ЦЕРКВИ СВIТУ
Великдень разом
У Фінляндії лютерани, католики і православні святкують Великдень разом — згідно з «новим стилем». Фіни починають святкувати Великдень із Чистого Четверга. Цього дня всі люди працюють неповний день, роблять покупки до свята, печуть паски і фарбують яйця. Діти особливо люблять шоколадні яйця та шоколадних великодніх кроликів. У п’ятницю, суботу, неділю та понеділок вся країна не працює. Напередодні Христова Воскресіння всюди розпалюють багаття — за переказом вогонь і дим багаття відганяють нечисту силу. А з настанням Великодня все зло вважається переможеним і вигнаним — «навіть сонце танцює від радості». Крім церковних служб, Великодню у Фінляндії присвячені різні заходи: виставки, театральні вистави, концерти, благодійні збори та збирання пожертвувань. У суботу ввечері в Гельсінкі за традицією організують Хресний хід із зображенням Страстей Господніх. Найбільша церква Фінляндії — Євангелічно-лютеранська (84% п’ятимільйонного населення країни); далі йдуть православ’я — 1,1% і католицизм — 0,5% віруючих. («Світ релігій»).
Пам’яті українсько-американських воїнів
Протягом десятиріч члени організації «Українські американські ветерани» (UAV) виношували думку встановити у країні (США) пам’ятник сотням тисяч американців українського походження, які віддали життя за свободу та процвітання Америки. Цю ідею «Українські американські ветерани» представили архієпископу Антонію, голові Консисторії УПЦ в США, приблизно рік тому. Було вирішено надати для майбутнього пам’ятника почесне місце — на території церкви св. Андрія в Баунд Брук, штат Нью-Джерсі, де на кладовищі є чимало могил українців, які боролися за свободу як в Україні, так і в Сполучених Штатах. Можна сказати, що йдеться про унікальний перетин двох історій — української й американської. Почесним головою створеного комітету з будування пам’ятника обрано митрополита Костянтина, предстоятеля Української православної церкви у США; до складу комітету увійшли як церковні діячі, так і ветерани останніх війн, які є парафіянами УПЦ у США, історики та ін. (Лист до «Дня» з Баунд Брук).
Біблійна реклама в США
Асоціація зовнішньої реклами Америки проводить другий етап кампанії під назвою «Господь говорить», яка пропагує християнські цінності та розміщує на рекламних щитах вислови з Біблії. За останні кілька років в Америці з’явилося понад 10 тисяч таких щитів. Мета кампанії — нагадати людям про Бога та Біблію. За словами Марка де Мосса, президента корпорації «DeMoss Group», одного з організаторів акції, реклама виявилася дуже дієвою. (Interfax-Religion).
Мозаїки Софії Константинопольської руйнуються
Як повідомляють багато інформаційних агентств, мозаїки собору Святої Софії в Константинополі (Стамбул) — на межі цілковитого руйнування. За півтора тисячоліття їх існування (собор побудовано в VI ст.) вони зберігалися без будь-якого спеціального захисту та без належного догляду. Експерти приголомшені тим, що фрагменти мозаїк, які зображають Ісуса Христа, Богородицю та святих, зберігаються в коробках, без захисту від конденсату й перепадів температури. Історики мистецтва висловлюють публічний протест проти байдужості й недбалості, демонстрованих турецькою владою в цьому питанні. Сьогодні всередині Святої Софії (вона ж — мечеть Айя- Софія) збереглося близько тисячі квадратних метрів безцінних мозаїк — шедеврів візантійського мистецтва часів його розквіту. Якщо ситуація не зміниться, вони можуть бути втрачені для мистецтва, для людей. (ENI News).
Московський патріарх закликає переписати історію
Напередодні святкування 60-річчя Перемоги патріарх Московський та всієї Русі Алексій II закликав істориків інакше поглянути на події воєнного періоду і дати їм нову оцінку. На думку патріарха, донині історики недостатньою мірою враховували той факт, що однією з найважливіших причин перемоги радянського народу у війні стало «масове релігійне натхнення, що охопило багатьох наших співвітчизників. Роки Великої Вітчизняної війни — роки духовного відродження нашого народу після довгих років панування безбожного режиму. І це відродження виявлялося не лише у відновленні церковних структур і відкритті духовних навчальних закладів. Усе це було лише наслідками», — сказав патріарх. Причиною ж духовного підйому, на думку Алексія II, було повернення до релігії багатьох росіян, які відійшли від Церкви в роки гонінь або ж з народження насильно позбавлених можливості духовного окормлення. («Релігія і ЗМІ»).
Що знають про свою релігію італійці та британці?
25% італійських католиків не знають, скільки книг входить до Нового Завіту; менше половини знайомі з тлумаченням слова «Великдень», не розуміють духовного смислу релігійних свят, загалом — мало хто має так звану «католицьку культуру». Ці висновки, зроблені на підставі соціальних опитувань, опублікував напередодні католицького Великодня італійський тижневик «Famiglia cristiana». Подібні показники наводять й інші італійські видання, внаслідок чого у ЗМІ виникла ініціатива видання серії книжок під загальною назвою «Велика християнська бібліотека». Професор Франко Кардіні (відомий фахівець із питань середньовічної Флоренції), коментуючи вищенаведені дані, сказав, що він ніколи не був надто високої думки про релігійні знання своїх земляків. Професор пояснює цей «релігійний» феномен однією причиною — майже цілковитою втратою звички середнього італійця до читання: «Чого можна очікувати від нації, якщо лише незначна частина італійців хоча б раз на рік бере в руки якусь книжку? Всі вони, особливо люди із середньою освітою, просто розучилися читати!» Та сама картина спостерігається у Великій Британії. Смисл релігійних свят знайомий лише половині опитаних. І лише 6% опитаних пов’язали ім’я Кароль Войтила з Іваном Павлом Другим. Ще гірші справи з главою всесвітньої Англіканської церкви Роуеном Вільямсом — його спромоглися назвати тільки 25% англіканців. І при цьому більшість британців вважає, що вірить у Бога і загробне життя, нічого не знаючи про фундаментальні істини християнства й не маючи щонайменшого бажання дізнатися. Про свою релігію вони знають анітрохи не більше, ніж про інші релігії світу. (Portal/Wiara.pl).
Матінка Фотінія молиться Путіну
Річницю другого терміну президентства Володимира Путіна в селищі Велика Єльня під Нижнім Новгородом нещодавно відзначили як одне з великих православних свят — із літургією, молебнем та ін. Усе це відбувалося в релігійній громаді «Церква матінки Фотінії Світлоносної» (або «Воскресаюча Русь»), яка поклоняється Богородиці й вшановує як земне втілення апостола Павла Володимира Путіна. Віруючі «Церкви матінки Фотінії» вважають, що друге пришестя Христа вже відбулося і нині на планеті живуть сім Апостолів і сім Антихристів. Один з апостолів — Володимир Володимирович Путін, тобто апостол Павло, який зійшов на землю. Той самий, про якого розповідає Новий Завіт. Тому портрет Путіна висить у храмі поруч з іконостасом. Матінка каже: «Путін, як і апостол Павло, прийшов у світ, щоб навернути в істинну віру якомога більше людей. Йому зараз важко, але за ним все одно йдуть».
У віровченні Фотінії відведена цікава роль і главі РПЦ патріарху Алексію II: «Він є втіленням Понтія Пілата. Але сьогоднішня його місія полягає не в тому, щоб «умити руки», а в тому, щоб активно чинити опір новому розп’яттю Христа». На думку матінки, патріарху треба бути напоготові: змова проти Ісуса зріє серед підлеглих патріарха.
Правоохоронним органам Нижегородської області відомо, що Світлану Фролову (сьогодні — «Матінка») в 1996 р. засудили за шахрайство, і вона провела за гратами півтора року. Сусіди-поселяни вважають Фотінію чаклункою і ратують за виселення сектантів. Місцева влада в культ Путіна не втручається і «зі своїм статутом до чужого монастиря не лізе». (Portal-Credo.ru)