ЦЕРКВИ СВIТУ
Ситуація в Косово загострюється
У зв’язку з тим, що ситуація в Косово небезпечно загострилася, на «Радіо Ватикану» виступив отець Федеріко Ломбарді, який, зокрема, заявив: «На території Косово передусім потрібно звернути особливу увагу на дотримання демократії та на верховенстві права. Також обов’язково застосовувати міжнародні стандарти охорони прав меншин та всіх інших громадян — незалежно від їхнього походження, національності, релігії чи мови. Крім цього необхідно зробити все, щоб зберегти цінну християнську культурно-художню спадщину країни. Всіма засобами потрібно посилити стабільність у регіоні. А потім чекати на заходи, які повинні запропонувати міжнародні структури» («Радіо Ватикану», ZENIT).
Захист свободи слова чи образа пророка?
Минулого тижня хвиля протестів прокотилася в декількох мусульманських країнах у зв’язку з повторною публікацією датськими ЗМІ карикатури на пророка Мухаммеда («Ассошіейтед Прес»). Ісламісти знову спалюють прапор Данії та закликають до розправи над авторами карикатур на пророка. У свою чергу, 11 датських газет опублікували карикатуру на пророка Мухаммеда, який зображений із бомбою на голові. Мотивом для карикатур стало затримання трьох осіб, які підозрюються в підготовці вбивства одного з художників, чиї карикатури на пророка Мухаммеда було опубліковано 2005 року в європейських ЗМІ. Двох із них правоохоронні органи Данії збираються депортувати з країни. Третій затриманий — датський громадянин — відпущений на свободу. У пакистанському місті Карачі декілька десятків студентів спалили державний прапор Данії, закликаючи до розправи над автором карикатури. МЗС Ірану викликало посла Данії в Тегерані та оголосило йому офіційний протест у зв’язку з повторною публікацією в датських ЗМІ карикатур, що ображають пророка Мухаммеда. Іранський дипломат указав на необхідність поваги до всіх світових релігій і підкреслив, що «свобода слова не може принижувати гідність мусульманських святинь». Різко засудили публікації представники влади та інших мусульманських країн.
«Не повинно бути вибору між релігією та законом!»
Голова англіканської церкви архієпископ Кентерберійський Роуен Вільямс не збирається відмовлятися від своєї ініціативи, яка передбачає часткове впровадження законів шаріату в судову практику Великої Британії (The New Times). Виступаючи перед членами Верховного Синоду англіканської церкви, він ще раз підтвердив корисність цієї ідеї. «Я вважаю, що для пастора англіканської церкви це цілком природно — звернутися до проблем, які викликають неспокій і стосуються інших релігійних громад і спробувати вирішити їх». Як відомо, минулого тижня архієпископ Кентерберійський, посилаючись на успішне застосування у британській юридичній практиці деяких норм католицизму та іудаїзму, висловився за впровадження у британську правову систему деяких елементів шаріату для мусульманського населення країни. Він заявив, що необхідно запобігти такому розвитку подій, коли мусульмани будуть вимушені вибирати між «відданістю релігії та законом». Декілька членів англіканського Синоду зажадали зміщення Вільямса з його поста, більшість підтримала його. Підтримку архієпископу висловив і прем’єр-міністр Великої Британії Гордон Браун (The Guardian).
Кожен за себе!
Цінності інших релігій, як і світського суспільства, не повинні перетворюватися для голів християнських церков у першочерговий об’єкт захисту, вважає єпископ Віденський і Австрійський Іларіон: «Наше завдання полягає не в тому, щоб захищати закони, звеличувати альтернативний стиль поведінки чи проповідувати секулярні цінності. Наша священна місія — сповіщати те, про що сповіщав Христос, вчити тому, чому вчили апостоли». Так єпископ Іларіон прокоментував на відкритті засідання Центрального комітету в Женеві слова архієпископа Кентерберійського собору Роуена Вільямса про неминучість включення деяких норм шаріатського права до британського законодавства. На думку єпископа Іларіона виходить, що православні повинні піклуватися тільки про себе»! (Патриархия. ru)
Ювілей церковної співдружності
18 лютого в Женеві відбулося урочисте богослужіння з нагоди 60-річчя Всесвітньої ради церков (ВРЦ). Як сказав вселенський патріарх Варфоломій, «рада надає ідеальну платформу, де церкви з різними поглядами і належні до величезної різноманітності богословських традицій, можуть вести діалог і проповідувати християнську єдність». Сьогодні генеральним секретарем ВРЦ є пастор Самуель Кобіа. Всесвітня рада церков об’єднує понад 347 православних, протестантських, англіканських та інших церков в більш ніж 110 країнах, в яких проживає в загальній сукупності 560 млн. християн. Католики не входять до ВРЦ, але співробітничають з ним. (IRN)
Небезпечний туризм
Організація «Open Doors» («Відкриті двері») склала список із десяти держав світу, небажаних для відвідування християнами-туристами. У шостий раз поспіль цей список очолила Північна Корея — християнство в цій країні, як і раніше, вважається серйозною загрозою існуючому режиму. Над віруючими християнами тут жорстоко знущаються, їх саджають до в’язниці та публічно страчують за найменших мотивів. На другому місці списку перебуває королівство Саудівська Аравія, де перехід з ісламу до будь-якої іншої релігії тягне за собою, за законом, страту. Третє місце посів Іран; тут християнство офіційно дозволене, однак, незважаючи на це, віруючі християни регулярно зазнають репресій. Далі в списку слідують республіка Мальдіва, Бутан, Ємен, Афганістан, Лаос, Узбекистан і Китай. (RNI)
«Християнський просвітник»
Російські служби безпеки Санкт-Петербургу та Ленінградської області з санкції Санкт-Петербурзького міського суду провели комплекс оперативно-розшукових заходів щодо громадянина Росії Душенова Костянтина, який працює головним редактором газети «Русь Православна» й очолює Санкт-Петербурзьке відділення «Союзу російського народу». Аналіз здобутих у процесі оперативно-розшукової діяльності матеріалів дозволив зробити висновок про те, що Душенов «створив організовану стійку групу осіб, діяльність якої спрямована на створення та поширення друкований матеріалів екстремістської спрямованості, які сприяють розпалюванню міжнаціональної та міжрелігійної ворожнечі в Росії. Саме з цією метою він організував також випуск газети «Русь Православна» (РП) в Інтернеті. У цих засобах масової інформації Душенов, зокрема, розмістив свою «гучну» статтю «Росія з ножем у спині, єврейський фашизм і геноцид російського народу», яка визнана Московським університетом МВС Росії як дія, спрямована розпалювання ненависті та ворожнечі за національними та релігійними ознаками. За фактом публікації цієї статті, а також інших антизаконних дій міська прокуратура Санкт-Петербургу порушила проти Душенова кримінальну справу. (Відзначимо, що пан Душенов — один із улюблених «вождів» православного братства в Україні, яке вважає себе частиною УПЦ Московського патріархату).
«Якщо Бога немає, його треба було вигадати»
Академік Сергій Капиця (який щойно відзначиі свій 80-річний ювілей) відмовляє православному духовенству в компетентності при обговоренні питань, які пов’язані з наукою. В інтерв’ю, опублікованому в газеті «Комсомольська правда», академік заявив: «Коли святі отці розмірковують на природничонаукові теми, це просто виглядає безпорадно». Водночас він підкреслив, що «морально-етичним досвідом церкви нехтувати не можна». Відповідаючи на запитання про своє ставлення до Бога, академік Капиця нагадав слова Вальтера, який одного разу заявив: «Якщо Бога немає, його треба було вигадати». «Ось ми і вигадали. — каже академік. — Це свого роду планка, яку людина сама собі задає». Як відомо, раніше Сергій Капиця відмовлявся визнавати наукою теологію, а також виступав проти внесення теології до списку наукових спеціальностей Вищої атестаційної комісії — він ставить теологію в один ряд із астрологією та алхімією. (Інтерфакс)