Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Так просто не постріляєш...

У грудні служби державно-пожежного нагляду України перевірять місця продажу піротехнічних виробів
27 листопада, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Кожна пора року диктує свої правила пожежної безпеки. Ризик наробити пожежі взимку зростає, оскільки люди в цей період користуються обігрівачами, на Новий рік запалюють гірлянди, свічки, часто купують піротехнічні засоби. Їхній широкий асортимент нині представлений як у супермаркетах, так і в місцях стихійної торгівлі. Відомо, що через неправильне поводження з ними виникають пожежі, травмуються люди. В передсвяткові дні пожежникам поставили завдання якомога краще попрацювати над тим, щоб люди під час новорічних свят почувалися в безпеці. Детальніше про це розповів головний державний інспектор Оболонського району Києва з пожежного нагляду, підполковник внутрішньої служби Олег ЛЕМЕШКО.

— Олеже Григоровичу, що ускладнює роботу пожежників у зимовий період?

— З приходом зими кількість пожеж зростає у кілька разів. Основна причина цього — настання холодів. Найчастіше винуватцями пожеж стають люди без постійного місця проживання. У холодну пору року вони перебираються у підвальні приміщення будинків. Щоб зігрітися, розпалюють багаття прямо у підвалах. Усе це часто супроводжується курінням у нетверезому стані, а як наслідок — виникають пожежі. Інша причина пожеж — короткі замикання у будинках. Оскільки до величезної кількості побутових приладів (телевізори, праски, комп’ютери тощо) узимку додаються ще й обігрівачі, застаріла проводка у більшості багатоповерхівок не витримує. Причому, іноді електронагрівні прилади використовують не лише у домівках, а й у місцях скупчення людей. Так, минулої зими працівники нашої служби гасили пожежу на одному з міських ринків. Як з’ясувалося, причиною виникнення вогню стало те, що господарі складу з фруктами використовували обігрівач для зігрівання продукції, а тому залишали його ввімкненим у нічний час.

— Тобто збитки від пожежі можуть мати значно більші масштаби?

— Звісно, під час пожеж вогонь завдає шкоди у будь- якій ситуації — моральної, фізичної чи матеріальної. Так, протягом 10 місяців поточного року у Києві сталося понад три тисячі пожеж, які завдали збитків на 19 мільйонів гривень. Ще зарано говорити про підсумки нашої роботи за рік, та, на жаль, в Україні немає жодного дня, коли працівники пожежно-наглядової служби не виїжджають на об’єкт. Зима все ж таки вносить свої корективи у нашу роботу, бо саме в цей час збільшується кількість пожеж через несправне пічне опалення. Такий спосіб обігріву здебільшого використовується у сільській місцевості, де жителі самостійно будують печі, димоходи, не дотримуючись правил техніки безпеки. Тому наразі частішають випадки отруєння людей чадним газом саме через використання самовільно збудованих печей. У цьому випадку краще звернутися за допомогою чи консультацією до спеціалістів, щоб зайвий раз не спокушати долю, адже гра з вогнем, як відомо, — досить небезпечна. Щоб її виграти, іноді треба пожертвувати власним життям.

— Напередодні різдвяно-новорічних свят знайдеться чимало охочих придбати феєрверкові вироби. Які найчастіше порушення фіксуються вашими працівниками, коли вони проводять перевірку місць торгівлі піротехнічними виробами?

— За даними рейду минулого року, основними джерелами розповсюдження піротехнічних товарів були супермаркети та ринки стихійної торгівлі. На звичайних ринках цього явища вже немає, оскільки торговці знають про дію розпорядження Київської міської адміністрації, що забороняє реалізацію феєрверкових виробів, також їм відомо про наказ Міністерства внутрішніх справ України про затвердження тимчасових правил обігу на території України піротехнічних виробів, який теж не дозволяє торгівлю вибуховими виробами. Порушення цих нормативних документів призводить до позбавлення можливостей продавців займатися своєю справою взагалі. Тому, щоб зберегти своє робоче місце, вони відмовляються від торгівлі вибуховими товарами.

Зовсім інша ситуація у супермаркетах або інших місцях з масовим перебуванням людей, де піротехнічні вироби продаються відкрито — найчастіше їх розміщують на входах та виходах з магазинів, тобто на шляхах евакуації людей. Відповідно до правил техніки безпеки піротехнічні вироби повинні зберігатися на верхніх поверхах будинків або у спеціально відведених складах у металевих шафах, а на прилавках мають стояти муляжі — тобто порожні коробки з-під піротехнічних виробів. На жаль, за результатами минулорічних перевірок, працівниками міліції, спільно з якими проводяться подібні рейди, виявили чимало порушень правил зберігання вибухової продукції.

— Як ви боретесь із правопорушниками?

— Спочатку працівники правоохоронних органів конфісковують піротехнічні товари, а потім порушники притягаються до адміністративної відповідальності. Іншим варіантом є застосування до них запобіжних заходів, коли видається постанова про зупинення експлуатації приміщення. Хочу зазначити, що при купівлі піротехнічних виробів обов’язково треба звертати увагу на термін їх придатності. Придбавши феєрверкову забавку, ні в якому разі не можна переносити її у кишенях. Не можна кидати ці вироби у багаття, а також небажано курити та користуватися відкритим вогнем у приміщеннях, де зберігається піротехніка. На жаль, цих простих правил не всі дотримуються, бо святкова атмосфера та гарний настрій дозволяють людині розслабитися і забути про дотримання правил техніки безпеки. Через це минулорічне свято Нового року закінчилася трагедією для десятків українських родин.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати