Перейти до основного вмісту

«Це — провокація щодо ЗНО»

Кілька версій того, що відбувається довкола Центру оцінювання якості освіти
23 липня, 11:40
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Позавчора під час прес-брифінгу генпрокурор України Віктор Шокін неочікувано повідомив присутнім журналістам: «Зараз, в цей час, проходить спецоперація ГПУ, СБУ, МВС по затриманню високопосадовців Міносвіти. Там є Український центр оцінювання якості освіти і керівництво цього центру скоїло тяжкий злочин».

Громадськість напряглась — все ж таки  вступна кампанія у розпалі. До того ж новина про спецоперацію була настільки раптовою і незрозумілою, що офіційних коментарів з цього приводу ніхто у той день особливо не давав. Лише особисті думки, версії і враження. Була хіба лаконічна заява від МОН про те, що ситуація ніяк не вплине на перебіг вступної кампанії. Видимість ситуації на той момент була нульовою.

На своїй сторінці у Фейсбуку перша заступниця міністра освіти і науки Інна Совсун написала, що 21 липня з самого ранку проводились обшуки у будинках директора Центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука і його першого заступника Володимира Винника. «У Лікарчука вилучили дві ручки і чашку (не золоті чи позолочені); у Винника — 5 тисяч гривень. Плюс компи і телефони. Це все, — пише Совсун. — Після «спілкування» з міліцією Винник зараз у травмпункті — підозра на струс мозку, оббиті лікті, ґуля на лобі... Міносвіти жодних документів чи доказів порушень ніхто не надав, тому підстави для будь-яких адміністративних дій у нас відсутні, а оцінити реалістичність звинувачень не можливо. Нікого не затримали і не висунули обвинувачень. Це усе з того, що можу написати публічно».

У свою чергу міністр освіти і науки Сергій Квіт у той же день написав у Фейсбуку: «Оскільки Міністерству освіти і науки досі не було надано ніяких фактів і документів, які б пояснювали заяву Генерального прокурора України на вранішній прес-конференції, у нас немає підстав для офіційних коментарів. Однак я хочу наголосити, що багато років знаю Ігоря Леонідовича Лікарчука як порядну і професійну людину».

ЧОТИРИ ПОВІСТКИ

Позаяк інформації було врай мало, в експертному середовищі почали лунати різні версії і здогадки щодо цих подій. Одразу з’явилися три основні. Одна з них — можливо, хтось справді втрутився у систему ЗНО, як про це повідомляють правоохоронці. Але ця інформація потребує ґрунтовного розслідування і доказової бази, а вже потім — таких гучних заяв. Друга версія — обшук і підозри у скоєні злочину керівництвом УЦОЯО — це помста когось з тих чиновників чи vip-персон, хто приходив до Центру з пропозицією «накинути балів» потрібним абітурієнтам для успішного вступу у потрібні вузи. Як розповідають колеги Ігоря Лікарчука, у цих питаннях він був непохитним — відмовляв усім. До речі, десь за тиждень до цих подій Ігор Лікарчук розповів журналістам, що цьогорічна вступна кампанія відзначилась значно більшою кількістю таких «колядників», ніж минулорічна. 

Ще одна версія, яку на днях озвучив «Дню» голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін — ці заяви ГПУ і обшук є формою тиску на сина Ігоря Лікарчука — Костянтина, який обіймає посаду заступника голови Державної фіскальної служби і курує у відомстві митним напрямком. «Я не стверджую, що саме це послужило причиною такого рішення ГПУ, але у світлі скандалу з контрабандою, це цілком може бути тиском на сина через батька. Така схема не нова для вітчизняної правоохоронної системи», — зазначив Шабунін в коментарі «Дню».  Тим паче, що нещодавно Костянтин Лікарчук в інтерв’ю інтернет-виданню «РБК-Україна» не дуже ввічливо відгукнувся про свого шефа в контексті кадрової ситуації на Закарпатській та Чернівецькій митницях.

Вчора заступник генерального прокурора України Олег Заліско на прес-брифінгу повідомив, що «в найближчі дні буде оголошено підозру конкретним посадовим особам у вчиненні корупційних злочинів. Позиція Генеральної прокуратури в цьому випадку є чіткою: якщо це керівник органу, його заступники, відповідно в такому випадку буде прийнято однозначне рішення про звернення до суду про обрання запобіжного заходу, арешту». Заліско розповів, що повістки отримали всі керівники центру — чотири особи.

Єгор СТАДНИЙ, експерт Аналітичного центру CEDOS: Я майже повністю впевнений, що ні Ігор Лікарчук, ні інші керівники УЦОЯО ніяк не могли бути причетні до цієї справи. Маючи досвід спілкування, зокрема, з Ігорем Леонідовичем, я в це просто не вірю. Проте я не відкидаю жодну з версій, навіть втручання у систему. Але як мені здається, це вчинено не з вини керівництва. Потрібно ознайомитися ще й з логістикою УЦОЯО та його регіональних центрів. Можливо, хтось із регіональних представників мав доступ до бази. Також я не відкидаю і варіант тиску на сина Ігоря Леонідовича. Тим не менш, найбільш ймовірним мені видається ситуація про те, що чаду якогось «вельможі» цього року «обрубали» бали, і таким чином відбувається тиск або помста

«За результатами обшуків, які були проведені як в центрі, так і за місцем проживання окремих службових осіб, виявлено комп’ютерну техніку, з якої, як вважає орган досудового слідства, проводилось втручання в систему; виявлено грошові кошти в розмірі 130 тисяч доларів США; виявлено певну переписку, яка дає підстави органу досудового розслідування підозрювати окремих осіб у вчиненні конкретних корупційних кримінальних правопорушень», — наголосив заступник генпрокурора.

«Є ДЕЯКІ ПИТАННЯ, НА ЯКІ ПОТРІБНІ ВІДПОВІДІ»

У той же час, Інна Совсун моментально відреагувала на цю новину, написавши на своїй сторінці у Фейсбуку: «Інформація про результати обшуків у Лікарчука і його першого зама Винника залишається валідною — ніяких 130 тисяч доларів у них не знаходили. Чашки і 5 тисяч гривень — це весь улов власне у «керівництва». (Протоколи вилучень на руках у обидвох є — можна підтвердити, якщо треба). Було б супер, якби Генпрокуратура перестала говорити абстрактними фразами про «керівництво Центру», а назвала конкретні імена. Або якби заступники генпрокурора відповідали на дзвінки. Журналістам поки нічого не коментую, бо збираю інформацію — її поки обмаль».

Крім того, Совсун повідомила, що обшуки проводились вдома у трьох працівників УЦОЯО.  «Третій працівник Центру — другу добу не виходить ніяк на зв’язок; спілкується з слідчими без адвоката. До нього нікого не допускають. От тепер реально проситиму про максимальне поширення: правоохоронні органи повинні допустити до людини адвоката, бо що можна підписати за добу спілкування з правоохоронцям без адвоката — я можу лиш уявити. Вимушена звернутись до депутатів — їх то скрізь мають допустити...адресу дам. Дзвоніть», — пише Совсун.

Вчора також стало відомо, що Уряд тимчасово відсторонив від виконання обов’язків директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука. «Я особисто довіряю Ігорю Леонідовичу і вважаю його порядною і чесною людиною, але дійсно є деякі питання, на які потрібні відповіді», — сказав  міністр освіти і науки Сергій Квіт. За його словами, Лікарчук відсторонений лише на період розслідування, яке проводить нині прокуратура.

