Україні потрібне всиновлення... тварин
Волонтери ініціюють нові проєкти для подолання безпритульності чотирилапихДва місяці у Києві працювала команда, що допомагала місту налаштувати ефективну роботу з гуманним регулюванням чисельності безпритульних тварин, а саме: якісна стерилізація та адопція (прилаштування собак та котиків у родини). Наступними кроками на всеукраїнському рівні мають стати обов’язкова реєстрація домашніх улюбленців та співпраця з поліцією для підвищення відповідальності власників тварин. Водночас мають активно розвиватися центри адопції (всиновлення) тварин-безхатьків та рух тимчасових сімей для чотирилапих (Foster Family), що вже багато років дуже результативно працює у США.
Всиновлення тварин має стати новою звичною практикою в українському суспільстві — завдяки відкриттю центрів всиновлення в усіх регіонах, завдяки розвитку інституту Foster Family, коли сотні тисяч людей, які не готові на всиновлення, допомагають у домашніх умовах соціалізувати тварину — і потім або залишають її у себе (близько 70% випадків), або знаходять пухнастику добрі руки. Багато людей стають «фостерами» повторно. Ініціатива Animal-ID.info, що займається реєстрацією, ідентифікацією та підрахунком тварин на різних континентах, почне впроваджувати проєкти всиновлення тварин та поширену руху «фостерів» в Україні.
«Ми бачимо різні методики регулювання чисельності безпритульних тварин. Одні з них полягають в масовій стерилізації та поверненню тварин на місце вилову, до чого, власне, і долучена наша команда, інші країни будують притулки довічного утримання тварин, ще інші створюють нові місця у притулках шляхом евтаназії незатребуваних тварин. Україна — у топ-10 країн світу із найбільшою кількістю безпритульних собак та котів. Розміщення тварин у притулках чи акцент лише на стерилізації не можуть в таких умовах зарадити проблемі. Міста, у яких ми, здається, подолали проблему, стерилізувавши усіх тварин, через декілька років повторно запрошують нас, і ми знову бачимо на вулицях цих міст поповнення викинутих нестерилізованих тварин», — додає директорка українського представництва міжнародного благодійного фонду Four Paws Олександра ЛІСЧИШИНА.
Власниця найбільшого в Україні притулку для тварин «Сіріус» Олександра МЕЗІНОВА наголошує, що у своїй роботі щодня стикається із наслідками людської безвідповідальності та багаторічної відсутності дієвого мехнізму роботи комунального підприємства в Києві: «Щоденно кількість тварин зростає, а притулок постійно знаходиться на межі виживання. На жаль, така ситуація в усіх притулках України. Потрібний якісний підхід, термінове та ефективне рішення, яке системно вирішить це питання».
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Також потрібна просвітницька робота із населенням. «Як показує досвід європейських країн, які вирішили проблему безпритульних тварин, є три базові речі, що стали запорукою успіху: просвітництво, виховання гуманної молоді; законодавство, що чітко регулює правила поведінки з тваринами; невідворотність покарання за кожен злочин проти тварин, — розповіла віцепрезидентка ВСГО «Асоціація зоозахисних організацій України» Марина СУРКОВА. — Наша команда працює і над цими завданнями, а саме: запровадження освітніх проєктів в школах, де діти дізнаються більше про приручених тварин та відповідальність за них, над законодавчими змінами (посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами, закон про реєстрацію та ідентифікацію тварин)».
Олександра Лісчишина наголошує, що на всіх континентах, де працює фонд, можна відслідкувати тенденцію — лише стерилізація та утримання тварин у притулках не працюють, оскільки не вирішують питання докорінно. Головними інструментами у подоланні безпритульності тварин є системна якісна стерилізація тварин-безхатьків, активне прилаштування їх у сім’ї, а також відповідальне ставлення господарів до домашніх улюбленців — обов’язкова реєстрація та чіпування, що запобігає викиданню котів та собак на вулицю. Київ, як столиця України, має бути прикладом для вирішення проблеми безпритульних тварин гуманним шляхом.