Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

04 квітня, 00:00

Іудеї та православні закликають поважати свободу совісті

На зустрічі в Єрусалимі, яка відбулася 14—15 березня, представники іудаїзму та православ’я підтвердили свою прихильність принципу релігійної свободи й закликали віруючих поважати свободу совісті. У комюніке, прийнятому за підсумками консультацій у межах іудейсько-православного діалогу, говориться: «Принцип релігійної свободи є фундаментальним правом, що випливає із загального біблійного твердження, що всіх людей створено за образом Божим. Свобода є Божественний дар, релігійна цінність, і, як таку, її мають шанувати і захищати... Свобода релігії, свобода совісті для всіх індивідуумів, а також свобода висловлювати свої релігійні переконання, в тому числі через богослужіння, повинні бути гарантовані на національному, регіональному і міжнародному рівнях». Учасники зустрічі вважають, що безперечна цінність людської особистості зобов’язує поважати всі форми релігійного і нерелігійного самовираження в усіх випадках, коли «вони не порушують і не загрожують безпеці та релігійній свободі індивідуумів, громад і суспільств». («Интерфакс-религия»)

Прискорена канонізація

2 квітня світ відзначив другу річницю від дня смерті нашого великого сучасника — Папи Римського Івана Павла II. З цієї нагоди до італійської столиці прибули сотні тисяч паломників із Польщі та інших країн. Серед гостей — польський президент Лех Качиньський, архієпископ Краківський кардинал Станіслав Джівіш, колишній особистий секретар покійного понтифіка та інші. У Латеранській базиліці Святого Івана папський вікарій Рима провів урочисту церемонію завершення першої стадії процедури беатифікації Войтили (ступінь зарахування до лику святих). Як відомо, вже на конклаві 2005 року новообраний Папа отримав колективного листа кардиналів про негайний початок процесу беатифікації померлого Папи. І після свого обрання на престол Йозеф Ратцингер дав дозвіл розпочати збір відповідних матеріалів, не чекаючи, щоб минули обов’язкові в такому разі п’ять років. (PortalWiara.pl)

Євреї святкують Песах

Головне іудейське свято Великдень (Песах) почалося цього року 2 квітня — як завжди, після заходу сонця і при появі на небі зірок. Дух і ритуали свята пов’язані зі звільненням іудейського народу з єгипетського 400-річного полону. Очолив Вихід (із Єгипту) пророк Мойсей. Після руйнування Єрусалимського храму (70 рік нашої ери) і припинення храмових жертвоприносин Песах відзначають у родинному колі, урочистою трапезою, набір святкових блюд якої не змінюється протягом багатьох сторіч. Основними стравами є пасхальне ягня і опрісноки (тонкі прісні коржі), гіркі трави, які нагадують про гірке рабство народу в єгипетському полоні та інше. Трапеза супроводиться читанням уривків із Біблії. Початок святкування Песаху сягає в сиву давнину. Зазначимо, що істинність деяких давніх подій, про які говориться у Старому Заповіті, підтверджується дослідженнями археологів та істориків; як, наприклад, факт перебування в стародавньому Єгипті семітського племені, яке повстало проти насильства з боку влади. Цього року одеська єврейська громада до свята Песах привезла з Ізраїлю 26 тонн маци (це дві вантажівки). Маленькими хлібцями одесити планують нагодувати не лише місто, а й майже весь південь України. Головний рабин Одеси Аврaaм Вольф твердить, що маци звичайно не вистачає, а її випічка — складний процес. В Україні є лише один завод, який випікає «хліб свободи», але його потужностей не вистачає. Рабин доклав усіх зусиль, щоб у Одеській області мацу продавали з мінімальними націнками (в Ізраїлі її продають по 2 долари за кілограм, а в Одесі вона коштуватиме приблизно 6—7 гривень). Їсти мацу євреям дозволено з 3 квітня. Вони вірять, що маца зміцнює не лише віру в Бога, а й здоров’я. (Jevish.com)

День народження Пророка

5 квітня мусульмани Києва відзначатимуть День народження пророка Магомета — посланника Аллаха. Цього дня, який називається «мавлід», люди збираються для читання окремих сур (розділів) Корану, слухають оповідання про знаменні події, які сталися за часів пророка Магомета, а також пригощають усіх, хто прийшов на мавлід. Мавлід дуже відрізняється від святкування Різдва християнами, бо пророк Магомет сказав: «Не вихваляйте мене таким чином, яким вихваляють Ісуса християни. Я — раб Аллаха і Посланник Його». Участь у мавліді вимагає особливої поведінки, зокрема, необхідно відкинути будь-які неблагочестиві думки, відмовитися від мирської суєти, життєвих труднощів і сумнівів. Мавліди частіше за все проводяться в день і місяць дарування Пророкові земного життя. (Islam.ru)

Свобода совісті в Росії

У московському Незалежному прес-центрі відбулася презентація інформаційно-аналітичної доповіді «Свобода переконань, совісті та релігії в сучасній Росії». Цю доповідь підготовано програмою Московської Гельсінської групи «Протидія релігійній ксенофобії, нетерпимості та дискримінації в російських регіонах». Особливу увагу було звернуто на дискримінацію тих релігійних організацій, які не включено в поняття так званих традиційних релігій. Тоді як «згідно з Конституцією, всі громадяни рівні, незалежно, в тому числі, й від релігійної приналежності. Нас ділять на «традиційних», які мають більше прав, і «нетрадиційних», які в правах ущемлено. Ці релігійні організації стикаються з безліччю проблем, таких, як будівництво своїх церков, відносини до них влади, ставлення суспільства, зі створенням громадської думки в ЗМІ. І якщо вони захищають себе та своїх єдиновірців, то правозахисники повинні захищати їх усіх. Правозахисниця Алексеєва у своєму виступі торкнулася, зокрема, проблеми ісламофобії. «Відомо, що наші спецслужби спостерігають за мечетями, а люди, які часто відвідують мечеті, виявляються під підозрою. Таких людей заарештовують, вибивають із них визнання того, що вони «вахабіти», і засуджують на тривалі терміни за «тероризм». («Мир Религий»)

Грузинські реставратори звільняються від податків

З ініціативи міністерства культури, охорони пам’яток і спорту Грузії підготовано зміни в Податковому кодексі Грузії, внаслідок яких усі фізичні та юридичні особи, які займаються реставрацією історичних і культурних пам’яток, а також дослідні та проектні роботи, пов’язані з історичними пам’ятками (переважно — храмами), буде звільнено від сплати ПДВ. «Президент уже підписав зміни, і з 6 квітня вони набудуть чинності», — заявив журналістам міністр культури Грузії Георгій Габашвілі. Це зроблено з метою залучення додаткових і нових інвестицій. Звільнення від податків дозволить зробити реставрацію 20 додаткових пам’яток мистецтва. Відзначимо, що 2007р. у держбюджеті Грузії передбачено 686 тисяч ларі (близько 392 тисяч доларів). Роботи проводитимуться в знаменитих монастирських комплексах Грузії, в тому числі — в головному храмі Самцверісі і в Атенському Сіоні. Що стосується археологічних розкопок, то вони почнуться в монастирських комплексах Баграті, Самтавісі, Алаверді та інших. Деякими об’єктами вже займаються іноземні експерти з Італії та Німеччини. («Патриархия.ru»)

У Москві закривають сайти

28 березня перестав працювати сайт «Публичная интернет- библиотека Владимира Прибыловского «Антикомпромат.Ру». За відомостями провайдера, на якого було вчинено тиск і який прохав не називати його реквізитів, «компетентні державні органи» запропонували йому негайно видалити згаданий сайт під загрозою конфіскації сервера. Конкретних претензій до будь-яких публікацій «Антикомпромата.Ру», витриманих у коректному та академічному стилі, при цьому не пред’являлося. (Портал Credo.ru)

Ісус із шоколаду

Католики США закликали бойкотувати готель у Нью-Йорку, де буде виставлене Розп’яття з шоколаду, створене скульптором Косімо Кавалларо. Скульптор назвав свою роботу «Мій Солодкий Господь». Ці слова з Псалмів звичайно розуміють як «Мій милостивий Боже». Скульптор же вирішив використати слово sweet у загальновживаному значенні — «солодкий» і збирається в останній день експозиції віддати скульптуру відвідувачам «на з’їдання». Сподіватимемося, що це лише невдалий жарт. (NEWSru Israe).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати