ЦЕРКВИ СВIТУ
Мусульмани Італії моляться за здоров'я Івана Павла II
До оприлюдненого терористичною організацією «Аль-Каїда» списку людей, які мають стати об'єктами «ісламського правосуддя», включено також Папу Івана Павла II. Тим часом, за здоров'я Папи Римського Івана Павла II під час п'ятничних богослужінь молилися італійські мусульмани, що було подією безпрецедентною. Імами закликали єдиновірців до «висловлення солідарності з цією великою людиною». Під час п'ятничної проповіді імам Заргар Захур, лідер ісламської громади Лігурії, розповів віруючим про стан здоров'я Івана Павла II і нагадав про його участь у справі миру й допомоги бідним. Як повідомив представник Ватикану, понтифіку зателефонував також головний рабин Рима, який запевнив Папу, що всі євреї Італії моляться про його зцілення. (ENI)
Гість із Ватикану
Із 4 по 9 лютого 2005 року на запрошення Глави Української греко-католицької церкви кардинала Любомира Гузара у Львові перебуває архієпископ Джон Патрік Фоле, президент Папської ради у справах соціальних комунікацій (друкованих видань, радіо й телебачення, інтернету та ін.) Папського престолу. Джон Патрік Фоле є досвідченим журналістом і відомим науковцем. Під час перебування у Львові архієпископ Фоле проведе ряд зустрічей, семінарів, а також зробить доповіді («Священик і соціальні комунікації», «Роль засобів масової інформації в Церкві», «Медіа та євангелізація в сучасному світі»). Про значення цього приїзду кардинал Гузар, зокрема, сказав: «Ми живемо в такий час, коли комунікації мають найважливіше значення, — адже це спілкування між людьми. Вони стають одним з істотних виявів поваги до інших людей. (Прес-служба Глави УГКЦ)
Хто може стати наступним Римським Папою?
Як відомо, Римський Папа Іван Павло II серйозно хворий і перебуває в лікарні. Сьогодні офіційні заяви представників Ватикану про стан його здоров'я звучать цілком оптимістично. У неділю, перебуваючи в клініці, Іван Павло II звернувся з посланням до віруючих (за допомогою телебачення), в якому, зокрема, подякував медперсоналу за турботу.
А за кілька днів до того Папа заздалегідь віддав розпорядження лікуючим лікарям не вживати заходів для довгої штучної підтримки його життя у разі серйозного загострення хвороби. Про це, з посиланням на надійні джерела у Ватикані, повідомила французька газета «France Soir». «Якщо щось подібне і станеться насправді, то тільки проти волі Папи Римського, — наголосив французький фахівець із Ватикану. — Це зустріч з Богом, і Папа Римський не має наміру перенести її терміни на пізніші часи». (Чи дозволено запитати: чи не є відмова від штучної підтримки життя різновидом евтаназії, проти якої так послідовно виступає Папа Іван Павло II?)
Останнє захворювання Папи Івана Павла II викликало, як це завжди буває в подібних випадках, черговий сплеск припущень і прогнозів, що відповідають на запитання: «Хто наступний? Хто стане черговим Римським Папою — намісником Св. Петра?», Главою Католицької церкви, до складу якої входить понад мільярд віруючих, які живуть на всіх континентах. Питання тим актуальніше, що Івану Павлу II цього року виповниться 85 років.
Міжнародні агентства поширюють списки й фотографії ієрархів Католицької церкви, які можуть розглядатися як претенденти на Святий престол. Серед них представники різних національностей, континентів і різного кольору шкіри. Одні впевнені, що наступним папою буде обов'язково представник «чорного континенту» (Африканських церков), інші вважають, що станеться повернення до історичної традиції і Римським Папою стане італієць. Ось кілька найчастіше згадуваних кандидатур: архієпископ Брюсселя Годфрід Данеельс, архієпископ Мілана кардинал Діоніджи Теттаманці, архієпископ Відня кардинал Крістоф Шенборн, префект Конгрегації віровчення німецький кардинал Йозеф Ратцингер та ще кілька інших. Зауважимо, що «слов'янського варіанту» поки що не згадував ніхто.
