«Важливою умовою виживання людини в природі є СОВIСТЬ»
Український землепроходець Сергій Гордієнко готовий штурмувати Північний полюс
Відомий мандрівник із Дніпропетровська Сергій Гордієнко завершив тривалий піший перехід, присвячений сторіччю першої вітчизняної полярної експедиції. Понад рік тому, 15 січня 2012 року, він стартував з берега Азовського моря, з невеликого селища в Донецької області, де народився керівник легендарної експедиції Георгій Сєдов. Маршрут мандрівника пролягав через Україну і європейську частину Росії до міста Кемь на березі Білого моря. З Карелії С.Гордієнко на розбірному човні переправився на Соловецькі острови, а потім приплив до Архангельська і вже іншим шляхом повернувся в Україну, до початкового пункту мандрівки. «У цій експедиції я вперше перетнув Біле море на каяку — до мене ніхто подібного не здійснював. Відстань водою становила близько п’ятиста кілометрів. Досягнувши Соловків, а потім Архангельська, де він передав капсулу з землею з місця народження Георгія Сєдова і декілька табличок, які було розміщено на Соловках», — розповів Сергій Гордієнко на прес-конференції в Дніпропетровську.
Загальна довжина його маршруту становить майже 7 тисяч кілометрів. Основна мета — підготовка до трансконтинентального одиночного переходу до Північного полюса, запланованого наступного року. Окрім того, мандрівник хотів привернути увагу громадськості до сторіччя полярної експедиції, організованої уродженцем України Георгієм Сєдовим.
Сам Сергій Гордієнко у складі експедицій побував на Північному полюсі вже двічі і першим встановив державний прапор України. Потім був інструктором із техніки виживання у складі Першої наукової української експедиції до Антарктиди. Здійснив багатомісячний перехід уздовж антарктичного узбережжя, за що отримав медаль «За вдалу зимівлю». Ще наприкінці 90-х С. Гордієнко створив експедиційний центр «соло-екстрим», метою якого є підготовка фахівців із виживання і проведення екстремальних експедицій.
У нинішньому переході головна неприємність сталася в травні 2012року — Сергія збила машина. З пошкодженою ногою мандрівника прихистила чеченська родина Магомаєвих. Завдяки цьому С.Гордієнко не зійшов з дистанції і вже за місяць із милицею знову вийшов на маршрут. «Для мандрівника дуже важливо не виходити з ладу. Навіть лікарі говорили, що потрібно припинити перехід, адже наслідки могли бути непередбачуваними, розповідає Сергій. — Але поставлена мета повинна вселяти віру в себе, тому рівно за місяць я знову стартував. Незручності були дуже серйозні: майже триста кілометрів ішов із милицею. Спочатку за день проходив кілометри зо три-чотири, але потім розходився, і швидкість уже становила 20—25 кілометрів». За час своєї мандрівки С.Гордієнко відчув на собі і сорокаградусний мороз, і сорокаградусну спеку. Раціон його харчування поповнювали гриби і ягоди, риба і... плазуни. У дорозі зносив три пари спеціальних туристичних черевиків. Восени мандрівник нещадно мокнув під дощем. Багаття С.Гордієнко прагнув не розкладати, а користувався пальником. Окрім того, що можуть оштрафувати, дим від вогнища може привабити ведмедів і інших хижаків, хоча й без цього просуватися уздовж автомобільних трас небезпечно — водії і пасажири викидають залишки їжі і різне сміття, яке манить диких звірів. Дуже небезпечними бувають і звичайні бродячі собаки. Від половини хижаків не можна втекти — потрібно просто виробити правильну поведінку, радить С.Гордієнко.
Як би там не було, але мандрівник вважає, що головна загроза під час тривалих переходів походить не від тварин чи погодних умов, а від людей. «Я не хочу звинувачувати наш домінуючий вид — поганих чи хороших людей немає. Але коли соціум їх ставить у певні умови, то вони стають небезпечними. Я знаю, що мандрівники є бажаною здобиччю, оскільки у них є добре спорядження. Тому цілком можливий напад. Таке зрідка трапляється в європейській частині Росії, і часто — в Індокитаї та Африці». У Росії українського мандрівника зупинила і виписала штраф за порушення паспортного режиму місцева поліція. Проте, потім, розібравшись що до чого, офіцер поліції вніс за нього власні дві тисячі російських рублів. Зустрічалися С.Гордієнкові на дорозі і представники української діаспори. «Багато українців живе в центральній частині і на півночі Росії. Питання одні й ті ж самі — їх дуже цікавить майбутнє нашої країни. Звичайно, вони дивляться телебачення, проте зовсім інша річ — поговорити з земляком і дізнатися його думку», — розповідає С.Гордієнко. Під час своїх мандрівок Сергій доволі часто виступає з лекціями і веде щоденник, який потім обробляє, пише статті і книги. Основна мета його експедицій — удосконалення техніки виживання. «Людина, перетинаючи великі простори, поступово адаптується, і зливається з тим середовищем, яке її оточує. Навіть якщо вона захворіє, то ненадовго і серйозні патології не розвиваються», — ділиться своїми спостереженнями Сергій. Останнім часом він роздумує над тим, що важливою умовою виживання людини в природі є совість. Досвідчений мандрівник упевнений, що його доробок у майбутньому обов’язково згодиться людям.