Перейти до основного вмісту

Три сценарії зриву закупівель ліків

Експерти очікують на спротив чиновників у співпраці з міжнародниками через... колосальну економію державних коштів
14 липня, 20:53
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

До 20 липня міжнародні організації мають укласти договори з Міністерством охорони здоров’я про початок закупівлі ліків на 2016 рік. Так обіцяє в. о. міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський. Хай як парадоксально, весь цей час міжнародники купували медикаменти за торішніми програмами, адже реально включитися в процес змогли лише на початку цього року. То бракувало законів та підзаконних актів, то не підписувались угоди, то долучилися до гри українські фармвиробники і дистриб’ютори, які уповільнювали проведення тендерів. Тому заяву, що буквально за тиждень міжнародники матимуть на руках готові договори, громадськість сприйняла стримано-оптимістично. Ризики, що все піде за старим сценарієм, занадто високі.

ЧОМУ СБУ ЦІКАВИТЬ ФАРМАЦЕВТИЧНА НОМЕНКЛАТУРА?

Варіантів, як можуть зірватися міжнародні закупівлі, на думку громадськості, є декілька. Перша схема — нормативна, коли парламентарії захочуть внести зміни до законів і змусити міжнародників проводити процедуру закупівлі за українськими нормами. На це останні не погодяться, бо мають свої правила гри. Отже, підуть з України взагалі.

Другий варіант: центральні програми закупівель перейдуть на регіональний рівень. Цього року регіони отримали 44 мільярди гривень субвенції, але невідомо, які саме купувалися ліки та обладнання, наскільки чесно проводились тендери. У комітеті Верховної Ради з питань охорони здоров’я з’ясували, що один і той же препарат у різних областях закуповувався з різницею в ціні від 30 до 80%. Наприклад, вакцину для профілактики гепатиту В через міжнародників придбали у 4,7 разу дешевше, ніж це зробили в регіонах. 

Є й третій сценарій зриву закупівель, який турбує активістів найбільше. Це — спроба Служби безпеки України втрутитись у процес. Саме лист СБУ дав підстави номенклатурній комісії звузити список найменувань лікарських препаратів, заявляють у громадській організації «Центр протидії корупції». Тому активісти просять голову СБУ Василя Грицака пояснити, чому його служба втручається у закупівлі, та оприлюднити аргументи для звуження цієї номенклатури.

«ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО РЕФОРМІ МОЗ ТАК І НЕ ДАЛО»

Зекономлені на закупівлях кошти — ось головна причина, чому вся реформа може піти нанівець. А заощаджено 790 мільйонів гривень. Це — різниця в цінах на препарати порівняно із закупівельними ставками минулого року. За даними «Центру протидії корупції», 67% становить економія на програмі онкології, тобто за ту саму суму можна купити втричі більше ліків. 200 зекономлених мільйонів гривень вже лежать на рахунках міжнародних організацій.

Нерозділений між гравцями фармринку пиріг не дає комусь спокою. Пацієнтські об’єднання вимагають від уряду врешті визначитися з командою в МОЗ, котра відстоюватиме ідею міжнародних закупок. Адже відомство досі без керівника, а нинішня команда не надто зацікавлена в продовженні співпраці з міжнародниками.

«Зелене світло цій реформі міністерство так і не дало, — коментує Ольга Стефанишина, виконавчий директор Благодійного фонду «Пацієнти України». — Є проблеми з поставками, велика кількість ліків досі не в лікарнях, у чому винна недолуга система МОЗ. Міжнародні організації зекономили величезні кошти, які досі не витрачено, бо міністерство не дозволяє дозакупити ліки. У нас немає вакцин, бо МОЗ придумало збирати від фармацевтичних компаній документи на підтвердження того, що справді ці вакцини кваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я.  Але ж ЮНІСЕФ закуповує вакцини, котрі вже мають цю сертифікацію. Державний експертний центр все одно ще раз збирає стоси документів, бо так прописано підзаконні акти».

«ПАНЕ ШАФРАНСЬКИЙ, НЕ НАСТУПІТЬ НА ГРАБЛІ ПОПЕРЕДНИКІВ!»

Питання вакцин в останні місяці постало досить гостро, в поліклініках  їх просто немає. І не могло бути, зважаючи на бюрократичні перепони. Препарати для щеплення слід було замовляти ще в грудні минулого року, адже виробники потребують часу на їхнє виготовлення. «Ми написали звернення до виконуючого обов’язки міністра, де пояснили, що треба змінити в системі закупівель, щоб вона запрацювала наступного року без перешкод, — додає Ольга Стефанишина. — Але ми знаємо, що в проекті постанови про закупівлі на 2016 рік ці зміни не враховано. Пан Шафранський може наступити на ті ж граблі, що і його попередники, ліки заїдуть до нас 2018 року!»

Переваги міжнародних торгів відчули на собі пацієнти з рідкісними хворобами. Тетяна Кулеша, голова громадської спілки «Орфанні захворювання України», зауважує, що цього року через міжнародників ліки отримали хворі по чотирьох позиціях, і з 20 мільйонів гривень зекономлено шість мільйонів — на них додатково взяли на лікування п’ять осіб. Ті самі препарати, що закуповували через МОЗ, досі не дійшли до пацієнтів. Тож активісти чекають 20 липня як часу «Ч»: якщо міністерство виконає обіцянку, реформа триватиме. Якщо ні — вимагатимуть її продовження тиском і протестами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати