Перейти до основного вмісту

«Цей випадок навчить лікарів мовчати»

Уперше в Україні медика покарали за розголошення лікарської таємниці — віл-статусу дитини
21 лютого, 11:04

Фельдшера-лаборантку з Сімферополя суд зобов’язав виплатити 1700 гривень штрафу і на рік позбавив права займатися медичною практикою. Причина — розголошення віл-статусу дитини.

Коли щойно всиновлений хлопчик із Сімферополя пішов до школи, у перший же ж день у новому класі діти почали називати його «спідозним». Мама усиновленого хлопчика, не розуміючи, звідки однокласники знають про його статус, звернулася у правозахисний рух «Гідність». З’ясувалося, на батьківських зборах вчителька оголосила батькам, що в класі буде новий учень, і назвала його ім’я. Тоді одна з мам підняла галас, що хлопчик віл-позитивний — вона працювала фельдшером-лаборантом у дитячому будинку, де він раніше проживав. Суд тривав півтора роки, і 22 січня було оголошено вирок. В Україні це перша справа, коли за фактом розголошення даних про віл-статус виграє позивач.

«Ми задоволені вироком, але головне для нас — що цей випадок допоможе змінити свідомість людей і навчить лікарів мовчати», — розповідає Тетяна БОРДУНІС, адвокат справи, президент правозахисного руху «Гідність». За її словами, багато медпрацівників не знають про закони і свої обов’язки. Найчастіше лікарську таємницю, зокрема і про віл-статус розголошують у селах та районних центрах. У сільській місцевості, де всі усіх знають, такі дії лікаря стають катастрофою для хворого — часто люди вимушені змінювати місце проживання.

«Мама постраждалого хлопчика заявила, що готова йти до кінця, що вона може захистити свою усиновлену дитину. Але є багато сімей, які не наважуються захищати своїх дітей, — це буде прикладом також і для них», — наголошує правозахисниця.

2012 року рух «Гідність» виявив в Україні 852 порушення прав людини у сфері протидії епідемії ВІЛ/СНІДу. Із них 517 випадків — у сфері охорони здоров’я: відмова у лікуванні, розголошення діагнозу, відсутність послуг як таких або надання послуг неналежної якості. На другому місці серед порушників — міліція, на третьому — сфера надання соціальних послуг. Найчастіше жертвами порушень стають віл-позитивні чоловіки.

«У нас сьогодні є необхідні препарати. Проблема в тому, щоб віл-позитивні люди, які ще не знають свого статусу, перевірилися. А для цього треба, щоб вони нам довіряли, — розповідає Людмила СТОРОЖУК, начальник відділу організації медико-соціальної допомоги управління протидії віл-інфекції/СНІДу Державної служби України з питань протидії віл-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, — Суспільство сьогодні стигматизує віл-позитивних не лише в медицині, а і в освіті та інших сферах. А ВІЛ — це хронічне захворювання, з яким людина може жити довго. Віл-позитивні — це працездатне населення, це люди, які можуть народжувати здорових дітей. Це покоління майбутнього, і ми повинні їх прийняти й зрозуміти».   

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати