Тринадцять сомалійців просять захисту в України
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030806/4135-5-1.jpg)
Півроку в приймальнику-розподільнику УМВС Вінницької області жили тринадцять сомалійців. Іноземців затримали працівники ДАІ, коли тих намагались нелегально провезти через Україну закарпатці. Як стало відомо, в Україну вони добиралися з Китаю, а за те, щоб їх довезли до Європи, вони заплатили майже по дві тисячі доларів США. Наших співвітчизників, які їх везли, згідно з чинним законодавством оштрафували за незаконне перевезення людей, а сомалійців відвезли до відділку міліції. Однак встановити особи затриманих було не просто. Більшість з них не мали жодних документів, не говорили російською чи українською мовами, і лише один знав англійську.
Як відомо, в Сомалі вже понад тринадцять років йде громадянська війна, країна не має ані законодавчої, ані судової влади. Її громадяни тікають від переслідувань, тортур та дискримінації. Наприклад, один із втікачів — Мухамед Ахмед Хаші — просидів в оточенні озброєних бойовиків у власному будинку. Йому вдалось вижити лише завдяки тому, що нападники вважали його мертвим, як i його батькiв, трьох його братів та сестер, котрих вони вбили раніше. Поранений дістався до шпиталю, а коли підлікувався, був змушений тікати з країни.
Голова міжнародної діаспори сомалійців, адвокат із Англії Еббі Мухамед Абділахі, який нещодавно приїхав до Вінниці у справі сомалійців, розповідає, що разом з Подільським центром прав людини та Вінницькою правозахисною групою йому вдалося підняти клопотання про подальшу долю його затриманих співвітчизників. Після кількох переговорів із керівниками паспортної та імміграційної служби УМВС України у Вінницькій області шукачі притулку звернулися до відділу у справах нацміграції Вінницької області із заявами про надання статусу біженців. Однак чиновники їм в цьому відмовили, мотивуючи тим, що сомалійці про притулок не попросили одразу після затримання. Втім, Еббі вдалось переконати Вінницький суд, що його підопічні мають право просити про статус біженців. Проте рішення суду набере чинностi лише через місяць, а протягом цього часу імміграційна служба має право його оскаржити. Якщо цього не станеться, то протягом трьох днів після отримання статусу біженців сомалійці зможуть просити політичного притулку в Українi чи в іншiй державi. Наразі жоден з них не визначився, чи буде залишатися у нас, чи поїде в іншу країну. В кількох із затриманих сомалійців живуть родичі в Західній Європі. Втім, мине чимало часу, поки сомалійці десь остаточно осядуть, адже розгляд заяви про надання політичного притулку триває від двох до трьох місяців.
Поки що іноземці тимчасово поселилися в готелі. Як пояснив Еббі, місцеві агенції з нерухомості відмовляють здати в оренду житло для затриманих сомалійців. Еббі пов’язує це з тим, що до вихідців з Африки, та ще й чорношкірих, в Україні, як і в інших країнах світу, ставляться без особливої приязні. Хоча йому за час перебування у Вінниці наша країна та українці надзвичайно сподобались. У нього та його підопічних немає жодних нарікань щодо того, як їх утримували в притулку. На харчування сомалійців у Вінниці витратили тринадцять тисяч гривень. Півтори тисячі пішло на їхнє лікування — в одного з іноземців виявилась важка форма туберкульозу, а іншому довелось робити операцію на горлі. Хто тепер буде фінансувати життя сомалійців, Еббі конкретно не сказав, але запевнив, що це вже не будуть гроші з держбюджету України.
Про сомалійців знає і громадськість Вінниці. Проте ставлення до них різне. Якщо одні їм співчувають, то інші роблять закиди на те, що за кошти, які вже пішли на утримання іноземців, їх можна було депортувати. Неоднозначну оцінку дають і роботі Подільського центру прав людини, який захищає сомалійців. Адже сьогодні захисту прав людини потребує майже кожен українець.