У Луцьку студентська лабораторія замінила... науковий інститут
Це варто бодай раз побачити, коли в сотнях пробірок підростають... кущі лохини чи бульби картоплі. Лабораторія біотехнологій у Східноєвропейському національному університеті ім. Лесі Українки діє уже кілька років, але тільки віднедавна почала заробляти не тільки на себе, а й на університет. Завдяки новому обладнанню тепер тут можливий повний цикл вирощування рослин у пробірках. І лабораторія уже має двох солідних партнерів, для яких і вирощує продукцію. Нею зацікавились і в Польщі, тому не виключено, каже декан біологічного факультету Андрій Поручинський, що невдовзі з Волині якісний посівний матеріал університет продаватиме і в Європу.
Ще кілька років тому ректор університету, доктор біологічних наук Ігор Коцан вів мову про те, що науковці та студенти вишу мали би проводити такі дослідження і впроваджувати такі технології, які надавали б реальну можливість університетові заробляти на себе гроші. Власне, так живе увесь сучасний світ. Науковий керівник лабораторії, доктор сільськогосподарських наук Михайло Шевчук — відомий на Волині картопляр. Каже, що раніше тільки в нашому регіоні діяло п’ять потужних насіннєвих лабораторій, а нині це мало кого цікавить. Тому університетська лабораторія отримала хороші шанси не тільки рухати, як то кажуть, науку, а й долучати майбутніх біологів до практичної роботи. Нове обладнання за 400 тисяч гривень придбав благодійний фонд Ігоря Палиці — «Новий Луцьк», засновник якого є також головою наглядової ради СНУ. Заступник голови правління фонду Ірина Констанкевич каже, що саме цей проект фонд підтримав з-поміж десятка інших, бо побачив і потужну наукову базу, і реальні результати.
Нині в пробірках науковці вирощують до десятка сортів картоплі, лохину, суниці, ожину безколючкову, стевію кримську. Остання, як відомо, є природним замінником цукру, в кількасот разів солодша за цукор і дуже виручає діабетиків. Власне, в лабораторії можуть вирощувати й інші культури, були б лише промислові замовлення.