Травматизм на виробництві: у 80% через недотримування правил безпеки
— Це абсурд. Адже в жодній із країн не дозволяється ведення робіт із відступом від діючих нормативних правил. Підвищуючи ефективність нагляду, захищаються не лише життя та здоров’я всіх працівників нашої області, а й економічна стабільність того чи іншого підприємства. Адже прямі витрати, пов’язані з травмою працівника на виробництві, на сьогодні становлять понад 2 тисячі гривень, а в разі смертельного випадку — понад 20 тисяч гривень. Вчасне ж усунення причин, які породжують такі ситуації, обходяться в десятки разів дешевше... Нагадаю, що за дев’ять місяців нинішнього року на підприємствах області травмовано 99 працівників, у тому числі — 13 зі смертельними наслідками. Проти відповідно 85 і 8 — у 2002 році. Всього ж торік в Україні травмовано 26102 працівники. І хоча за цей період обсяги промислового виробництва зросли на 4%, а рівень виробничого травматизму знизився на 18 відсотків, все ж загальна їх кількість продовжує залишатися на занадто високому рівні.
— Чи не привнесуть ваші наглядовці певного дисбалансу в роботу підприємств?
— Ні, ми лише беремо участь у першій стадії революційного державотворчого процесу. Бо в країнах із розвиненою економікою, наприклад у США, проблема вирішена надзвичайно просто — тут кожен припис наглядового інспектора має фіксований тариф від десяти доларів до кількох тисяч, а невчасна сплата додає ще й пеню. Ми лише знаходимося на шляху до такого дещо жорсткого, але загалом чіткого підходу. Державний комітет із нагляду за охороною праці України орієнтує інспекторський склад на те, щоб максимально сприяти роботі підприємства. Зокрема, рекомендується нашому інспектору ще на стадії технологічної підготовки вносити корективи в цей процес, аби в подальшому такі зупинки не повторювалися. Штраф і призупинка виробництва — це вимушені акції, коли всі інші засоби впливу виявляються недостатніми. Така позиція, до речі, знаходить повну підтримку профспілок та роботодавців, хто дієво опікується проблемами безпечного ведення робіт у своїх колективах.
— Зміна Закону України «Про місцеве самоврядування» переслідує, здається, цілком земну і правильну ціль — відродження дбайливого ставлення до людини, її здоров’я і життя?
— Аналізуючи причини травматизму, бачу, що близько 80% випадків ушкоджень сталися з організаційних причин та через нехтування елементарними правилами безпеки ведення робіт. Отже, ви влучили в «десятку». Найголовніше завдання сьогодення — змінити наш менталітет, ставлення до цієї проблеми безпосередньо самих працівників і власників підприємств. Правила безпеки на виробництві повинні закладатися зі шкільної парти та дитячого садка.