Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

19 січня, 00:00

Святки у Ватикані

Напередодні Різдва Римський папа Іван Павло II побіжно зачепив рідкісну в його вустах персональну тему — постійної боротьби зі старістю і хворобами. У Різдвяному посланні він сказав, що кожен рік приносить людині дедалі більшу потребу в підтримці Бога. Тим часом, незважаючи на свої хвороби, Папа строго виконав усі церемонії, пов’язані з Різдвом, у тому числі відслужив нічну месу в соборі св. Петра, а вже через кілька годин виголосив своє Різдвяне послання багатьма мовами на площі перед собором.

Папа Іван Павло II зробив також короткий огляд роботи, виконаної Церквою минулого року — 26 року його понтифікату. Особливий акцент він зробив на зусиллях Католицької церкви, спрямованих на поліпшення відносин з іншими церквами, зокрема, на подолання бар’єра, який існує між Католицькою та Православними церквами. Цього року Ватикан повернув Росії ікону Казанської Божої матері, дуже шановану там, а також передав Вселенському патріарху мощі двох православних святих, які були вивезені з Константинополя у ХIII столітті після захоплення столиці Візантії західними хрестоносцями. Папа сподівається, що такі жести доброї волі допоможуть зближенню двох християнських конфесій: «Нам настійно необхідно встановити повне співпричастя між християнами». Нагадаємо також, що, незважаючи на стан здоров’я та надмірну зайнятість під час святок, Папа Іван Павло II привітав Віктора Ющенка з обранням на посаду президента України. (Associated Press Writer)

Місце народження Христа — в небезпеці

Як розповідають Євангелія, Ісус Христос народився в околицях іудейського міста Віфлеєма, неподалік від Єрусалима. Ще не так давно Різдво приводило до Віфлеєма величезну кількість віруючих і туристів з усього світу. У нинішнє Різдво їхня кількість зменшилася в кілька разів, магазини й готелі залишалися незаповненими, що пояснюється політичною ситуацією. Віфлеєм, населення якого становить 61000, знаходиться в оточенні ізраїльських поселень і серйозних загороджень; на дорогах діють численні військові контрольні пункти й загородження, курсують ізраїльські патрулі, призначені для захисту від терористів. Таким чином, місто Віфлеєм, місце народження Сина Божого, майже цілком ізольоване від західного берега, а також від Єрусалима, який знаходиться лише за кілька кілометрів.

Усе це призвело до того, що місячна кількість туристів зменшилася з 92 тисяч у 2000-му до 7 тисяч у 2004 році. Тим часом, жителі Віфлеєма живуть, головним чином, за рахунок туристів і пілігримів. У звіті ООН «Ціна конфлікту — змінене обличчя Віфлеєма» мовиться, що якщо не будуть виконані спільні постанови Ізраїлю й Палестини щодо підтримки туризму на Святій Землі, економіка Віфлеєма опиниться в катастрофічному стані. Ситуація ускладнюється й тим, що Віфлеєм до останнього часу залишали християни, які ще недавно становили 50% населення (решта — мусульмани). Це підриває туристичний сектор економіки міста. Тим часом, згідно з міжнародними зобов’язаннями, Ізраїль повинен забезпечити вільний доступ паломників трьох світових релігій — християнства, іудаїзму та ісламу до Святих місць, у тому числі до Єрусалима і Віфлеєма. Населення цього міста сподівається, що політичні події останніх днів у Палестині поліпшать ситуацію. (UN report)

Коран для сліпих

Узбекистан почав випускати спеціальне видання Корану арабською мовою, призначене для сліпих людей — з використанням азбуки Брайля. Видано перші 700 примірників; їх відправлять (безкоштовно) у школи для сліпих і в бібліотеки. Планується випустити 4000 копій. Узбекистан планує також додатковий тираж Корану для сліпих жителів Азербайджану й Казахстану. (Бі-Бі-Сі)

Археологи на Святій землі

За повідомленням з Ізраїлю, археологам вдалося знайти місто, в якому Ісус Христос, згідно з Новим Завітом, створив своє перше чудо. Як розповідає Євангеліє від Іоанна, Ісуса, його учнів та його Матір запросили на весілля в містечку Кана Галілейська. Коли закінчилося вино, Ісус на прохання Богородиці перетворив на першосортне вино воду, налиту в шість великих кам’яних посудин. І так «виявив славу свою. І повірили в нього Його учні». Археологічна експедиція, яка веде розкопки в Галілеї (північ Ізраїлю), знайшла руїни поселення, що проіснувало сім століть і зберігає сліди елліністичного, римського та візантійського періодів. Керівник експедиції Ярдена Александер вважає, що знайдені руїни — це те саме євангельське місто Кана Галілейська, де Ісус перетворив воду на вино. На місці розкопок дослідники знайшли руїни будівель, залишки домашнього начиння й уламки кам’яних посудин для ритуального обмивання. Напевно, в одній із таких посудин вода стала вином на веління Ісуса.

А Московський патріархат проти

Передвиборна кампанія в Україні дещо відсунула в тінь багато важливих подій і висловлювань, пов’язаних з українськими церквами. Так, Московський патріархат різко виступив проти планів Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перенести свій центр зі Львова до Києва і створити тут свій патріархат (як відомо, кафедральний собор УГКЦ у Києві вже будують). РПЦ прореагувала таким чином після підтвердження прес-службою глави УГКЦ даних про наміри українських греко-католиків мати свій центр у Києві. Як заявив секретар з питань міжхристиянських відносин Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату священик Ігор Вижанов, такі дії є «абсолютно невиправданими, оскільки в Києві греко- католиків практично немає, а переважна більшість віруючих цієї церкви (5 млн. людей) сконцентрована на Західній Україні». На думку представника РПЦ, «істинною метою дій, що робляться всупереч позиції нашої Церкви, є претензія на загальнонаціональний статус». Отець Ігор наголосив, що «більшість віруючих в Україні — православні. Коли конфесійна меншина агресивно веде таку політику, це викликає подив і є каменем спотикання у відносинах між Ватиканом і Москвою». (Московський патріархат, очевидно помилково, вважає, що Україна все ще знаходиться у складі Росії. — К.Г. ) (Седмица.Ru)

Китайці відсвяткували Різдво

Щойно відсвяткували Різдво не лише християни різних церков і конфесій, а й також китайці. Виявляється, що більшість китайців відзначає Різдво на той випадок, якщо «цей західний бог Христос все ж таки існує». Все пояснюється тим, що китайці дуже завбачливі — для них простіше вшанувати чужого бога, ніж ризикнути накликати на себе якісь неприємності з боку цього бога. Святкують Різдво частіше за все за григоріанським календарем, намагаючись повторити європейські звичаї. Так, у Гонконгу відкрилося спеціальне «Місто Санти» з «деревами побажань», на яких висять тисячі аркушів із заповітними мріями; є там «Сніжна церква» і механічний Санта Клаус, який щоп’ятнадцять хвилин здійснює коло пошани на оленячій упряжці з дзвіночками. У центрі площі встановлено величезний екран, за допомогою якого жителі передають один одному різдвяні привітання. Урочисті служби відбулися в усіх гонконгівських церквах. У деяких з них велася пряма трансляція на вуличні екрани. Вечір у переддень Різдва більшість гонконгівців провели з сім’єю за урочистою вечерею або в численних барах і ресторанах, що приготували спеціальне меню й розважальні програми.

Тим часом, у Гонконгу всього близько півмільйона християн — 8% від загального населення міста. Це тисяча протестантських і близько ста католицьких парафій. У більшості з них служби ведуть кількома мовами. Цікаво, що половина середніх шкіл Гонконгу, 30% дитячих садків, понад тисячу медичних установ і гуманітарні організації знаходяться під управлінням християнських церков. Поки що (після підпорядкування Гонконгу) китайська влада ніяк не обмежує релігійні свободи в місті, де більшість китайців сповідує конфуціанство. (Це релігійно-філософсько-моральне вчення, призначене для виховання благородної людини. Людини, яка любить своїх батьків і має п’ять «благородних властивостей»: людяність, почуття обов’язку, гарну поведінку, знання й вірність. — К.Г. ) (Бетті Мех’ю «Holy Spirit»)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати