям з особливими потребами і взагалі інвалідам можливість жити гідно.
Емоційним і щирим був виступ начальника Євпаторійського дитячого клінічного санаторію Анатолія Ненько, який 38 років опікується, лікує й виховує дітей, хворих на ДЦП. Він висловив надію, що, можливо, цей лютневий день стане переломним у наступі на цю страшну хворобу й суспільство нарешті зрозуміє, що залишатися й надалі бездіяльним неможливо. Частота захворюваності збільшується, і це вимагає інтердисциплінарного підходу, а в Україні немає досі багатьох спеціалістів-медиків, наприклад, дитячого реабілітолога. Якщо раніше ДЦП лікували ортопеди, то тепер — неврологи, а потрібен лікар, який отримав би спеціалізовану комплексну освіту. Наразі таких спеціалістів ніхто не готує. Не можна також усім установам, що називають себе реабілітаційними центрами, дозволяти працювати із такими дітьми. Часто- густо такі «центри» не мають ні досвіду, ні можливостей...
Підсумком круглого столу «Соціальне партнерство заради дітей» можна вважати рішення учасників звернутися до Кабміну з проханням утворити робочу групу, до якої увійдуть представники виконавчої і законодавчої влади, медичних установ, соціально відповідального бізнесу та благодійних організацій, яка має проаналізувати питання надання якісної медико-соціальної реабілітації дітям з особливими потребами та розробити загальноукраїнську концепцію об’єднання зусиль держави, бізнесу та недержавного сектору у вирішенні цієї проблеми. Загалом, як зазначив Василь Князевич, головне — прийняти рішення і визначити відповідального.
Цікавим був іще один висновок міністра охорони здоров’я Василя Князевича: «Це нормально, що в нас виросла кількість інвалідів. Адже їх нарешті почали рахувати, а не ховати вдома, як було раніше. Тому вітаю з процесом творення громадянського суспільства. Тема, яку обговорюємо, свідчить, що ми в цьому сенсі ростемо».
Голова Львівської ОДА Петро Олійник запропонував зі свого боку створити у Львові навчальний центр з підготовки спеціалістів-реабілітологів. Адже на Львівщині існує унікальний досвід — лікування за методом Володимира Козявкіна, його унікальна клініка, визнана в усьому світі. Також П. Олійник запропонував на базі клініки відновного лікування Володимира Козявкіна щорічно проводити міжнародний форум із проблем ДЦП.
Після проведення круглого столу відбулася церемонія нагородження переможців II Всеукраїнського конкурсу надання грантів лікувально-реабілітаційним установам, що надають послуги дітям з ДЦП. Нагороди від МБФ «Україна 3000» та компанії «ТНК-ВР Коммерс» отримали представники 18-ти установ України. Конкурс відбувся в рамках програми «Радість дитинства — вільні рухи», започаткованої у 2006 році й розрахованої на чотири роки. Обсяги фінансування програми сягають чотирьох мільйонів гривень на рік. За час її існування 824 дитини пройшли реабілітацію у Міжнародній клініці відновного лікування в Трускавці. Програма передбачає, зокрема, надання грантів на конкурсній основі серед установ, що надають послуги дітям із ДЦП, проведення конкурсів дитячого малюнка, видання спеціалізованого журналу.