Врятуйте храми!
На Закарпатті пишуть листа ПрезидентуНа території Закарпаття збереглися 118 дерев’яних церков, зведених протягом останніх п’яти віків. 48 із них зареєстровані як пам’ятки архітектури. У цілій Словаччині таких пам’яток 27. Всі вони діючі й надійно захищаються державою. У Закарпатті десятки дерев’яних церков у плачевному стані. Культурні діячі краю, журналісти, об’єднані в громадські організації «Культурне братство», «Нова форма», викладачі Ужгородського коледжу мистецтв заявляють, що розпочата три роки тому обласною владою акція «Врятуймо дерев’яні храми Закарпаття» звелася до звичайних концертів й не привела хоча б до елементарного захисту святинь від руйнування. Вони готують звернення до Президента Віктора Ющенка та нового керівника уряду із закликом прийняти державну програму зі збереження та відродження сотень старих дерев’яних храмів в регіонах Українських Карпат.
У Закарпатті почало діяти обласне управління охорони культурної спадщини, яке приступило до паспортизації, реєстрації дерев’яних храмів. Дотепер у краї є до 70-ти не облікованих, переважно православних, споруджених у 20-х роках минулого століття. Коштів на ремонти й реставрацію управління не має. Їх доводиться випрошувати у вітчизняних і закордонних благодійників. З допомогою кількох майстрів вдалося налагодити виготовлення так званих шинглів, котрі йдуть на перекриття дахів. За сприяння колишнього голови ОДА Геннадія Москаля вдалося привести в порядок покрівлю церкви у с. Гукливий.
Нещодавно до музею народної архітектури й побуту Закарпаття вдалося перевезти з Рахівського району шестигранну гуцульську дзвінницю. Вона встановлена біля єдиної у краї класичної лемківської Шелестівської церкви XVIII століття. Музейники намагаються перевезти до Ужгорода і старовинну каплицю з Міжгірського району, але сільська церковна громада висуває все нові матеріальні умови. Хоча каплиця давно зачинена. У багатьох селах Закарпаття, як тільки освячують нову цегляну церкву, дерев’яна стає непотрібною. У Кобилецькій Поляні її просто спалили самі парафіяни. Від ударів блискавки витвори зодчества згоріли в Нересниці та Стеблівці, а у Водиці та Костилівці їх просто розібрали. За роки незалежності України в Закарпатті зникли десять древніх святинь. Такого блюзнірства більше не повинно бути, заявив новий єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, громадянин Словаччини Мілан Шашик. Цієї весни почнуть роботи на так званій Струківській церкві в селі Ясіня, куди завезено 14 тисяч шинглів.
Закарпаття має дерев’яні храми п’яти стилів — лемківського, бойківського, гуцульського, а також барочного та готичного. Найдревнішими є храми XV століття у Середньому Водяному та Колодному. Мистецтвознавець Михайло Сирохман сказав «Дню»: «Є кілька церков, які терміново вимагають грошей і ремонту з цієї весни. Це перш за все церква в селі Розтока Міжгірського району, церква в Колодному. Остання церква просто в катастрофічному стані: гниє дерево, гинуть фрески, малювання по дереву у той час, як в Україні малювання інтер’єрів по дереву мають лише десять церков. До речі, п’ять із них — у Закарпатті».