«МЕНЕ ДИВУЄ ГОЛОСЛІВНІСТЬ ЗАЯВИ»

«Я вважаю, що це — спроба підірвати довіру до зовнішнього незалежного оцінювання. Я дуже добре знаю Ігоря Леонідовича Лікарчука, і в питанні справедливості і об’єктивності оцінювання він є міцним, як криця, — коментує ситуацію «Дню» голова Комітету ВР України з питань освіти і науки Лілія Гриневич. — Якщо навіть гіпотетично хтось втручався в систему, як про це  кажуть правоохоронні органи, то це не дає права генпрокурору не досліджені ще факти формулювати як «здійснення тяжких злочинів керівництвом Українського центру оцінювання якості освіти». Тому я розцінюю це як наступ на систему ЗНО. Не секрет, і я це знаю зі слів Ігоря Леонідовича, скільки разів на нього чинився тиск від різних чиновників із пропозиціями і побажаннями щодо впливу на оцінки. І він завжди, абсолютно стійко, відмовляв всім. Я особисто свого часу була директором УЦОЯО, створювала цей центр і добре знаю про такі проблеми. І лише категорична позиція директора центру, яка власне завжди була в Ігоря Леонідовича, зберігає систему і довіру до неї. Якщо ж виявиться, що хтось з працівників, гіпотетично, міг втрутитися в базу даних і змінити комусь оцінку, то це обов’язково буде занотовано в самій базі, тому що база даних Центру оцінювання супроводжується системами захисту, які нотують кожне втручання в неї. Але тоді потрібно чітко виявляти, хто це зробив, в яких обсягах, а не займатися звинуваченнями, одразу вказуючи на конкретних людей».

За її словами, ЗНО — це дуже серйозний механізм запобігання корупції при вступі у вузи. «І деяким чиновникам, зокрема і новоспеченим, можливо, здавалося, що вони зможуть вирішувати будь-які питання і, зокрема, в системі ЗНО. Але саме тому ЗНО і вважається успішною реформою в сфері освіти, що стільки років поспіль воно вистояло. І зараз ми не можемо дати за рахунок тиску і маніпуляцій знищити цю систему, — продовжує Лілія Гриневич. — ГПУ має великий простір для діяльності і має куди подіти свою енергію, тому що проблем сьогодні в країні є дуже багато. Але мене дивує голослівність заяви і  звинувачення конкретних людей. Генпрокуратура оголошує недоведені ще факти. Якби Генпрокуратура щось розкрила, а тоді б оголошувала, — це одна річ. А вона щойно припускає, —  і вже робить таку заяву. Це провокація щодо ЗНО і підрив довіри до нього».

«Я НЕ ВІДКИДАЮ ЖОДНУ З ВЕРСІЙ»

Єгор Стадний, виконавчий директор Аналітичного центру CEDOS, говорить у  розмові з «Днем», що хотів би побачити текст постанови Печерського суду та детальне роз’яснення від ГПУ. «Були названі конкретні статті в повідомленні на сайті Генпрокуратури, але для того, щоб розібратися у цій ситуації, потрібні деталі, — говорить він. —  Я майже повністю впевнений, що ні Ігор Лікарчук, ні інші керівники УЦОЯО ніяк не могли бути причетні до цієї справи. Маючи досвід спілкування, зокрема, з Ігорем Леонідовичем, я в це просто не вірю. Проте я не відкидаю жодну з версій, навіть втручання у систему. Але як мені здається, це вчинено не з вини керівництва. Потрібно ознайомитися ще й з логістикою УЦОЯО та його регіональних центрів. Можливо, хтось із регіональних представників мав доступ до бази.

Також я не відкидаю і варіант тиску на сина Ігоря Леонідовича. Тим не менш, найбільш ймовірним мені видається ситуація про те, що чаду якогось «вельможі» цього року «обрубали» бали, і таким чином відбувається тиск або помста. Просто ГПУ у своєму класичному жанрі оголосило велике розслідування і визначило винних, проте немає жодних деталей справи. Їх не знає навіть Міністерство освіти. З 2002-го року, наскільки я пригадую, жодного випадку такої цікавості до теми освіти у ГПУ не було. Це може бути не випадкова ситуація. Насторожує особистість людини, яка все курує. Вона причетний до ситуації з діамантами, тому на рівні здогадок, це може бути обслуговування чиїхось інтересів».

«День» слідкуватиме за розвитком ситуації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати