Перейти до основного вмісту

Усесвітні змагання із... працевлаштування

2013 року рівень світового безробіття сягне рекордної позначки — 202 мільйони осіб. В Україні вже сьогодні на одне робоче місце — 11 безробітних. «День» з’ясовував, як локальні проекти можуть вирішити глобальну проблему в нашій країні
24 січня, 10:22
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Міжнародна організація праці (МОП), що входить до складу ООН, озвучила прогнози на цей рік. За її даними, кількість безробітних по всьому світу 2013 року зросте до 202 мільйонів проти 197 мільйонів 2012-го, тобто на п’ять мільйонів людей. Це ті, що втратили роботу або не можуть влаштуватися на своє перше робоче місце після закінчення університету. Подальші прогнози Міжнародної організації праці так само не надто оптимістичні: 2014 року чисельність безробітних зросте ще на три мільйони, а 2017-го рівень світового безробіття сягне позначки у 210,6 мільйона осіб. МОП підкреслює, що найменш захищеною групою населення є люди до 24 років, 13% яких сьогодні не мають роботи.

В УКРАЇНІ РОБОТУ ШУКАЮТЬ НАВІТЬ У НОВОРІЧНУ НІЧ

В Україні кількість безробітних також відчутно зросла. Державна служба статистики опублікувала на офіційному сайті інформацію про те, що показник навантаження на одне робоче місце у грудні виявився найбільшим 2012 року. Так, кількість безробітних, що претендують на одне робоче місце, в Україні у грудні становила 108 осіб на 10 робочих місць, тобто у середньому 11 осіб на вакансію. Це на чотири особи більше, ніж у листопаді. Найменший попит на робоче місце зафіксували в серпні — 5 осіб на вакансію. Держкомстат наводить дані, що у грудні організації і установи пропонували 48,6 тисячі робочих місць. Загалом кількість зареєстрованих безробітних в Україні у грудні 2012 року зросла на 0,2%, порівняно з листопадом, і становила 1,8% від загальної кількості працездатного населення. І це лише кількість офіційно зареєстрованих безробітних. Насправді, говорять експерти, ця цифра значно вища.

Про збільшення кількості українців, що шукають роботу, говорять і рекрутингові та кадрові агентства. За їхніми даними, українці розміщували резюме та проглядали вакансії від роботодавців навіть у Новорічну ніч. Так, міжнародний кадровий портал hh.ua надає цікаву статистику: тільки на цьому порталі 31 грудня 2012 року резюме розмістили 104 особи, ще 142 — 1 січня. Роботу шукали у розділах «Продаж», «Вищий менеджмент» і «Адміністративний персонал». За годину до бою курантів роботу шукали: фахівець технічної служби підтримки з Донецька, менеджер з продажу — також із Донецька, дизайнер з Нікополя, директор із Запоріжжя та стажист-консультант із Києва. А вже о 00.05 хвилин у Новорічну ніч своє резюме додав web-програміст. Одразу за ним резюме на портал завантажили фахівець із продажу, водій та продавець-консультант. Останнім у святкову ніч о 3.01 додав резюме бармен з Луганська.

НИЗЬКІ ЗАРПЛАТИ І ВИСОКІ ВИМОГИ

Така конкуренція серед претендентів на вакансії дає змогу роботодавцям пропонувати нижчу заробітну плату та висувати вищі вимоги до тих, хто шукає роботу. Так, за даними кадрового порталу, часто роботодавці вказують у вакансіях надвисокі зарплати для «молодих та перспективних» працівників. У такій зарплаті ставка мінімальна, а то й зовсім відсутня, а основу складають відсотки з продажу, які ще треба заробити. Від такого працівника за дуже скромну платню у розмірі 1000—1500 гривень очікують ініціативності, працелюбності, аналітичних здібностей, неабиякого таланту, готовності працювати понаднормово і мати власну клієнтську базу. Реальні високі ставки роботодавці пропонують лише кандидатам зі справді унікальним досвідом та уміннями. Але і їм не варто чекати на відчутне зростання заробітної плати 2013-го чи вагомі бонуси та премії. За прогнозами експертів, роботодавці цього року будуть змушені «затягнути паски», а значить сценарій праці в «режимі економії» є більш ніж реальним для багатьох підприємств та компаній. Про це говорять і самі працівники. За даними опитування, проведеного кадровим порталом hh.ua серед 1229 офісних працівників, 27% із них очікують серйозних проблем у бізнесі, скорочень або навіть ліквідації підприємства. Майже третина офісних працівників очікує у прийдешньому році стабільності — без звільнень, але і без активного розширення. 23% говорять про можливе незначне скорочення персоналу, і майже стільки ж упевнені, що їхню компанію очікують масові звільнення. На думку опитаних, у випадку, коли роботодавець вирішить «включити режим економії», першими у списку втрат будуть премії, бонуси і зарплати. Наступними «під ніж» підуть витрати на нематеріальну мотивацію співробітників, а вже потім — витрати на ведення бізнесу, рекламу і PR.

Загалом же експерти прогнозують: кількість безробітних в Україні лише зростатиме. Єдиний вихід із ситуації — зміна економічної політики держави. Інших дієвих методів у нинішніх економічних умовах, які б змінили ситуацію на краще, фахівці не бачать.

КОМЕНТАР

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки України, заслужений економіст України:

— Збільшується рівень безробіття, тому збільшується і кількість претендентів на одне вакантне місце. Тут немає нічого дивного. І в подальшому кількість безробітних, звичайно, лише зростатиме. Економіка переживає труднощі. І тому, оскільки почалася рецесія, відбувається зниження обсягів виробництва. За статистикою — у промисловості, транспортній галузі, будівництві. Звичайно, це все супроводжуватиметься зростанням рівня безробіття.

Потрібно змінювати економічну політику, відмовлятися від дуже жорсткої кредитно-грошової політики, від помилкової ідеї дефляції, придушення інфляції. Потрібно відмовлятися від політики підтримки дуже високих ставок по кредитах. Адже в економіці ставки по кредитах у 30% при нульовій інфляції — нереальні, неможливі. Відповідно починається згортання виробництва. Тобто в гонитві за придушенням інфляції та утриманням курсу гривні в Україні проводять політику, яка одночасно означає скорочення обсягів виробництва. А безробіття — це просто наслідок. Тому, якщо хочемо підйому, потрібно проводити політику стимулювання, зниження ставок, надання доступу підприємствам до недорогих кредитних ресурсів, підтримки внутрішнього виробництва, імпортозаміщення, про що багато говорять тощо. Тут просто має бути інша політика — і все.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»

 

ДО РЕЧІ

У ТЕРНОПОЛІ ДОЛАТИМУТЬ МОЛОДІЖНЕ БЕЗРОБІТТЯ ЗА ПРИКЛАДОМ ПОЛЬЩІ

У Тернополі вирішили боротися з молодіжним безробіттям, взявши за основу польський досвід. Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодіжний центр працевлаштування» за підтримки Благодійного фонду «Богдана Гаврилишина» впроваджує проект «Пошук нових механізмів працевлаштування молоді». «В Україні зростає кількість безробітних серед молоді. Останні дані свідчать, що цей показник перевищив 50% від загального. Тому пошук нових механізмів вирішення проблеми зайнятості молодих людей як ніколи на часі. І це має бути закордонний досвід, бо в жодному регіоні України на сьогодні його немає, — розповідає «Дню» ініціатор і координатор проекту, заступник голови громадської організації, головний спеціаліст управління у справах сім’ї та молоді Тернопільської ОДА Святослав АБРАМ’ЮК. — Молодіжні центри праці до кінця не вирішують питання працевлаштування молоді. Для вивчення досвіду ми вибрали Польщу. Там ще двадцять років тому були ті ж проблеми, що і в нас, але поляки почали їх по-іншому вирішувати — за допомогою демократичних реформ». Святослав Абрам’юк наводить приклад: в Україні профтехучилище сьогодні працює практично самостійно, тому його випускники повинні самостійно шукати місце роботи, часто — не за отриманою спеціальністю. «У Польщі ж інший механізм — такі профтехучилища працюють саме з Молодіжним центром праці, і вони разом вирішують цю проблему. Фактично та структура, яка займається працевлаштуванням, працює з освітнім закладом», — пояснює ініціатор проекту.

Протягом лютого 20 експертів із різних регіонів країни вивчатимуть досвід Польщі у цій сфері, обговорюватимуть отримані знання у Києві, а потім візьмуться за втілення проекту. «У березні, я думаю, ми зможемо виробити механізми працевлаштування молоді вже у нас. Не скажу, що проект дасть негайні результати, адже вивчення якогось досвіду — це і вироблення свого власного. Тобто, маючи свій і польський досвід, можна зробити щось нове», — підсумовує Святослав Абрам’юк.

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати