Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

23 квітня, 00:00

Константинопольський архієпископ вітає православних

Цього тижня оприлюднене Великоднє звернення Варфоломея — милістю Божою архієпископа Константинополя — Нового Рима і екуменічного патріарха до всіх віруючих із побажанням Церковного благословення, Миру і Милості Воскреслого у славі Спасителя Христа. У зверненні, зокрема, говоритися: «... Дорогі Брати і Сестри во Христі! Озирніться — зима пройшла! Навколо нас весна порятунку, розцвіли квіти в полі, чути звуки горлиці... Виноградна лоза квітне й пахне. Великдень — Величний і Святий — розквітає навколо нас; всюди тепло, ясно, світ виблискує. І все наповнене світлом — в небесах і в усіх частинах землі!». Йому, Хто переміг смерть — Князю життя Ісусу Христу нехай буде слава, честь, влада — разом із Богом Отцем і Святим Духом навіки віків! Амінь!». (Текст читатиметься в церквах протягом Божественної Великодньої літургії відразу після Святого Євангелія.) («Greek Orthodox of America»)

У пам’ять виходу з рабства

19 квітня — в суботу ввечері почалися урочистості, присвячені святу Песах — єврейській Пасці. Песах — восьмиденне весняне свято — починається напередодні 15-го дня місяця нісана, за єврейським місячним календарем. Воно присвячується одній із головних подій біблійної історії — виходу з Єгипту і звільненню від 400-річного рабства єврейського народу. Песах («проходження повз» у перекладі з староєврейської) отримав таку назву в пам’ять про те, як янгол смерті проходив повз будинки іудеїв, а вражав лише єгипетських первістків. Щоб янгол міг відрізнити єврейські будинки від єгипетських, кожній єврейській родині було велено заколоти ягня і його кров’ю помазати одвірки дверей. Після смерті всіх єгипетських первістків фараон дозволив євреям покинути Єгипет — під проводом пророка Мойсея. (Jewish.com)

Побожні американці

Статистика зазначає, що понад 80% американців вірять у Бога. В жодній іншій країні релігійність не відіграє в громадському житті такої важливої ролі, як у США. Також застільна молитва в свята і під час родинної зустрічі є справою честі, а відвідування церкви — така ж невід’ємна частина воскресіння, як і післяполуденна гра в бейсбол. Тому той, хто хоче стати президентом США, може дозволити собі багато що: бути чорношкірим, жінкою, товстим, худим і навіть геєм; але він не може дозволити собі бути атеїстом. Згідно з опитуванням солідних інститутів, це єдина риса, яка є для більшості американців (53%) підставою для того, щоб відкинути кандидата. Бог у американському суспільстві всюди. Від клятви на вірність державному прапору, з якої починається кожен день у дитячому садку, і до президента, який за традицією закінчує будь-яку промову словами: «Бережи вас Господь», а також до доларової купюри з офіційним національним девізом «На Бога сподіваємося». Що особливо цікаво, так це те, що в США церкву відділено від держави, а в школах Закон Божий не викладають. Ще 1963 року ранкову молитву було скасовано ухвалою Верховного суду — як таку, що порушує першу поправку до конституції, яка забороняє будь-які спроби запровадження в США державної релігії. («Die Presse»)

Єпископат УПЦ МП у виборах не бере участі

Священний Синод Української православної церкви (Московського патріархату), який відбувся 18 квітня в Києво-Печерській лаврі, «ухвалив відмовитися від участі єпископату і кліриків УПЦ у виборах до місцевих органів самоврядування всіх рівнів з міркувань пастирського характеру». У той же час владики «благословили налагодити системну співпрацю з впливовими політичними партіями та блоками для захисту церковних інтересів у місцевих органах влади» — йдеться в ухвалах Синоду. (RISU)

Глава Англіканської церкви не схвалює політиків Заходу

Духовний глава Англіканської церкви архієпископ Кентерберійський Роуен Вільямс назвав Вашингтон і Лондон винуватцями нинішніх бід християн на Близькому Сході. На його думку, зовнішньополітичний курс США і Великої Британії створює «все більший ризик» для християн регіону. Торкаючись зростання ісламського екстремізму, Вільямс зазначив, що саме внаслідок зовнішньої політики Заходу близькосхідні християнські громади все частіше розглядаються як «іноземна і агресивна присутність». Хоча християни традиційно відігравали важливу роль у соціальних, інтелектуальних і культурних змінах на Близькому Сході. Сьогодні ж «споконвічно християнське співтовариство, яке перебувало в регіоні, відчуває страждання». («Новости мира религий»)

Марійці поклоняються своїм богам

У Йошкар-Олі проходить марійський з’їзд, який став однією з головних суспільно-політичних подій фінно-угорського світу (марійців вважають одними з останніх язичників у Європі). Завдання форуму, в роботі якого беруть участь представники всіх регіонів компактного проживання народу марі в Росії, полягає в тому, щоб визначити курс розвитку сучасного марійського суспільства. З’їзд за традицією почався з вознесіння молитви на адресу Кугу Юмо — головного божества марійського язичницького пантеону; але сьогодні стародавні обряди на з’їзді поєднуються з сучасними технологіями, а традиційне вбрання і суворі ділові костюми — з національною вишивкою. Так само, як молитви язичницьким божествам органічно сусідствують із гімном Російської Федерації. Цей з’їзд — найбільший форум народу марі. Він проводиться раз на чотири роки, кожен делегат репрезентує інтереси двох тисяч марійців. На нинішній з’їзд з’їхалися 315 делегатів і 600 гостей зі всієї країни. Це — представники марійської діаспори Башкортостану, Татарстану, Кіровської, Нижегородської, Свердловської областей, Удмуртії, Пермського краю, Комі. Приїхали марійці також із інших країн. Пріоритетними напрямками на з’їзді названо розширення книговидання мовою марі, підтримка мистецтва, преси, розвиток місцевого самоврядування, відродження релігійного життя. Завершився з’їзд обранням делегатів на Всесвітній конгрес фінно-угорських народів, який пройде в червні в Ханти-Мансійську. («Новости мира религий»)

Японія переглядає маршрути естафети

Болючого удару організаторам естафети олімпійського вогню в Японії завдав шанований у країні буддистський храм Дзенкодзі («Храм благосного світла», заснований 1400 років тому), в якому, як вважають віруючі, зберігається один із «ключів від раю». Храм офіційно відмовився провести на своїй території церемонію початку естафети. Як вважають, керівництво Дзенкодзі врахувало протести віруючих, обурених недавнім придушенням виступів буддистських ченців у Тибеті. Японці також побоюються, що можливі заворушення під час естафети можуть пошкодити репутації храму як обителі миру та гармонії. Адже в ньому зберігається, на думку експертів, найдревніша буддистська статуя, привезена до Японії з материка. 1998 року дзвін Дзенкодзі дав старт Зимовій олімпіаді 1998 року, яка відбувалася в Нагано. Тепер доведеться терміново змінювати маршрут олімпійського вогню і в багато разів збільшувати кількість поліцейських. Ситуація ускладнюється тим, що уряд Японії не дозволить китайським охоронцям взяти участь у забезпеченні безпеки. («Мир религий»)

Кінець тактики ненасильства?

Організація «Конгрес тибетської молоді», яка бореться за незалежність Тибету, нібито оголосила (за повідомленням китайських ЗМІ) про готовність перейти до тактики використання терористів-смертників. Китайські експерти вважають, що терористичних актів можна очікувати, головним чином, на численних туристичних об’єктах Китаю. Загрозу почати терористичну війну озвучив голова організації «Конгрес тибетської молоді» Цевана Жігзіна. З моменту його створення (1970) конгрес відкрито виступав за «повну незалежність Тибету». У січні цього року він оголосив про створення «Руху за повстання тибетського народу». Коли ж у Тибеті спалахнули масові заворушення, влада КНР звинуватила в них саме конгрес — «ядро угруповання Далай-лами», «загального ворога людства», спроможного провести теракти в будь- якому куточку світу: «Якщо сьогодні конгрес може створити паніку в Китаї, то завтра він зможе провести терористичні дії в будь-яких країнах і регіонах світу» (Портал.Credo.ru)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати