Перейти до основного вмісту

Справа - труба. Холодна

30 липня, 00:00

Уявіть собі, що у вас є 10 гривень. Ви міняєте цей один папірець на п'ять двогривенних. А тепер, коли ви складете одержані папірці докупи, то скільки у вас вийде в сумі? Думаєте, 10 гривень? Не завжди...

Мій знайомий, який живе в Києві на правому березі, нещодавно отримав нову розрахункову книжку. За цією книжкою він тепер повинен сплачувати за опалення помешкання й гарячу воду окремо від решти плати за житло. Ніби нічого не змінилося - просто опалення і ГВП виділили в окремий рахунок. Коли ж він додав вартість нового рахунку до решти плати за житло то виявилося, що сума перевищує стару квартплату, коли за все платили разом.

Чому так сталося? Комунальне підприємство "Київжитлотеплокомуненерго" продавало тепло населенню та іншим споживачам, обслуговуючи близько 15% будинків столиці (80% споживачів постачає тепло "Київенерго", решта - відомчі котельні), а гроші з користувачів збирали ЖЕКи, акумулюючи їх на своїх рахунках. Потім ЖЕКи перераховували ці гроші тепловикам, залишаючи собі за послугу 10 % від суми. Це - спочатку. А потім ЖЕКи почали сплачувати лише за третину від виставлених рахунків.

- Ми вирішили позбутися тієї зайвої ланки - ЖЕКів, - пояснив мені Анатолій Петрович Матвієнко, директор комунального підприємства "Київжитлотеплокомуненерго". - Наші колеги з Житомира й Черкас після введення абонентських книжок отримали 65-70% платежів. Ми теж сподіваємося на таку суму. І хоча й довелося піти на витрати, пов'язані зі створенням розрахункової комп'ютерної групи, але вона себе окупить.

-А як ви встановлюєте тарифи? - запитав я.

- Це не ми встановлюємо. Це місто встановлює, - запевнив мене головний інженер, - і ми не можемо збільшити їх ні на копійку. Тариф для житлового сектора - 31,7 гривні за одну гігакалорію (109 калорій).

Але що таке гігакалорія і з чим її "їдять", я, як підозрюю, й більшість мешканців будинків, не знає. Тому лише після довгих популярних роз'яснень зрозумів, як тепер нас будуть обраховувати.

Раніше плата за опалення була прив'язана до загальної житлової площі. Чим більша площа - тим більша плата, але існував тариф на кожний квадратний метр. Постачальники-тепловики виставляли споживачам (ЖЕКам) щомісяця якусь середню суму і потім у кінці року підбивали і узгоджували розрахунки. Тепер тарифи на квадратний метр ліквідували, і тому кожного місяця вам виставлятиметься рахунок, який кожного разу може бути для вас повною несподіванкою. Ми платитимемо і за погану теплоізоляцію труб, і за розбите в під'їзді вікно, за відкритий люк тепломережі. І "за того хлопця", який не може чи не хоче платити.

- Ми не маємо засобів впливу на тих, хто не платить, - сказав мені головний інженер "Київжитлотеплокомуненерго" Володимир Марценко, - відімкнути помешкання від тепломережі не маємо технічної можливості, а судитися за кожну квартиру нам не вистачить грошей. Ми все ж розраховуємо, що 65-70 % населення будуть платити дисципліновано і нам удасться якось звести кінці з кінцями.

Ось так, панове, у випадку коли ваш сусід не платитиме за помешкання, вам доведеться платити за нього! Хай живе комунізм, як то кажуть...

І це ще не все. Сьогодні "Київжитлотеплокомуненерго" позбулося такої проміжної ланки як ЖЕКи. Але ж саме ЖЕКи відповідали за утеплення під'їздів і стимулювали мешканців платити за житло тим, що не давали жодної довідки, поки не покажеш квартирної книжки з квитанцією про сплату грошей за останній місяць.

На Заході проблема розрахунків за тепло вирішується, безперечно, по-капіталістичному: в кожному будинку стоїть міні-котельня і тому кожний мешканець сам знає, скільки отих гігакалорій він витратив. Вочевидь, колись до цього прийдемо і ми...

А тим часом на під'їздах столичних будинків вже з'явилися попередження про відімкнення будинку від тепломережі у випадкові, коли всі боржники не розрахуються за житло. І йдуть поіменні списки самих боржників...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати