ЦЕРКВИ СВIТУ
Патріарх Варфоломей вимагає рівних прав для християн
Вселенський Патріарх Варфоломей I вимагає, щоб християни Туреччини мали рівні з мусульманами права як у самій країні, так і в усій Європі. Вселенський Патріарх Варфоломей I наприкінці минулого тижня закликав турецький уряд визнати права релігійних меншин. Зі своїм проханням він звернувся під час візиту в країну членів Європарламенту з Німеччини, один із яких має турецьке походження. Патріарх, зокрема, сказав: «Хіба це не привід для того, щоб радіти тому, що наші брати-мусульмани беруть активну участь у суспільному житті європейських країн, про що свідчить присутність тут сьогодні німецького члена турецького походження Семі Оздеміра в складі Європейського парламенту? Ми хочемо не лише свободи, щоб прославляти нашу віру в наших церквах, а й визнання всіх наших громадянських прав, таких же, як у наших співвітчизників-мусульман у Туреччині».
Варфоломей I торкнувся також давнього і спірного питання — вимоги Туреччини, щоб Вселенський Патріарх обирався обов’язково з числа турецьких підданих. Патріарх повідомив, що він уже звертався з усіма цими закликами до уряду Анкари, але так і не отримав ні позитивної, ні негативної відповіді. (Portalcredo.ru)
Москва категорично відкидає зустріч Патріарха і Папи
У Московському патріархаті спростували чутки про те, начебто зустріч Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II з Папою Римським Бенедиктом XVI пройде в жовтні цього року в Страсбурзі, де Московський патріарх збирається виступити на сесії ПАРЄ. Однак заступник глави відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату протоієрей Всеволод Чаплін заявив: «Зустріч предстоятелів двох Церков у Страсбурзі не планувалася і не планується... Наскільки мені відома позиція голови ПАРЄ пана Рене ван дер Ліндена, виступи в ПАРЄ Святійшого Патріарха Алексія II і Святійшого Папи Бенедикта XVI — це різні події, дати яких не збігатимуться». За словами представника Російської церкви, деякі журналісти і депутати Держдуми, схоже, видають бажане за дійсне. (Interfax)
За свободу віросповідання християнства
Понад 4 тис. демонстрантів було заарештовано під час маршу вулицями індійської столиці. Демонстранти вимагали від уряду припинити замовчування насильства проти християн. Мітинг, який відбувся 29 травня, був організований після недавніх нападів на християн і випадів проти них. Хоча організатори акції чекали на участь 2 тис. осіб, на демонстрацію біля парламенту в Делі прийшло майже 5 тис. осіб. Ті, що виступили на мітингу, вимагали захисту людського гідності та конституційних прав як християн, так і інших релігійних меншин. Пізніше поліція підтвердила арешт близько 4 тис. осіб, яких незабаром було звільнено. Джон Даял, генеральний секретар Всеіндійської християнської ради та президент Всеіндійської католицької спілки, заявив із цього приводу: «Вперше — з листопада 1997 року — було заарештовано таке велике число християн. Дуже дивно було бачити католицьких черниць, протестантських пасторів, представників громадянського суспільства та інших осіб, які співають у поліцейській дільниці християнські пісні звільнення». (Portalcredo.ru, AsiaNews)
Книга людства, яку найбільше шанують і яка найкраще продається
Як повідомляє газета The Washington Times, більшість американців вірять у те, що Біблія є словом Божим (у буквальному значенні цього слова) або що її було написано за натхненням Духа Святого. Про це свідчать дані трьох опитувань громадської думки, проведених фондом Gallup у США. Близько 31% опитаних американців вважають, що «Біблія абсолютно достовірна, й її потрібно сприймати буквально»; 47% вважають, що Біблію було написано «за Божим натхненням», а 10% тих, хто не зараховує себе ні до якого віросповідання, вважають, що Біблія є словом Божим. Лише 19% респондентів упевнені, що в Біблії зібрані міфи стародавніх часів, історії стародавніх суспільств і моральні принципи, сформульовані людьми. Святе Письмо залишається найбільш комерційною книгою всіх часів — одні лише американці купують 25 млн. Біблій на рік, що становить майже $609 млн.
День народження Будди
31 травня майже всі буддисти світу урочисто відзначають день народження Будди Шак’ямуні. Відповідно до переказу, 2500 років тому сталися три великі події: народження Будди в царській родині роду Шак’їв, досягнення ним повного Просвітління в 36 років, а також відхід Будди в нірвану на 81-му році життя. Між першою і останньою подіями пройшло 80 років, а Просвітління Будда досягнув у 35 років. Божий день відзначається святковими молебнями і підношеннями перед статуями Будди; вживання алкоголю й убивання тварин вкрай небажані. У цей день добродійні справи звичайно множаться в тисячу разів — один лише поклін у бік Будди в цей день є дуже благотворним. У Калмикії день народження Будди Шак’ямуні оголошений святковим, неробочим днем.
У Києві День Просвітління Будди було відзначено медитацією «На благо всіх живих істот». «Для практикуючих буддистів цей день дуже важливий. Він має особливе значення для практики медитації та розвитку такої доброчесності, як співчуття, відкритість, радісне зусилля, щедрість. Адже для нас Будда — не лише історична фігура, але, передусім, стан розуму, потенціал, який ми прагнемо в собі відкрити», — вважає Володимир Захаров, керівник буддійського центру лінії Карма Каг’ю міста Києва». У традиційних буддійських країнах увесь тиждень, починаючи від дня народження Будди, ченці в храмах розповідають про життя Будди; навколо храмів та монастирів ідуть урочисті процесії, театралізовані вистави ілюструють три видатні події життя Будди. За неофіційними даними, в Україні близько 20 тисяч буддистів різних напрямів. Частина з них — українці, решта — іммігранти з традиційних буддійських країн, таких як В’єтнам, Китай і подібні. (RISU)
Єпископ Агафангел планує Собор РПЦЗ
Єпископ Таврійський і Одеський Агафангел (Пашковський) ще минулого року припинив згадування глави Російської православної церкви за кордоном митрополита Лавра в храмах своєї єпархії. Він послідовно засуджував курс Синоду Зарубіжної церкви на відновлення єдності (зокрема, — канонічного спілкування) з Московським патріархатом. У міру наближення дня «возз’єднання з РПЦ» єпископ все рішучіше заявляв про свою неготовність визнати возз’єднання — внаслідок неповного покаяння Московської патріархії «в гріхах сергіанства і екуменізму». Щоб нейтралізувати єпископа, вирішено було перевести його на Південноамериканську кафедру, проте після офіційного возз’єднання єпископ Агафангел відмовився виконувати указ Архієрейського синоду РПЦЗ(Л) і висловив намір чекати на «справжнє вирішення принципових для всієї нашої Церкви питань». До єпископа приєдналися клірики його єпархії.
Після відмови владики покинути Одесу ієрархи Зарубіжної церкви, ще будучи на торжествах у Москві, «привели в дію» раніше виданий указ від 19 квітня ц.р. про заборону єпископа Агафангела в служінні «аж до його розкаяння». Але єпископ Агафангел має інші плани — він узяв на себе «відновлення канонічного устрою церковного організму» Зарубіжної церкви і проголосив своєю метою підготовку V Всезарубіжного Собору, який повинен прийняти ухвали, які «захищають догмат про Церкви від спроб його спотворення». (Portalcredo.ru)
Греко-католики в Естонії
Віруючі Української греко-католицької церкви в Таллінні нещодавно освятили ікону «Матері Божої троєручиці — покровительки Естонії». В інтерв’ю порталу «ETV-24» голова Конгресу українців Естонії Віра Коник сказала, що це перша в Естонії ікона, яка відображає турботу віруючих громадян про екологію країни. Староста парафії та керівник Центру української культури Анатолій Лютюк пояснив, що «Троєручиця є покровителькою невинно скривджених, якими можна вважати не лише людей, а й усе створене Богом — тварин, рослини, повітря й воду. Ми щодня молимося у своїй церкві за довкілля. У Музеї природи Естонії для нас склали список тварин, птахів і рослин, існування яких перебуває під загрозою».