Святкування десятого дня народження України: декілька пропозицій
Під час свого візиту в Канаду в липні цього року український віце-прем’єр Микола Жулинський розповів про те, як уряд України уявляє собі святкування першого десятиріччя Незалежності. Її десята річниця, 23 серпня 2001 року, — дата нерядова, оскільки пройшли століття відтоді, як Україна в останній раз залишалася незалежною протягом десятиріччя, — стане великою подією. Заступник прем’єр- міністра перерахував декілька проектів, приурочених до дня народження: пантеон героїв багатовікової боротьби за свободу, пам’ятник жертвам Голодомору, вшановування талантів з діаспори. Дійсно, чудові ініціативи.
Незабаром після того, як Україна завоювала незалежність, я спитала одного політолога, що б він зробив для того, щоб зберегти за Україною її нове становище в світі, будь він на чолі держави. Три речі, — сказав він, — утвердити незалежність, придбати друзів за кордоном і виховати в людях любов до України.
З першим пунктом Україна впоралася. Також вона нараховує багато друзів серед західних країн, в тому числі і в Канаді. Але ось над тим, щоб у ці смутні часи, які зараз переживає Україна, прості українці прониклися любов’ю до батьківщини, схоже, треба ще попрацювати.
На щастя для України, пост віце-прем’єра з гуманітарних питань займає Микола Жулинський. Людина з м’якою манерою розмови, що тонко відчуває, письменник, що захищав свободу України ще до її незалежності, він якраз з тих, хто може допомогти пробудити в людях любов до батьківщини. Завдання це не просте в умовах давлячого тиску податків, безробіття, низької заробітної плати, неперервної економічної стагнації, незначних обсягах експорту і зниження чисельності населення. I, неначе всього цього недостатньо, є ще домінування російської мови і проросійського підходу в мас- медіа, що переважно належить іноземцям, які блокують національну самосвідомість і зростання національного самовизначення, звинувачуючи Україну в порушенні прав людини на грунті пригноблення російської мови!
Незважаючи на всі ці нездорові симптоми, Україна — це алмаз неогранований. I, на щастя, вже видно якесь світло в кінці тунелю, але його явно недостатньо. Можливо, до святкування 10-річчя незалежності пан Жулинський і його колеги внесуть трохи світла в життя своїх співгромадян і дадуть їм нові причини, щоб любити Україну? Ось що порадили б канадці внести в список подарунків до дня народження, покликаних збудити любов до батьківщини. У подарунок за кожний рік незалежності:
1. 10-відсоткове скорочення податків для фізичних і юридичних осіб.
2. 10-відсоткове збільшення пенсій.
3. 10-відсоткове зростання ринку праці
4. 10-відсоткове збільшення заробітної плати.
5. 10-відсоткове зростання ВНП.
6. 10-відсоткове збільшення виробництва і споживання вітчизняних товарів.
7. 10 відсоткове зростання експорту.
8. 10-відсоткове збільшення української присутності в медіа.
9. 10-відсоткове скорочення іміграції.
Кожному, хто хоч раз побував в Україні, цей список нагадує тости, які звичайно вимовляють за столом на українських званих обідах. Звичайно, жоден такий обід не обходиться без тосту «За милих дам!». Отже,
10. 10-відсоткова субсидія матерям, щоб збільшити народжуваність.
Звідки ж взяти гроші на все перераховане? Можливо, це могло б стати подарунком до дня народження від віце-прем’єра з питань економіки Юрія Єханурова, від прем’єр-міністра Віктора Ющенка, і, насамперед, від президента Леоніда Кучми. Більш того, всі добрі друзі України за кордоном могли б зробити їй подарунок від чистого серця, в тому числі і Канада.
Зрештою, Канада є країною номер один в світі саме тому, що надає більшості з нас багато які з пунктів цього списку. I ми дуже цьому раді. Але з іншого боку, всього 110 років тому, коли наша країна переживала такий же смутний час, як Україна сьогодні, і Канада була на задвірках світу, сюди приїхали українці зі своїм «людським капіталом» і зерном, щоб допомогти перетворити Канаду в те, чим вона є зараз. Насправді, близько мільйона українців і до цього дня вносять свій внесок в її процвітання.
Такий щедрий дар заслуговує на відповідь; а коли ж найкраще дарувати подарунки, як не на день народження? Що на це скаже Канада? А ви, пане Жулинський?