Добрий отець із Болгарії
З 1988 року і до сьогодні болгарський православний священик із міста Нові Хан доводить істинність християнських принципів життя не лише службами й молитвами — священик Іван створив при церкві сирітський будинок. За це він отримав на конкурсі болгарської радіостанції «Радіо.Net» звання «Болгарина року». Це конкурс, який нагороджує людей, що зробили добрі справи без допомоги держави, фондів або партій. Перші бездомні діти прийшли до священика ще 17 років тому, за часів соціалізму. Тоді він влаштував їм дві кімнати. Нині у своєму сирітському будинку «Святитель Микола» виховує 32 сироти. Отець Іван розповідає: «Коли людина почала цим займатися, їй вже не зупинитися — якщо дітей прийняв, то неможливо через кілька місяців сказати: «Все, забирайтеся!». Людина прирікає себе на роботу й допомогу до кінця своїх днів». На Болгарському національному телебаченні отець Іван розповів, як він на зарплату в 100 євро піклується про своїх вихованців. Спочатку вони з дітьми обробляли невеликі ділянки, але влада їх відібрала; потім організували, щоб заробляти трохи грошей, маленьку сироварню, але і її забрали. Благій діяльності всіляко заважали, що однак не зупинило отця Івана — він продовжує свою турботу про дітей, гідно приймаючи всі життєві негаразди. І дуже любить, коли малеча сидить у нього на колінах і називає «дідусем». Сьогодні священик Іван мріє про те, щоб купити кілька соток землі та допомогти своїм дорослим вихованцям збудувати собі оселі та створити сім'ї. (Православие.Ru)
В Елладі вибухнув скандал
Сьогодні суспільство Греції приголомшене корупційним скандалом, пов'язаним із наркобізнесом, в якому, як свідчать докази, замішана також Православна церква країни. Заарештовано архімандрита Елладської православної церкви (ЕПЦ) Йосакіса, якого підозрюють у тиску на правосуддя за допомогою великих хабарів. На шість місяців усунений від своїх обов'язків безпосередній начальник Йосакіса — митрополит області Аттика Пантелеймон. Ще один митрополит перебуває під слідством. ЗМІ почали атаку навіть на главу ЕПЦ архієпископа Хрістодула. Зокрема опубліковано два його давні листи до судових працівників, у яких архієпископ просить полегшити долю затриманих за обвинуваченням у торгівлі наркотиками. У ЗМІ публікують розшифровки із записами розмов підозрюваних; на поверхню спливли багато непривабливих подробиць життя як корумпованих судових працівників, так і церковних ієрархів. Йдеться про колосальні хабарі, відмивання грошей, крадіжки старовинних ікон і гомосексуальні відносини між кліриками. Уряд Греції вживає термінових заходів із приборкання корупції — проводиться масштабне розслідування. Синод Елладської православної церкви терміново усунув від виконання обов'язків підозрюваних у корупції кліриків і почав власне внутріцерковне розслідування, заявивши про рішучість очистити свої лави від корупціонерів. Тим часом рівень довіри до духовенства зменшується, а до журналістів — зростає. («Світ релігій»)
Непал відмовляє Далай-ламі у притулку
У Непалі закрито представництво духовного лідера Тибету Далай-лами та Тибетський благодійний центр. Ці установи функціонували в країні з 1959 року, коли тут знайшли притулок понад 20000 тибетських біженців — після того, як унаслідок невдалого повстання 1959 року Далай-лама був змушений залишити Тибет. Офіційним приводом для закриття тибетських установ у Непалі стала відсутність належним чином оформленої реєстрації. Однак, експерти вважають, що нинішня влада Непалу пішла на цей крок під тиском із Пекіна. Правозахисна організація «Human Rights Watch» закликала уряд Непалу відновити хоча б діяльність благодійного центру, оскільки від нього залежать умови життя багатьох тисяч людей. Але чиновник із непальського МЗС заявив: «Ми не визнаємо ані Далай-ламу, ані легітимності його представництва в Непалі» (Агентство «Рейтер».)