У Шостці впала «піраміда»
Прагнучи легких грошей, люди наївно сподіваються на порядність «благодійників»-аферистів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19990806/4143-18-1_0.jpg)
Справді важким днем видався минулий понеділок для десятків тисяч мешканців Сумської області, які свого часу мали необачність зв'язатися з шосткінським малим підприємством «Інваспорт». Приставши на запропоновані цією структурою умови «взаємовигідного співробітництва», жителі регіону минулого тижня з жахом збагнули, що їх втягнули у будівництво чергової фінансової піраміди, котра, досягши своєї критичної маси, успішно розвалилась.
А починалась ця історія з появи банальних оголошень у газетах (задля справедливості, слід зазначити, що насправді подібні трастово- пірамідні історії почалися з 1992 року, коли прем'єр Леонід Кучма підписав відповідні декрети). На їхніх шпальтах «Інваспорт» пропонував всім бажаючим легку, а головне, досить пристойно оплачувану надомну роботу, яка полягала у розрізанні лотерейних квитків, а потім у їх специфічному зклеюванні. Квитки видавалися під грошову заставу, яку потім повертали, виплачуючи при цьому 20% від внесеної суми за виконану роботу. Судячи з тієї кількості людей, які незабаром з'явилися в офісі «Інваспорту» (назва ця, до речі, у багатьох асоціювалась з благочинницькою діяльністю), спокуса надурняк заробити гроші перемогла здоровий глузд.
За короткий час в Шостці одна за одною відкрилися три філії згаданого підприємства. Згодом офіси «Інваспорту» з'явилися в Глухові, Путивлі, Конотопі, Тростянці, Ямполі, Охтирці і навіть у сусідньому Чернігові. Махінатори, видно, добре вивчили психологію людей. Їм несли гроші не тільки безробітні, малоімущі, пенсіонери, а й ті, хто жив у відносному достатку. Аби примножити свій капітал, мешканці області брали в банках позики, віддаючи під заставу свої квартири, дачі, автомобілі. Про те, наскільки популярним був «Інваспорт» у регіоні, свідчить хоча б той факт, що у дану піраміду вкладали свої гроші навіть... кримінальні структури.
З десятків тисяч людей, які піймалися на гачок махінаторів, лише одиниці, отримавши прибуток, змогли без шкоди для себе вийти з цієї гри. Решта ж, сп'яніла від легких грошей, вкладала в «Інваспорт» все більше й більше коштів. Зараз важко сказати, які точно суми пройшли через руки аферистів. За даними прокуратури Сумської області, лише протягом останнього року «Інваспорт» отримав від місцевих жителів близько п'яти мільйонів гривень. Згідно з інформацією, наданою кореспондентові «Дня» в обласному управлінні внутрішніх справ, підприємство примудрилося «кинути» вкладників на 27 млн. гривень. Оскільки наміру ділитися грошима з «вкладниками» дирекція «Інваспорту» не мала, вона, вибравши зручний момент, розпорядилася зібрати готівку в своєму офісі. Це було 23 липня, а три дні по тому усі керівники приватного підприємства з Шостки зникли.
Важко передати словами, якою була реакція шосткінців на втечу своїх «благодійників». Збагнувши, що «Інваспорт» тримав їх за дійну корову, люди почали вимагати повернення своїх коштів. Методів, при цьому, вони не вибирали. Так, у понеділок ввечері вкладники... надовго перекрили рух пасажирських і вантажних поїздів на лінії Київ—Москва в районі станції Воронізька (збиток, завданий цими діями, потім був оцінений у 21 тисячу гривень(!)). А наступного дня — блокували приміщення Шосткінської міськради. Зокрема, в Конотопі люди мали намір перекрити дороги міста, схожі сцени можна було спостерігати у Глухові, Путивлі...
Однак, як би швидко не хотіли вкладники повернути назад свої гроші, їм тепер доведеться чекати результатів офіційного розслідування, яке порушеною прокурором Шостки кримінальною справою проводять правоохоронці. Завдяки оперативно вжитим заходам в даний момент один з керівників фінансової піраміди — заступник директора, начальник служби безпеки підприємства Микола Ященко — вже заарештований. Щодо інших керівників — Оксани Петровської і Олега Радченка, то вони перебувають у розшуку. Водночас із проведенням пошуково-слідчих заходів опорні пункти міліції приймають позовні заяви від потерпілих громадян. На сьогоднішній день лише від жителів Шостки в органи внутрішніх справ надійшло близько п'яти тисяч позовів.
Слід зазначити, що з боку правоохоронних органів, в тому числі й Управління служби безпеки, на адресу облдержадміністрації давно вже надходили попередження про можливі наслідки діяльності «Інваспорту». Проте запобігти створенню піраміди, як бачимо, не вдалося. Можливо, в цьому є частка вини й обласної влади, однак хтозна, чи змогла б вона у свій час з допомогою силових методів приборкати махінаторів. Оскільки нема гарантії, що в разі закриття «Інваспорту» у розпал його діяльності, вкладники підприємства не вийшли б на ту ж залізницю або площу перед будинком міськради з вимогою не чіпати їхніх благодійників...
КОМЕНТАР «Дня»
Як розповів кореспонденту «Дня» Наталі ТРОФІМОВІЙ кандидат психологічних наук, викладач кафедри соціальної психології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Іван Данилюк, люди втягуються в подібні «трастові» авантюри через ефект «колективного навіювання». Подібні випадки в соціальній психології відносяться до розряду «психології натовпу», де діють механізми ствердження, повторення, наслідування та ідентифікації. Просте ствердження може не підкріплюватися міркуваннями, доказами, але для більшої ефективності має повторюватися часто і, якщо можливо, в одних і тих же виразах. Ще Наполеон казав, що існує лише одна фігура риторики, яка заслуговує уваги, — це повторення. Важлива фігура для ефекту — наслідування. Людина все-таки істота соціальна, схильна до копіювання. Потім спрацьовує механізм ідентифікації. Хтось із тих, що беруть участь в авантюрі, може бути добре одягнутий, мати якусь владу. Людям це подобається, вочевидь, вони вважають, що ця людина не просто добре виглядає, а виглядає так за рахунок процвітання своєї справи (скажімо, трасту. — Ред.). Механізм ідентифікації діє, коли несвідомі душі спокусника і спокушеного проникають одна в одну за допомогою якогось таємничого механізму.