Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

06 лютого, 00:00

Українці у Ватикані

Днями відбувся візит єпископів УГКЦ до Ватикану і спільна зустріч українських владик із кардиналом Леонардо Сандрі — префектом Конгрегації Східних церков. Він зазначив важливість «екуменічної співпраці» у світі й підкреслив роль УГКЦ у мозаїці Східних Католицьких Церков: «Християнський Схід дивиться на українців із захватом і довірою, тому що багато хто з них приїжджає у різні частини світу, передусім у Західну Європу. Ваше внутрішнє оновлення може принести багато добра всім східним католикам. Слід віддати належне вашій Церкві за відвертість і екуменічну співпрацю... Ви щодня перебуваєте в контакті з іншими Церквами і церковними громадами як на батьківщині, так і в діаспорі. Це дуже важливо: світ чекає цього свідчення». Під час візиту Папа Римський Бенедикт XVI прийняв у приватній аудієнції главу Української греко-католицької церкви патріарха Любомира Гузара та інших владик. За словами патріарха Любомира Гузара, основна мета візиту — почути поради й настанови Понтифіка, отримати оцінку життя Української греко-католицької церкви. За традицією, католицькі єпископи з усього світу по черзі раз на п’ять років прибувають до Ватикану з візитом і отримують вказівки на майбутнє. (RISU)

Хто стане главою осиротілої Елладської церкви?

Елладська (Грецька) православна церква (одна з 14 православних церков світу) зазнала великої втрати — від невиліковної хвороби помер предстоятель церкви Хрістодул (Параскевіадіс). Обрання нового архієпископа відбудеться 7 лютого. Серед кандидатів у архієпископи — п’ять архієреїв. Наразі вартівником місця архієпископського трону є митрополит Серафим Карістійський, але він не планує виставляти свою кандидатуру. Двоє з нинішніх кандидатів — митрополити Ієронім і Анфім — уже виставляли свої кандидатури на попередніх виборах 1998 року, та програли нині покійному архієпископу Хрістодулу. Митрополит Ієронім, за даними місцевої преси, забезпечив собі підтримку не менше 20 членів синоду, тe саме стосується і впливового митрополита Спарти Євстафія. Митрополит Анфім — старий соратник покійного архієпископа, вже встиг потрапити під вогонь критики; впливова Комуністична партія Греції назвала «провокацією» ту обставину, що в надмогильний промові на похороні архієпископа Хрістодула Анфім згадав серед присутніх там керівників країни і колишнього короля Греції Костянтина, котрий втратив свої повноваження тридцять років тому внаслідок референдуму. Сам митрополит Анфім у відповідь на обвинувачення відповів, що «у Греції не заведено боятися «колишніх». Усі п’ятеро кандидатів уникають публічних заяв і оголошень програмних положень, розраховуючи на підтримку колег-митрополитів, виражену шляхом внутрішньоцерковних угод. 7 лютого на засіданні cиноду, 77 митрополитів Елладської церкви проголосують за кандидатуру нового архієпископа Афінського. Голосування пройде у два тури. Щоб перемогти в першому турі, кандидату знадобиться набрати половину голосів плюс один голос. У другому турі переможе той, хто набере просту більшість голосів. Якщо ж у другому турі два кандидати отримають однакову кількість голосів, тоді, після молитви про правильний вибір, члени синоду застосують жеребкування. (Мир Религий)

Релігія й тероризм несумісні

Головний рабин Росії закликав учасників Всесвітнього економічного форуму, що проходить у швейцарському Давосі, боротися зі спробами використання релігії з політичною метою. «Треба злагоджено дати відсіч будь-якій політизації релігії. Не є таємницею те, що більшість терористів і багато сепаратистських рухів намагаються виправдовувати свої дії посиланнями на релігію, на цитати зі cвятих книг», — заявив сьогодні Берл Лазар на секції форуму З 100,присвяченого духовним аспектам економічного й політичного життя. За його словами, релігійні лідери сьогодні просто зобов’язані публічно заявити, що будь-які спроби такого штибу «не мають нічого спільного зі справжньою вірою в Бога...» «Релігія завжди несла людям ідеї миру, людяності, поваги прав іншої людини, а той, хто береться за автомат або, тим більше, підбурює інших одягти так званий «пояс шахіда» — це міжнародний злочинець, якого громада віруючих людей має відкинути. Разом із Берлом Лазаром у Всесвітньому форумі брав участь президент Федерації єврейських громад СНД Лев Леваєв. (Інтерфакс)

Теологія на експорт?

