У центрі уваги – родина
У Сумах відбувся фестиваль соціальної підтримки родини "Арт-мама"
У приміщенні конгрес-центру Сумського державного університету людно і гамірно. Тут зібралися учасники та гості фестивалю «Арт-мама», переважно це родини з дітками. Малеча з цікавістю юрмиться біля столів, де від різноманітних виробів ручної роботи аж очі розбігаються. Іграшки, прикраси, картини, домашня випічка… Можна не лише подивитися, а й спробувати самому. Бо, власне, це не просто виставка хендмейду, а справжній парад майстер-класів , де мами діляться своїми творчими здобутками, обмінюються досвідом, а діти вчаться щось робити своїми руками.
Організаторами фестивалю, що зібрав учасників не лише з Сум, а й з інших куточків області, стали громадське об’єднання "Сумське громадське коло", Сумський обласний центр позашкільної освіти та роботи із талановитою молоддю, а також АРТ- студія Альони Соловьової.
Ми спілкуємося з координатором ГО «Сумське громадське коло» Ніною Чернявською. Вона, можна сказати, хрещена мама самого фестивалю, адже започатковано його було п’ять років тому саме з її ініціативи. А ще – мама, що уже багато років поспіль утримує дитячий будинок сімейного типу.
Спочатку це була акція до 8 Березня, - розповідає Ніна Василівна. – Ми хотіли показати, що мама може все. Але мама не може все, і «арт-мама» це не тільки те, що жінка робить руками. А ще й серцем, розумом. Щороку наші фестивалі мали певне тематичне спрямування: був фестиваль, присвячений прийомним родинам, фестиваль, присвячений родинам-переселенцям. У центрі нашої уваги завжди саме родина, і передусім ми задіюємо ті категорії сімей, які найбільше потребують допомоги. Цьогорічний фестиваль, ми сподіваємося, покаже, що дієвою підтримкою для родини є громада. Тому запрошували до участі у підготовці фестивалю всіх, усю громаду. Це як загальний день народження, куди усі запрошені. А організатори – це ті, хто допомагає родинам виховувати дітей і взагалі триматися на плаву. Взагалі у нас сьогодні насичена програма, це і виставка хендмейд (жінки, які перебувають у декреті, роблять насправді шедеври!), це й безкоштовні майстер-класи для дітей – з розпису пряників, декупажу; конкурси з подарунками, пісочна анімація, концерт…
ГО «Сумське громадське коло» об’єднує організації соціального спрямування, які мають на меті допомагати сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах. Воєнний конфлікт на сході країни дав поштовх до нової діяльності: коли Сумщина почала приймати перших переселенців, волонтери стали допомагати їм адаптуватися у нових умовах. Нині до «кола» входять 12 організацій, з них три – це організації переселенців: «Потрібні люди» (м. Шостка), «Переселенці Донбасу» (Конотоп) та «Переселенці Сумщини».
Серед талановитих мам - учасників фестивалю теж зустрічаю тих, хто розпочав новий етап життя, переїхавши на Сумщину через воєнний конфлікт на Донбасі.
Юлія Борисенко приїхала з Горлівки Донецької області ще в 2014 році. Вже тут народила третього хлопчика. Вона волонтер ГО «Самаритяни Сумщини», організації, що допомагає переселенцям. На фестивалі «Арт-мама» вже вдруге. Залучила і подругу – Валерію. Валерія Шахбанова на Сумщині вже півтора року. Приїхала з Авдіївки, втікаючи від війни з трьома дітками. Разом молоді мами показують витвори своєї творчості: «торти» з дитячих підгузок, вироби зі стрічок, валентинки. Кажуть, такі заняття допомагають «відігрівати» душу.
Про важливість залучення дітей до творчості говорить сумчанка Наталя Лебедь. На фестивалі вона разом зі своїми маленькими доньками Іванкою та Марічкою. «Ми кожного року представляємо на цьому фестивалі колекцію дерев’яних іграшок, вони ексклюзивні, зроблені своїми руками. Показуємо родинам, що можна зробити із залишків дерев’яного ліжка, з якого виросла дитина, держака для лопати, різних дощечок. Якщо ми говоримо про відповідальне батьківство, то воно полягає не лише в тому, щоб нагодувати, потрібно ще й розвивати дітей…»
Долучилися до участі у фестивалі і студенти Сумського державного педагогічного університету. Майбутні соціальні працівники та вчителі початкових класів проводили майстер-класи з виготовлення різноманітних виробів, пропагуючи арт-терапію як важливий компонент розвитку дитини.
«Наступного року ми вже будемо проводити наш фестиваль на площі, – говорить Ніна Чернявська. – Бо наше «коло» з кожним роком все ширшає й ширшає. Запрошуємо до нього усіх.
Author
Алла АкіменкоРубрика
Суспільство