Сто стипендій і диплом європейського зразка
Чому університети України та Польщі зацікавлені у співпраці?На засідання Консорціуму в Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки приїхали представники вишів із Кам’янця-Подільського, Чернівців, Рівного, Тернополя, Сум, Івано-Франківська, Харкова, Острога та Києва. Польську сторону представляли ректор Варшавського університету Мартін Пались і директор Східних студій цього вишу Ян Маліцький.
Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи і радник Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні з питань освіти і науки Анна Кузьма відзначили: як чимало молодих українців нині обирають польські виші, аби мати диплом європейського зразка і кращі перспективи для працевлаштування, так і молоді поляки активно починають використовувати можливість здобути якісну освіту в сусідній державі. Польський уряд наразі пропонує ще одну стипендіальну програму, про яку повідомила Анна Кузьма: імені Стефана Банаха. І якщо у нинішньому навчальному році таких стипендій буде 50, то вже у наступному — 100.
Також на засіданні у Луцьку було вирішено проводити щорічну Студентську літню школу на базі табору практики «Гарт» Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. А ще — організувати Літню школу для випускників і кандидатів Східних студій в Острозькій академії та приєднати до Консорціуму Сумський державний університет.
КОМЕНТАР
«Я Б ЗОВСІМ ВІДКИНУВ ПОНЯТТЯ «ПРОВІНЦІЙНИЙ ВНЗ»
Ігор ПАСІЧНИК, Герой України, ректор Національного університету «Острозька академія»:
— Консорціум між вузами України та Варшавським університетом починався зі співпраці між навчальними закладами Західної України, а нині розширився аж до Харкова. Такі об’єднання потрібні найперше самій Україні. Ми сьогодні ведемо мову про програму «Еразмус Мундус», яку фінансує Євросоюз. У такі програми одинакам пробитися неможливо. Тим більше, що нині програма передбачає участь у ній кількох вишів. Завдяки Консорціуму ми можемо сконцентрувати наші сили.
Недалеко той час, коли й Острозька академія видаватиме своїм студентам подвійні дипломи. Це дозволить вийти їм на значно ширший ринок праці. У Луцьку ми вже домовилися з ректором Варшавського університету про співпрацю, обговорили юридичні нюанси. Цікавою є стипендіальна програма, яку фінансує польський уряд. Також ми плануємо випускати з поляками спільний науковий журнал, публікації у якому сприяють підвищенню нашого міжнародного авторитету.
Власне польська сторона теж зацікавлені у співпраці, та й інші країни Європи теж. Адже їхні абітурієнти отримали шанс здобути вищу освіту у Великобританії, США, Франції... І польським вишам потрібні абітурієнти, зокрема з України. Адже це надзвичайно потужний інтелектуальний потенціал. Це колосальний ресурс студентів і магістрів. І якщо ми не потурбуємося, щоби й українські виші мали гідне поповнення, то вони підуть у виші польські...
В Україні існує поняття «провінційний вуз». Я б його відкинув зовсім. Дуже багато наших так званих провінційних за географічним розташуванням університетів відомі, як, скажімо, Східноєвропейський, у Європі.