Учасники російського XVI Різдвяного читання знову закликали визнати теологічну освіту в Росії на державному рівні: «Відсутність самостійної наукової галузі «теологія» в номенклатурі Вищої атестаційної комісії РФ є дискримінацією теологів, оскільки призводить до неможливості підготовки кадрів вищої кваліфікації у вказаній сфері й, таким чином, позбавляє випускників-теологів наукової та викладацької перспективи». Автори документа вважають, що це суперечить правам людини і «має бути усунуто в найкоротші терміни». На їхню думку, постановка й ефективне розв’язання проблем духовно-етичного виховання в сучасному вузі «органічно пов’язане з викладанням у середній школі учбового предмета «Православна культура». І закликали також забезпечити залучення в нове покоління державних стандартів загальної середньої освіти учбового предмета «Православна культура» — у складі нової освітньої області учбового плану «Духовно-етична культура». Учасники секції впевнені, що у процесі інтеграції російської освіти в європейську та світову систему розвиток вітчизняної теологічної освіти й науки стає необхідною умовою забезпечення конкурентноздатності російського гуманітарного знання. (Інтерфакс-релігія)

Російський муфтій

Уперше в історії Росії духовне управління мусульман очолив етнічний росіянин — Алій (Сергій Михайлович) Єфтєєв. Цього тижня його було обрано виконуючим обов’язки муфтія Північної Осетії. Колишній муфтій республіки, Мурат Тавказахов, залишив пост за станом здоров’я. Як повідомляє «Іслам.ru», новий муфтій Північної Осетії раніше прийняв іслам і до останнього часу проходив навчання в Медині.

«Радонеж» — проти

Голова православної громади «Радонеж» Євген Нікіфоров, виступаючи на засіданні XVI Різдвяного читання, закликав вивчати у школах — замість уроків «з Голокосту» — трагедію російського народу. Він, зокрема, сказав: «Дивує те, що нам, росіянам, пропонують учитися толерантності на прикладах, присвячених пам’яті жертв Голокосту». Тим часом у багатій історії російського народу, особливо історії XX сторіччя, є безліч як позитивних, так і негативних прикладів, на яких можна вчитися толерантності. «Більшe того, — говорить він, — наша власна історія не вивчена і не осмислена достатньо добре. Тому вивчати історію трагедій єврейського, угорського, камбоджійського або яких-небудь інших народів абсолютно безглуздо». (Інтерфакс)

Про нас дбають навіть колишні депутати

Заступник голови всеукраїнського руху «Шлях православних», екс-депутат Верховної Ради Юрій Болдирьов закликав керівництво Російської церкви заснувати соборну молитву про церковну єдність і читати її у всіх приходах як у Росії, так і в Україні. Як зазначив екс-депутат, виступаючи минулого тижня на засіданні круглого столу в Москві, ця молитва повинна мати характер громадської акції, щоб про неї дізналося якомога більше людей. «Єдність Церкви (Російської та Української) — наше спільне завдання», — заявив він. (Портал Credo.ru)

Найвища статуя Ісуса Христа в Європі

Поки що це лише проект — статуєю Ісуса Христа мер словацького міста Пресов Павол Хаг'ярі сподівається привабити до країни натовпи релігійних туристів з усього світу. На зведення 33-метрової залізобетонної статуї знадобиться 15 млн. словацьких крон ($744 тис.). Згідно з проектами, статуя буде на п’ять метрів вища за найвищу статую Христа в Європі, яка сьогодні знаходиться в португальському Лісабоні; й усього на п’ять метрів нижча за найвищу в світі статую Сина Божого, встановлену в Ріо-де-Жанейро. За словами мера, статуя буде набагато вища за 12-метрову статую радянському воїну, встановлену в столиці країни — Братиславі. Сьогодні саме цей пам’ятник є найвищою статуєю Словаччини. (AFP)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати