«Віра рятує — безвір’я губить»
Одночасно з початком розбудови незалежної України поступово й без особливого галасу почалася й розбудова релігійного середовища. Цілком природно, що намагання різноманітних релігійних течій зайняти своє «місце під сонцем» не обійшлося без проблем як у самому середовищі релігійних громад, так і в їхніх відносинах iз владою. Після багатьох років вимушеного атеїзму суспільство потребує віри, а служителі віри — уваги.
Саме тому Чернігівська обласна державна адміністрація започаткувала традицію — зустріч голів облдержадміністрації та обласної ради з керівниками релігійних організацій області. Вперше за одним столом зібралися представники всіх 25-ти конфесій та керівники області для того, щоб обговорити стан справ у релігійній сфері, в якій за останні роки відбулися значні зміни. Головною темою зустрічі була відома Євангельська настанова: «Віра без добрих діл — мертва». «Я закликав і закликатиму вкладати інвестиції в будівництво храмів, молитовних будинків, у духовність, що надзвичайно важливо для реформування й подальшого поступу як України, так і області», — зазначив голова Чернігівської облдержадміністрації Валентин Мельничук під час зустрічі.
Історія Чернігівщини багата духовними традиціями й нерозривно пов’язана з діяльністю церкви, релігій. Доброю традицією в області стає будівництво православних храмів за сприяння земляків, які займають державні посади й працюють у Києві. А започаткував цю традицію Президент України Леонід Кучма, за сприяння якого відреставровано Спасо-Преображенський собор у Новгороді-Сіверському, Свято-Казанську церкву в м. Семенівка, збудовано Свято-Данилівський храм у с. Костобоброве, церкву Святої Мучениці Параскеви у с. Чайкине. А всього в області сьогодні споруджується 44 культові будівлі різних релігійних конфесій.
Непроста для Чернігівщини й проблема повернення колишньої церковної власності: на сьогодні тут налічується 56 культових будівель, що використовуються не за призначенням. На одинадцять iз них претендують релігійні організації.
Але справа не тільки у поліпшенні, так би мовити, матеріально-технічної бази релігійних об’єднань. Ситуація в суспільстві, зокрема стан суспільної моралі, вимагає розвитку релігійного середовища. Недарма про доцільність і своєчасність підписаного Президентом України Закону «Про захист суспільної моралі» говорили практично всі учасники зістрічі, оскільки в реалізації цього закону й у церкви, й у влади надзвичайно широке поле діяльності.
Керівники та представники релігійних організацій області зійшлися на необхідності подальшої співпраці церкви та влади. Церква опікується духовністю людини, влада — конституційними правами та обов’язками громадян. У гармонійному поєднанні їхньої мудрості та досвіду, у взаєморозумінні між ними криється шлях до сердець простих людей, відродження не лише їхньої віри, а й довіри до влади.
«Віра рятує — безвір’я губить», — так мудро каже народ. Це неодноразово засвідчувала наша історія, коли сила віри наших предків допомагала їм переживати найскладніші й найтрагічніші періоди. Тож, можливо, треба й сьогодні пам’ятати про це, відроджуючи храм Віри й Надії в своїй душі.