ЦЕРКВИ СВIТУ
Назустріч церковному зближенню
На запрошення Православної церкви Греції нещодавно в Афінах відбулося друге засідання Спільної православно-католицької робочої групи, яка займалася розглядом питань схожості та відмінностей у православній і католицькій еклезіологіях (вченнях про церкви як про містичне Тіло Христове). Це перше засідання групи богословів, які вважають себе постійно діючим богословським об’єднанням. До групи входять 12 православних і 12 католицьких богословів із Бельгії, Болгарії, Німеччини, Франції, Греції, Італії, Нідерландів, Австрії, Польщі, Румунії, Росії, Словаччини та США. Вчені бачать своє завдання в тому, щоб: вільно й відкрито обговорювати нагальні проблеми між Православною та Католицькою церквами; «дати аналіз сучасного стану православно-католицьких відносин і, де можливо — запропонувати шляхи вирішення проблем; а також нагадати нашим Церквам, що нинішні труднощі можна долати тільки на шляхах продовження діалогу». У рефератах і дискусіях обговорюватимуться питання відносин між Помісною церквою та Вселенською церквою в православній і католицькій екклезіологіях, а також поняття «місцева церква» та «церкви-сестри». Наступна зустріч робочої групи має відбутися в листопаді 2006 року. Архієпископ Афінський і всієї Греції Хрістодул підкреслив у своїй вітальній промові до учасників робочої групи, що зараз починає вимальовуватися «нова фаза у відносинах між церквами Сходу й Заходу. Фаза, коли відновлення єдності в істині та любові, яке протягом більше ніж тисячі років визначало відносини між нашими церквами, стає невідкладним пріоритетом». (ЕNI)
Атаку Московської патріархії відбили
Архієпископія православних російських церков у Західній Європі в юрисдикції Вселенського патріархату повідомляє, що суд у справі парафії храму Покрова Богородиці та святого Олександра Невського в Біарріці (Франція) постановив: вважати недійсним рішення частини общини храму про перехід у юрисдикцію РПЦ МП. Суд зобов’язав ініціаторів цього переходу — під загрозою чималого штрафу — повернути всі адміністративні та банківські документи парафії. Присудження визначило, що російська православна парафія в Біарріці має бути «відновлена в тому вигляді, в якому вона завжди існувала». Таким чином були відновлені права законного власника храму Покрова Богородиці та Святого Олександра Невського — православної парафії в юрисдикції Архієпископа православних російських церков у Західній Європі під омофором Вселенського патріархату. Церковне життя мусить поновитися в мирі й злагоді. (Google)
Фідель Кастро з нетерпінням чекає на зустріч із Бенедиктом XVI
Як повідомляють із Гавани, Фідель Кастро заявив архієпіскопу Генуї кардиналу Тарцисіо Бертоне, який нещодавно відвідав Гавану, що він хотів би запросити з візитом на Кубу нового Римського Папу Бенедикта XVI. Фідель Кастро з усією рішучістю висловився також за негайну канонізацію папа Івана Павла II. Він також сказав, що «відразу побачив у Папі Бенедикті XVI вигляд янгола — обличчя дуже доброї людини. «Адже я на цьому знаюся, — сказав Кастро, — тому що постійно займаюся дослідженням облич людей». І тому він дуже хоче, щоб новий папа побував на Кубі. (Portal/Wiara.pl)
Італійські школярі не ходять на уроки релігії
Останнім часом помітно знизився рівень відвідування старшими учнями уроків із основ католицизму. Якщо в 2004—2005 рр. відсоток молодших учнів, які не відвідували релігійний предмет, становив близько 10%, то в старших класах він зріс до 37,6%, тоді як іще чотири роки тому їх не відвідували всього 11,7% школярів. Причинами, що впливають на відвідуваність уроків релігії, шкільні вчителі називають такі чинники, як відчутне збільшення кількості імігрантів із мусульманських країн, складність самого предмету, а також спекулятивне використання релігії в політичному житті країни. Представники церкви тим часом стверджують, що без знання основ католицької релігії важко претендувати на повноцінне засвоєння італійської культури, особливо в таких сферах, як філософія, література, образотворче мистецтво, архітектура, музика та інші гуманітарні напрямки. (Інтерфакс-Релігія)
Католицьке Різдво та іудейська Ханука збіглися в часі
Цього року 25 грудня святкували не лише, як завжди, Різдво Христове, а й єврейське свято Ханука — «Свято вогнів», яке відзначають на 25-й день місяця Кислєв іудейського календаря. Свято Ханука занесене до єврейського календаря 165 р. до Р.Х., коли було відновлене богослужіння в Єрусалимському храмі, захопленому й відібраному в іудеїв 170 р. до Р.Х. греко-сирійським царем Антіохом IV Епіфаном. Це перше іудейське свято, яке має суто історичний характер і не було встановлене П’ятикнижжям (Торою). Воно присвячене чуду запалення світильників у Єрусалимському храмі. Воно щороку змінює дату, бо євреї користуються місячним календарем.
Ізраїль дозволив християнам відвідувати Віфлеєм
Але тільки під час Різдвяних свят. За повідомленням прес- центру Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), нікому з паломників не потрібен буде спеціальний дозвіл. Вільний доступ до Віфлеєма буде гарантовано в період з 24 грудня по 18 січня. А палестинським арабам-християнам буде надана можливість побачитися зі своїми сім’ями, що проживають на території міста. У зв’язку з багатогодинною тиснявою на контрольно-перепускних пунктах на дорозі до Віфлеєма, а також скаргами на образливі огляди, іудейський уряд ухвалив рішення вибірково оглядати туристичні автобуси, що в’їжджають до Віфлеєма. Загалом обстановка складається не святкова. (ENI)
Святий престол збирається продавати шедеври
Святий престол збирається провести найближчим часом цілу низку реформ. По-перше, планується скорочення штату на 15%. Не виключено, що буде розформована швейцарська гвардія, на утримання якої (110 офіцерів і солдатів) Ватикан щороку витрачає три мільйони євро. Як стверджують, буде зменшено навіть штат садівників. Уже відомо про рішення об’єднати прес-службу Ватикану з папською радою у справах ЗМІ. Вирішено також не продавати, а здавати в оренду ватиканську нерухомість. Ходять чутки, що для погашення боргів Ватикан навіть зважився на продаж витворів мистецтва. Йдеться навіть про частину безцінних зібрань скульптур і картин, зокрема шедеври Леонардо да Вінчі, які протягом багатьох століть збирали попередні понтифіки (!).
Італійські газети пишуть, що Ватикан ледве зводить кінці з кінцями, що прибутки апостольської столиці, які формувалися протягом дванадцяти століть із податків, що отримуються від дієцезій у всьому світі, зростають повільніше, ніж витрати. Ватикану доводиться навіть брати кредити — щоб утримувати три тисячі чиновників і сотні різних церковних адміністрацій. Ще в липні Рада кардиналів, яка допомагає Папі Римському приймати економічні рішення, звертала увагу понтифіка на цю проблему. Усе свідчить про те, що Бенедикт XVI прислухався до порад.
Чи визнають церковний шлюб у Болгарії?
Група депутатів болгарського парламенту найближчим часом збирається внести до Конституції країни поправку, згідно з якою шлюб, укладений у церкві, визнаватимуть рівним світському шлюбу. На думку деяких депутатів, це «зробить інститут сім’ї більш авторитетним» і допоможе Болгарії подолати демографічну кризу». Глава урядової комісії у справах релігійних організацій країни заявив, що не заперечує цих законодавчих ініціатив, однак державне визнання церковних шлюбів потребуватимуть вирішення низки непростих проблем. Зокрема, знадобиться чітка система запису вінчань; наразі в Болгарській православній церкві немає централізованої системи реєстрації шлюбів. Інша важлива проблема пов’язана з розлученнями — процедура церковного розлучення набагато складніша за державну. Нині в Болгарії чинним є закон про шлюб, ухвалений 1985 року та доповнений 1992 року. А законність церковних шлюбів була скасована після приходу до влади комуністів після Другої світової війни. І якщо сьогодні наречені хочуть повінчатися в церкві, вони мусять представити священику свідоцтво про державний шлюб. (Русская линия)