Від ракет і супутників — до боротьби з астероїдами
У Дніпропетровську 230 вчених із 22 країн світу обговорюють космічні технології
У Дніпропетровську відкрилася міжнародна наукова конференція «Космічні технології: сьогодення та майбутнє». В її роботі беруть участь 230 вчених з 22 країн світу. Упродовж трьох днів вони обмінюватимуться досвідом, а також своїм баченням перспектив розвитку і використання космічної техніки на благо людства. Основним предметом обговорення на конференції, яка ось вже вчетверте збирається в Дніпропетровську, стануть космічні системи запуску, ракетні двигуни і силові установки, сучасні та майбутні супутникові системи.
Українським ракетобудівникам на цьому форумі є що розповісти й показати. Позиції нашої країни на ринку космічних послуг, незважаючи труднощі, як і раніше, викликають повагу. Як заявив на відкритті російський академік Анатолій Коротєєв, вихідці з Дніпропетровська завжди входили до еліти радянської, а пізніше й російської космонавтики, визначаючи основні напрями її розвитку. Саме вони створили цілу серію ракет-носіїв для доправлення супутників на навколоземну орбіту і відіграли головну роль у розробці корабля багаторазового використання — системи «Буран».
Навіть зараз Україна має значний вплив на розвиток космічних технологій в цілій низці країн. Як розповів уродженець Дніпропетровщини, космонавт Анатолій Арцибарський, який нині працює в Казахстані, ця країна, що має намір найближчими роками вийти в розряд космічних держав, розраховує на більш тісну співпрацю з Україною. Підготовка кадрів в українських вишах, а також будівництво космодрому Алкантара ведеться і в рамках спільного проекту з далекою Бразилією. Розширюється також коло міжнародних космічних проектів, в яких бере участь наша країна.
Відкриття конференції в Дніпропетровську збіглося з підготовкою до випробувального польоту американської ракети-носія «Антарес», для якої українські фахівці розробили і виготовили на заводі «Південмаш» перший рівень з російським двигуном. За словами представника американської компанії Orbital Sciences Д. Ван Хюлле, цей носій має замінити багаторазові кораблі системи «Шаттл» і найближчим часом доправлятиме різні вантажі на Міжнародну космічну станцію.
Як розповів на прес-конференції генеральний конструктор ДКБ «Південне» Олександр Дегтярьов, перелік обговорюваних на конференції тем буде дуже широкий. Окрім створення та використання ракет та супутників, вчених цікавлять такі проблеми, як утилізація радіоактивних відходів і космічного сміття, а також запобігання загрозі падіння астероїдів і метеоритів. Ця проблема набула особливої актуальності після того, що сталося цієї зими в російському Челябінську.
На конференцію до Дніпропетровська прибув представник добродійного фонду, створеного відомим американським фантастом Робертом Хайнлайном. «Письменник не мав власних дітей, тому всі свої кошти він заповів на добродійні цілі», — розповів опікун фонду Джон Хайтауер. «Майбутнє нашої планети безпосередньо залежить від молодих. Тому ми не зможемо досягти прогресу без їх участі. Було б дуже добре, якби ми могли зацікавити космонавтикою якомога більше молоді. Треба приділяти увагу таким проблемам, як отримання енергії з космосу, оскільки традиційні методи завдають величезної шкоди довкіллю, а також пошуку і створенню нових матеріалів», — сказав Дж.Хайтауэр. У перший же день роботи учасники конференції в Дніпропетровську ухвалили звернення до Міжнародного конгресу астронавтики з проханням, аби 2016 року Україна стала країною — організатором найпрестижнішого світового форуму фахівців у сфері космонавтики. Щороку на такі конгреси збирається близько 3—4 тисяч учасників. Передбачається, що місцем його проведення в Україні має стати Київ.