Перейти до основного вмісту

«Українська мрія» Маріуполя

«Мова є для нас об’єднуючим фактором», — переконаний поет і громадський активіст із Донбасу Анатолій Бутенко
29 червня, 16:05
ФОТО ЄВГЕНА СОСНОВСЬКОГО

Парадокс: у Маріуполі купити «День» у кіоску фактично неможливо, але про наші ініціативи в місті знають, слідкують за нашими книжковими новинками. Нещодавно до редакції «Дня» завітав гість з українського сходу — Анатолій Бутенко, голова громадської організації «Центр творчих ініціатив «Єдність», поет. Анатолій Федорович подарував головному редактору «Дня» Ларисі Івшиній збірку віршів 12 авторів із Донеччини «Ти в серці моїм єдина» і розповів про культурне життя у приморському місті. Власне, до Києва маріуполець приїхав, щоб разом з іншими поетами Надією Умриш та Віктором Федоровим представити цю книжку. «Також вирішив прийти до вас, щоб познайомитись з Ларисою Олексіївною, висловити захоплення її активною громадянською позицією. Книжки Бібліотеки «Дня» мене вражають», — поділився Анатолій Бутенко.

Мрія активіста з Маріуполя — створити потужний осередок українства у місті. «Необхідні умови для поширення української культури в нашому регіоні, — вважає Анатолій Бутенко. — У Маріуполі живуть українці, греки, росіяни, вірмени, грузини і представники багатьох інших національностей. Місто належить всім нам, але насамперед ми є громадянами України. І треба, щоб ми були обізнані в історії, культурі, традиціях нашої держави. Для цього необхідні речі, що нас об’єднують. І таким об’єднавчим фактором є українська мова, яка в нашому регіоні вживається рідко».

Спільнота «Центру творчих ініціатив «Єдність» хоче, щоб майбутній центр української культури мав своє окреме приміщення, де влаштовували б вистави, читання та інші цікаві події. Активісти звернулися з такою пропозицією до міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, і тепер він займається цим питанням. Анатолій Бутенко з однодумцями вважають, що для центру можна збудувати нове приміщення, або відновити запустіле, або передати якийсь уже діючий палац культури.

Створення в місті українського театру — аспект, якому в «Центрі творчих ініціатив «Єдність», певно, приділяють найбільше уваги. «У нашому місті є Донецький академічний обласний російський драматичний театр (2016 року заклад перейменували на Донецький академічний обласний драматичний театр. — Авт.). Зараз там розпочався рух у бік вивчення української. Так, нещодавно відбулася прем’єра спектаклю «Слава героям», режисером якої є Анатолій Левченко. Познайомився з ним і зі ще одним діячем театру — Володимиром Кожевниковим. Вони погоджуються створити український театр, — розповідає Анатолій Бутенко. — Крім звернення до голови міста, наша організація переговорила з багатьма керівниками місцевих палаців культури, директором Маріупольського музичного училища Валентиною Андроновою. До речі, зараз на базі училища вчать акторів, але вони готуються для участі у виставах російською мовою».

Анатолій Бутенко наголошує, що в Маріуполі необхідна всебічна популяризація української культури на різних рівнях. «У нас не вистачає української літератури. У Маріуполі немає жодного видавництва, яке друкувало би книжки українською. У кіоску знайти газету українською мовою неможливо, — констатує Анатолій Федорович. — Ми порушили питання про створення в місті української газети. Адже за кілька кілометрів йдуть бої, а для формування свідомості містян не робиться нічого».

Серед членів «Центру творчих ініціатив «Єдність» є різні люди, наприклад Надія Умриш, поетеса, яка працює також вихователькою в дитсадку. Через активну життєву позицію вона навіть мала конфлікти з керівництвом дитсадка, розповідає Анатолій Бутенко. «Треба діяти переконливо! — акцентує голова «Центру творчих ініціатив «Єдність». — Ми працюємо системно. У нас є літературно-музичний клуб «Світоч», і ми з його учасниками проводимо зустрічі з цікавими людьми, випустили першу книжку «Ти в серці моїм єдина». Ми намагаємося створити українське середовище і залучити до нього якомога більше однодумців».

Активістам із Маріуполя важливо, щоб їхніми ідеями перейнялось керівництво області й міста. «Намагаємось нікому не наступати на мозолі, але хочемо, щоб усі зрозуміли: ми маємо право обстоювати свою ідентичність,— додає Анатолій Бутенко. — Однодумців у нас багато. Ми закликаємо долучатися до нас громадськість всієї України. Бо коли ми разом вивчаємо наше минуле, відроджуємо нашу культуру і традиції, стаємо єдиними».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати