ТIЛЬКИ ВЕРДI
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010119/411-24-1.jpg)
Він відкриється гала-концертом, у якому візьмуть участь відомі зарубіжні артисти та музиканти оперних театрів Генуї, Туріна, Рима: Бруно Себастіан, Мауріцiо Сальтарін, Франческа Скаїні, Наузікаа Полічіккьо, а також українські зірки Марія Стеф’юк, Світлана Добронравова, Лідія Забіляста, Ольга Микитенко, Іван Пономаренко, Роман Майборода, Олександр Гурець, Михайло Дідик, диригенти Володимир Кожухар, Іван Гамкало, Микола Дядюра. Примітно, що в перший день фестивалю будуть виконані арії, дуети та фрагменти з опер знаменитого маестро, що не йдуть нині на київській сцені (зокрема «Дон Карлос», «Ернані», «Отелло», «Фальстаф»). Потім до уваги публіки представлять п’ять спектаклів: «Травіата», «Аїда», «Набукко», «Трубадур», «Ріголетто», які в репертуарі театру з’явилися в різні роки, але незмінно користуються успіхом публіки й завжди проходять з аншлагами. За задумом організаторів, у цих операх виступлять інтернаціональні склади учасників — своєрідна збірна команда гостей і господарів фестивалю. Приміром, за диригентський пульт у спектаклі «Травіата» стане Чосеї Комацу (Японія), партію Альфреда виконає Володимир Гришко, який нині працює за контрактом у Метрополітен-опера й приїхав спеціально на фестиваль, а ролі Віолетти глядачі почують Крістіну Комацу (Канада). «Набукко» диригуватиме Нікола Колаб’янкі (Італія). А завершиться фестиваль 27 січня (день сторіччя смерті маестро) виконанням «Реквієму»(диригент Алессіо Влад).
— Хотів би висловити величезну вдячність Посольству Італії в Україні, Італійському культурному центру, Міністерству культури та мистецтв України й усім тим, хто не лише словом, а й конкретною справою допоміг, щоб у Києві пройшов вердієвський фестиваль, — зазначив генеральний директор Національної опери України Петро Чуприна. — Історія нашого театру нерозривно пов’язана з ім’ям великого маестро. Його твори вперше київська публіка почула 1863 року, коли тут два сезони гастролювала Італійська опера, яка фактично заклала підмурівок майбутнього оперного театру, що відкрився у жовтні 1867 року. Відтоді в репертуарі київської опери постійно ставилися опери Верді. А з 1926 року «Аїдою» відкрив сезон реформований державний український Київський театр опери та балету.
Верді вважають майстром психологічної музичної драми. На творах маестро відточується вокальна техніка співаків і можна судити про професійну майстерність артистів. Не багато колективів у світі можуть похвалитися, що в їхньому репертуарі не одна, а декілька опер знаменитого композитора.
Сьогодні в усіх провідних театрах світу проводяться різні заходи, присвячені пам’яті Дж. Верді. Наприклад, у ці січневі дні у Відні проходить музичний фестиваль, який завершиться наприкінці місяця. На нього запрошено провідних солістів і колективи з усіх континентів. Зокрема, там виступають наші знамениті співвітчизники — Вікторія Лук’янець і Анатолій Кочерга (саме тому артисти не змогли приїхати до Києва). На батьківщині композитора у місті Буссето вже сорок років проходить конкурс вокалістів «Вердіївські голоси». Ми можемо пишатися тим, що одним із переможців цього престижного форуму є соліст Чернівецької філармонії Андрій Шкурган, котрий нині виступає у Варшавській опері.