ЦЕРКВИ СВIТУ
Україна готується до свята
Україна направила 17 запрошень православним церквам світу з нагоди 1020-річчя хрещення Русі і з дев’яти з них уже отримані підтвердження згоди. Про це повідомив заступник голови Секретаріату Президента Юрій Богуцький. За його словами, є підтвердження готовності відвідати Україну з боку Константинопольського патріарха Варфоломея I, предстоятеля Єрусалимської православної церкви Феофіла III, предстоятелей Кіпрської та Олександрійської православних церкв Горегина II, а також католикоса Вірменської апостольської церкви.
P.S. До списку увійшли переважно ті церкви cвітового православ’я, які традиційно групуються навколо Всесвітнього патріарха, а не Москви. (RISU)
Приїдуть — не приїдуть?
Старший науковий співробітник Інституту російської історії, заступник голови Імператорського православного палестинського товариства Микола Лісовой повідомив порталу Інтерфакс-Релігія, що можливе відвідування Константинопольським патріархом Варфоломеєм торжеств на Україні — без запрошення з боку патріарха Алексія II — є черговим ворожим кроком цієї церкви (Константинопольської) у відношенні до Росії. На його думку, «Константинопольська церква, починаючи з 1917 року, увесь час намагається працювати проти Росії і Російської православної церкви. Вона працює разом із НАТО на відрив України від Росії». Тому питання про візит патріарха Варфоломея — «не церковне, а політичне». Адже згідно з правилами взаємовідносин помісних православний церков, патріарх однієї православної церкви може відвідати канонічну територію іншої лише за запрошенням предстоятеля останньої: «Як це може бути взагалі, щоб за запрошенням Віктора Ющенка патріархи з’їжджалися на канонічну територію Московського патріархату?!». Микола Лісовой підкреслив, що в «церковних відносинах це нонсенс», і закликав не змішувати «мух і котлети» (!). «Якби Ющенко хотів налагоджувати якісь церковні відносини, в тому числі з Константинопольським патріархатом, то він передусім повинен був вступити в контакт із предстоятелем РПЦ, до якої Україна канонічно належить. А він цього не зробив».
Папа закликав «Вісімку» пам’ятати про убогість і хвороби
Понтифік зробив це звернення в недільній молитві Angelus Domini, виступаючи з балкона Апостольського палацу у своїй заміській резиденції в Кастель-Гандольфо, на високому березі озера Альбано, в околицях італійської столиці, де римський Первосвященик проводить літню відпустку. «Я прошу учасників форуму на Хоккайдо, щоб у центр їхніх рішень були поставлені потреби найбідніших і найслабших верств населення, вразливість яких зростає сьогодні у зв’язку з фінансовим катаклізмом і спекуляціями, що згубно впливає на зростання цін продуктів харчування та енергоносіїв», — підкреслив голова Римо-католицької церкви. Він висловив молитовну надію на те, що «щедрість і далекоглядність допоможуть ухвалити рішення, направлені на поновлення процесу загального розвитку, в ім’я порятунку людської гідності». (Zenit)
Мусульмани в Сполученому королівстві
Британський міністр-мусульманин Шахід Малік заявив, що багато мусульман у Сполученому Королівстві сьогодні перебуває приблизно в такому самому становищі, в якому перебували європейські євреї напередодні Другої світової війни. Він вважає, що багато мусульман живе в страху перед насильствами та образами, з якими вони стикаються постійно. Як приклад, міністр навів випадки, що відбувалися з ним особисто. Так він згадав про гучний скандал в американському аеропорту, що стався в жовтні минулого року. Тоді Малік, який повертався в Лондон після переговорів у США щодо питань боротьби з тероризмом, був затриманий представниками спецслужб — виключно через свою «мусульманську» зовнішність. Раніше з подібною заявою виступив генеральний секретар Мусульманської ради Великої Британії Мухаммад Абдель Барі. Він заявив, що мусульмани Великої Британії живуть в атмосфері «недовіри» і «образи», «як євреї в нацистській Німеччині». Це шкодить як мусульманам, так і всьому британському суспільству. «Суспільство повинне бути гранично уважним, щоб це не отруїло людські розуми, як це було в тридцятих роках минулого століття в Німеччині, де на євреїв поклали провину за всі біди країни». (The Guardian).
Шаріат у законодавчій системі Великої Британії
Принципи шаріата могли б бути інтегровані в деякі сфери законодавчої системи Великої Британії, зігравши тим самим важливу роль у її розвитку. Про це заявив лорд Філіпс, головний суддя Англії та Уельса. Разом із тим він зазначив, що поява судів, які діють на основі ісламського права, в Сполученому Королівстві неможлива. У своїй промові в мусульманському центрі на заході Лондона лорд Філіпс заявив, що шаріат сьогодні страждає від неправильного розуміння. За його словами, «немає жодних причин, через які принципи ісламського права, або будь-яке інше релігійне зведення норм, не могли б стати основою для вирішення суперечок». Однак серйозні фізичні покарання, що вважаються шаріатом низкою тяжких злочинів, неприйнятні, вважає Філіпс. Говорячи про ісламські суди, він додав: «Питання створення їх або застосування тілесних покарань, за шаріатом, у нашій країні не варто навіть підіймати». Раніше архієпископ Кентерберійський Роуен Уільямс, духовний лідер англікан, викликав полеміку, заявивши, що використання окремих аспектів ісламського права у Великій Британії неминуче. За його словами, шаріат міг би зіграти позитивну роль під час вирішення проблем у сфері сімейного права, фінансів та врегулюванні окремих конфліктів. (ВПС)
Мусульмани Росії вимагають державного органу з релігій
Голова Духовного управління мусульман Нижегородської області Умар Ідрісов вважає за необхідне створити в Росії державний орган у справах релігій. «Необхідний єдиний державний орган, який би регулював державно-конфесійні відносини. У відсутність такого органу одна з конфесій (РПЦ) сьогодні домоглася практично державного статусу й користується всіма преференціями, інші ж виявляються в статусі другорядних», — заявив Ідрісов у п’ятницю, виступаючи в Москві на міжнародній конференції «Іслам переможе тероризм». Він також нагадав, що низка російських ісламських діячів уже не перший рік виступають з ініціативою створення Ради улемів, у завдання якого входило б об’єднання всіх мусульман країни. «Єдність мусульман Росії є засобом протистояння тероризму. Поки ми не єдині, ми є слабою ланкою», — вважає нижегородський імам. Сьогодні ж 60 муфтіїв, які працюють на території Росії, часто перебувають один з одним у недружніх відносинах, не мають єдиної позиції з суспільних питань і «переважно займаються ритуальною роботою — проведенням богослужіння».
Фролови переключаються на Монголію?
У Союзі православних громадян вважають, що в Монголії склалися сприятливі умови для зміцнення позицій Росії у цій країні, в тому числі — через «експорт православ’я» (гарненький лексикон!). «Спроби помаранчевої революції, що відбуваються в Монголії, мають відношення і до російських інтересів, і до православної присутності в цій країні. Нинішній монгольський президент більш ніж лояльний до Росії, довів це на ділі, і такими людьми не варто розкидатися», — заявив кореспонденту Інтерфакс-Релігія добре відомий в Україні Кирило Фролов. Він зазначив, що президент Монголії залучив у свою країну «серйозні російські інвестиції» (Вуха царя Мідаса!). «Тому в цьому випадку те, що президент і монгольська Народно-революційна партія залишилися при владі, відповідає інтересам Росії. Мало того, американцям у регіоні потрібне одне — військові бази, на що й згодна опозиція, що влаштувала в Улан-Баторі криваві безладдя. Після цього випробування монгольська влада погодиться й на російські військові бази», — вважає К. Фролов. За його словами, важливо також те, що нинішня монгольська влада «благоволить православній місії». «А для влади краще православна місія, що втілює головного інвестора цієї влади — Росію, ніж активна протестантська місія, що ведеться США», — заявив всюдисущий «місіонер». (Інтерфакс-Москва)