У Миргороді забило джерело «Боржомі»?
Влітку найчастіше підробляють питну водуБільша частина продуктів на українському ринку не відповідає існуючим стандартам. І це не просто думка «прискіпливого» споживача, а доведений факт. Учора Держспоживстандарт і Департамент захисту прав споживачів представили результати своїх перевірок точок роздрібної торгівлі. На 670-ти із 1023-х підприємств порушуються права споживачів.
Ці цифри, в принципі, також є свого роду «стандартом». Кожна перевірка підтверджує і наявність фальсифікатів, і невідповідність нормативам, і відсутність необхідних документів, і, о жах, терміни придатності, які давно минули. Особливо підпадають під усі ці неприємності продукти: питна вода, алкогольні напої, цигарки та м’ясні вироби. «Бум» підроблення води припадає саме на літо — адже влітку це найбільш ходовий товар. Ситуація така. 73,3% забракованої питної фасованої води не мало сертифікатів відповідності та реєстраційних номерів. Тобто все це скоріше — фальсифікат. 6% було знято з реалізації через невідповідність стандартам, і ще 1% — за прострочений термін придатності. «Було таке, що у воді солома плавала», — розповідає директор Департаменту захисту прав споживача Олександр Никитюк.
Главі Держспоживстандарту Миколі Негричу вдалося навести дуже забавний приклад фальсифікації фасованої води. Як відомо, «Боржомі» сьогодні можна купити практично в будь-якій крамниці, причому, на кожній пляшці вказано «мейд ін Грузія». «Я говорив із грузинським амбасадором, — ділитися М. Негрич. — Так ось, із Грузії до України не привезли жодного (!) контейнера «Боржомі». Звідки ж береться на наших прилавках цей цілющий напій? Усе дуже просто. Його розливають на... Миргородському заводі мінеральних вод, твердить Микола Негрич, із додаванням соди та інших специфічних речовин. Кореспондентові «Дня» доводилося бувати на цьому заводі, але в «боржомські» цехи журналістів, звичайно ж, не заводили. А ось Держспоживстандартові точно відомо про фальсифікації, що там відбуваються. Найбільш комічне те, що під час прес-конференції на столі перед Миколою Негричем стояла пляшка... «Боржомі», призначена для пиття. «Ага, у вас підроблена вода на столі, з содою та специфічними речовинами!», — зраділи журналісти. Глава стандартів зніяковів і розповів, що цей бік діяльності миргородського заводу його організація зараз активно вивчає, і скоро буде прийнято якісь міри.
Не кращі справи на українському ринку і з алкогольними напоями. Половина з них, за визнанням М. Негрича, не що інше, як підробки. Окрім того, 4,1% виявилися прострочені і ще 13% — неякісні. Конкретні марки і виробників захисники стандартів назвати відмовилися, пообіцявши, що, як тільки буде закінчено всі аналізи та розслідування, «обличчя героїв» покажуть широкій громадськості. Внаслідок перевірки з реалізації зняли 14 тисяч декалітрів. А на винних наклали адміністративні та економічні санкції у розмірі 402, 77 тисяч гривень. До речі, штрафи — єдиний метод боротьби з порушенням споживчих прав. А сума, яку стягують, не така вже велика... Очевидно, саме цей факт і призводить до такої кількості зловживань.
Ще один улюблений об’єкт фальсифікацій — цигарки. «Зі ста пачок — тридцять підроблено», — стверджує Микола Негрич. Але якщо підроблені сигарети частіше за все не є небезпечними для життя людини, то із м’ясом справи набагато гірші. 41,6% перевіреної м’ясної продукції було забраковано та знято з реалізації. Причому, перевіряли не на стихійних ринках, а на впорядкованих, у крамницях і на оптових складах. Причини для заборони — порушення всіляких показників якості: мікробіологічних, фізико-хімічних, органолептичних. Не рідкі випадки, коли «шкутильгає» упаковка. «В одному місці вдалося виявити тушковане м’ясо в чорних, як смола, банках», — обурювався О. Никитюк.
Що ж робити в такій складній ситуації споживачеві? Намагатися не купувати продуктів підозрілого вигляду, завжди перевіряти термін придатності, а при виявленні браку — вимагати від продавця заміни. Можна також повідомляти про порушення до Держспоживстандарту та Департаменту захисту прав споживача. Хоча улюблене слово начальників цих двох структур — «євростандарт», сподіватися на те, що найближчим часом фальсифікат і неякісність зникнуть з українського ринку, не випадає. Проте, 13 числа цього місяця Президент підписав Указ «Про заходи щодо удосконалення діяльності технічного регулювання та споживчої політики», який передбачає створення нових програм і концепцій.