Перейти до основного вмісту

Тренувати єдність

Для підготовки бійців у Національній гвардії України запровадили комплексну психологічну програму
15 травня, 10:04
МЕТА ТРЕНІНГУ НА ЄДНІСТЬ — ЦЕ СТВОРЕННЯ ЄДИНОГО ЗГУРТОВАНОГО КОЛЕКТИВУ, ПРИМИРЕННЯ ТА ОБ’ЄДНАННЯ КОНФЛІКТУЮЧИХ ЛЮДЕЙ В ОДНУ КОМАНДУ ДЛЯ ВИКОНАННЯ СПІЛЬНОГО ЗАВДАННЯ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА

Щодня в Національну гвардію України записується стільки людей, скільки раніше — в рік, говорять військові. Люди — різні, багато хто раніше був по різні боки барикад: зокрема це військові внутрішніх військ і Самооборона. Військові психологи кажуть, що через це бійці часто відчувають один до одного неприязнь. Прояви — не називають один одного по імені, зневажливо ставляться один до одного, не подають один одному руку тощо. Військова ж справа — це зброя, тому цей прихований конфлікт між військовими потрібно якось вирішувати.

Програму комплексної психологічної підготовки на це й розраховано (подібні застосовувалися в США, Франції, Шотландії), тому що вирішує питання згуртування людей, основна ж мета — досягти високого рівня боєготовності та належної військової дисципліни. До програми включено психологічну підготовку вояків до зустрічі з ситуацію з високим рівнем стресу. Це дуже важливий фактор, актуальний для сьогодення. Психологи кажуть, що спеціальні тренування, які вони пропонують пройти військовим, у майбутньому дадуть можливість увійти в екстремальну ситуацію психологічно неушкодженим і потім так само з неї вийти — щоб потім не підключати реабілітаційні центри.

— Люди, які стояли по різні боки барикад, мають об’єднатися. Тобто перейти до практичних завдань, які повинні виконувати не просто як одна команда: вони разом мають вирішувати питання власної психостійкості, тому що умови, за яких зараз доводиться виконувати багато завдань, достатньо стресові. Це дуже серйозні й неочікувані ситуації: трапляється зустрічатися не тільки з противниками, а й з мирними жителями, одні з них хочуть допомогти, інші — провокують. Метод, який ми пропонуємо, дуже легко тренує всі необхідні навики, — розповіла Олена КОРНЄЄВА, психолог ГО «Свідомі люди», які є розробником програми.

Основна частина цього тренінгу реалізується в лісовій місцевості: створюється спеціальний майданчик із декількох ділянок (кілька кілометрів) із екстремальними перешкодами. Група бійців повинна спільно їх здолати. Фахівці кажуть, що це — довгострокова робота, і працювати доведеться довгі місяці. Тренінг розрахований практично на всі види військ.

Сергій ЧИЖЕВСЬКИЙ, підполковник, начальник структурного підрозділу психологічного забезпечення Північного територіального об’єднання Національної гвардії України:

— Складові тренінгу — це створення єдиного згуртованого колективу, зведення здобутого досвіду в єдиний навик у команді, збалансування психоемоційного стану всіх учасників, примирення та об’єднання конфліктуючих груп у єдину команду для виконання спільного завдання, а також уникнення руйнівних і саморуйнівних процесів. І, звісно, адаптація до нових екстремальних умов. Коло військових, яких ми зараз плануємо залучати, достатньо широке: це й значна частина Київського гарнізону, який було задіяно в охороні громадського порядку в зимовий період, та резервісти, якими розпоряджається Національна гвардія в даний час. Нам необхідно подолати психологічні бар’єри, які мали місце. Ми зараз об’єднуємо цих людей для виконання спільних завдань, зокрема зі зброєю. І це — висока відповідальність.

Прошу зауважити, що тренінг відбувається в лісовій місцевості. Я був спостерігачем тестового тренінгу й побачив, як швидко під час виконання завдань змінюються стосунки між бійцями: якщо на початку були словесні образи, зневажливе ставлення, то після перших чотирьох годин бійці почали називати один одного по імені, звертатися належним чином. Спочатку відбувається «ломка» групи: кожен вважає себе лідером, кожен хоче показати, що він сам все зробить. Але потім вони починають об’єднуватися навколо одного завдання, і ми бачимо, що вся група діє як один організм, незаважаючи ні на які зовнішні перешкоди чи внутрішні конфлікти.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати