ЦЕРКВИ СВIТУ
Сербський архієпископ — у македонській в’язниці
Уряд Сербії висловив незадоволення арештом архієпископа Сербської православної церкви Йована Вранишковського — предстоятеля Охридської архієпископії в Македонії. Нагадаємо, що ще 1967 року македонці проголосили на церковно-народному зібранні автокефалію своєї церкви, яка до цього входила на правах автономії до Сербської православної церкви. Арешт сербського архієпископа є пов’язаний з його спробою захопити один із храмів, який тепер належить Македонській, а не Сербській церкві. Це привело до бійки прихильників сербського архієпископа із захисниками автокефалії Македонського православ’я.
Архієпископ Йован Вранишковський був доставлений поліцією до центральної македонської в’язниці Идризово, де він пробуде, згідно з судовим вироком, 2,5 роки — «за розпалювання ворожнечі та ненависті на релігійному та національному ґрунті», а також за «самоправність». До речі, ще до цих подій рішенням синоду Македонської церкви владика Йован був позбавлений сану. Сербський уряд, однак, вважає, що саджати людей у в’язницю за те, що вони сповідують свою віру, «абсолютно незрозуміло і неприйнятно... Ми сподіваємося, що заради збереження добрих відносин між Сербією і Македонією ця проблема буде вирішена в найближчому майбутньому». (Агенція «Танюг»)
Знайдено палас Юстініану
Нещодавно в Косові (стародавня Іллірія) археологи віднайшли палац, який належав імператору Юстиніану (VI століття). Це один із найбільш відомих і шанованих імператорів православної Візантії. Він прославив своє ім’я в віках зокрема тим що побудував чи не найбільш величний храм східної церкви — церкву Святої Софії, премудрості Божої. Протягом багатьох століть ця церква була архітектурним зразком не тільки для зодчих православного світу, але також для мусульман. Не дарма Юстиніан сказав, стоячи перед новою, щойно освяченою Софією: «Я переміг Тебе, о Соломон!». Як відомо, біблійний цар Соломон збудував — десь за тисячу років до н.е.) — Перший Єрусалимський храм. Площа знайденої сьогодні маєтності імператора Юстиніана складає більш як тисячу квадратних метрів; на стінах збереглися фрагменти древньої мозаїки (Юстиніан дуже полюбляв мозаїку), відкопані численні залишки побутових предметів того часу. Учені сподіваються, що будуть знайдені також особисті речі Юстиніан, що дозволить краще зрозуміти цього непересічного сина свого часу.
Православні церкви світу вельми шанують Юстиніана за ідею так званої симфонії держави і церкви, відповідно до якої ці два суспільні інститути разом діють у внутрішній і зовнішній політиці: церква виховує молодь, підтримує моральність суспільства, розвиває культуру, а держава охороняє церкву від усіляких негараздів усередині країни і підтримує місію церкви за межами держави. Юстиніан був вельми деспотичним правителем але ж сказав: «Звільнення від рабства відноситься до права народів» («Wiara.pl»)
Про стандарти музики. Храмової
Зараз у Ватикані готується програма питань, які будуть розглядатися наступним єпископським Синодом світової Католицької церкви. Однієї з пропонованих тем для обговорення є сучасна сакральна — вокальна та інструментальна — музика, що лунає в храмах під час богослужінь. Вона повинна не тільки відповідати змісту молитов і мати найвищий художній рівень, але й бути адаптованою до різних моментів церковної служби, до смаків окремих народів, зберігаючи при цьому католицький універсалізм. Церква повинна заохочувати композиторів та поетів укладати нові гімни, обов’язково зберігаючи при цьому відповідні літургійні стандарти. Особливо цікаво, що цей документ всіляко заохочує вживати в католицьких храмах григоріанські молитовні співи (співи східних церков), які «повністю відповідають тим вимогам, які ставить Католицька церква перед храмовою музикою». За словами Папи Івана Павла II Григоріанський спів може слугувати «моделлю церковної музики». Сьогодні багато єпископів незадоволено тим, що намагання адаптувати церковну музику до сучасних смаків віруючих послаблює вчення церкви і веде до нерозуміння молитов. Це особливо стосується мес для молоді, які часто супроводжуються музикою, що аж ніяк не відповідає текстам молитов. Між тим «церква не повинна опускатися до рівня менталітету споживачів». («Zenit»)
Римський Папа їде на батьківщину
Прес-служба Святого престолу щойно опублікувала програму візиту Бенедикта XVI до Німеччини. У його програмі є поїздка по Рейну, відвідини свята Всесвітнього дня католицької молоді, молитва у Кельнському соборі та ін. Зустріч Папи Бенедикта ХVI з федеральним президентом Німеччини Хорстом Келером відбудеться на віллі недалеко від Бонна. Виділено також час і для зустрічі з німецькими політичними лідерами (у тому числі й опозиційними) та громадськими діячами. Завершенням візиту стане зустріч із представниками Єпископської конференції Католицької церкви Німеччини. Ще заплановано відвідини Папою кельнської синагоги та зустріч із лідерами кельнської мусульманської громади.
Розпочатий переклад древньої Біблії
Дослідники Британського університету святого Андрія приступили до перекладу старовинних манускриптів, деякі з них написані від імені таких старозавітних персонажів, як Мойсей і Єнох. Найстаріші серед цих рукописів створені десь у IV столітті до н.е., а найновіші — не пізніше VII в. н.е. Це розповіді про біблійних героїв, пророцтва, а також вірші. Учені вважають, що в написанні цих апокрифічних біблейських текстів брали участь представники різних релігій — язичники, іудеї і християни. За словами одного з дослідників — Джеймса Давила, деякі з розповідей вступають у протиріччя з Біблією. Наприклад, з’ясувалося, що деякі юдейські й християнські спільноти полюбляли історії про шлюби ангелів і людей. У наміри вчених входить переклад 50 текстів, серед них такі, як «Заповіт Адама», «Сім небес Апокаліпсису», «Про пекло і рай», а також книга «Знаки відплати», яка була добре відома й популярна в епоху Середньовіччя. Там розповідається про космічні знаки, що з’являються у момент наближення Страшного суду. («Дейли Телеграф»)
Меса на висоті 3,5 кілометра
Католицька інформаційна агенція (КAI) повідомляє, що Римський папа Бенедикт ХVI щойно був у короткій відпустці. Місцем його перебування стали Альпи, де він зробив сходження на схили Монблану — найвищої вершини Альп і Західної Європи. Як стало відомо, Папа піднявся підвісною дорогою на висоту 3,5 км, відправив там месу і спустився донизу. Нагадаємо, що новому Римському папі цього року виповнюється 78 років. («Nature»)
Адміністрація Джорджа Буша вимагає благодійності
Після аналізу стратегії соціальної допомоги, яку провадять 50 найпотужніших підприємств США, Білий дім вирішив стимулювати благодійницьку діяльність великих компаній. Проведений аналіз свідчить, що 17% підприємств мають у своїх статусах спеціальний пункт, який забороняє підтримувати церковну діяльність. Адміністрація президента, однак, твердить, що йдеться не про фінансування релігійного прозелітизму, але про підтримку важливих і масштабних суспільних проектів, якими займаються релігійні організації. Як стало відомо, адміністрація Буша буде послідовно збільшувати підтримку саме започаткованих церковними організаціями соціальних проектів.