Вибухонебезпечна торгівля з полігону
Минулого тижня в райцентрі Лугини від розриву сучасного танкового снаряду загинув 28-річний чоловік, який намагався його розпиляти, щоб здати на приймальний пункт металобрухту. Як повідомила «День» інженер Центру пропаганди Головного управління МНС у Житомирській області Яна Куликівська, рятувальники, які прибули на повідомлення про вибух, поруч з обійстям цього чоловіка знайшли 55(!) танкових снарядів калібру 125 міліметрів виробництва нинішніх часів. За попередніми даними, він доставив їх з Ігнатпільського полігону, який діяв у Лугинському районі до 1990 року, і де проводились тренувальні стрільби танкового полку, що тоді розташовувався у Лугинах. У результаті на 6 тисячах гектарів території полігону залишилося безліч сучасних вибухонебезпечних предметів. У процесі реорганізації Міністерства оборони України військову частину було скорочено, а територію полігону передали в користування Лугинському держлісгоспу. Але жодних документів прийому-передачі земель ні у представників Міністерства оборони, ні у місцевих органів виконавчої влади поки не знайшли.
Під час пожеж, що траплялися поблизу полігону, неодноразово ставалися вибухи снарядів. А у 2003 році на полігоні загинув один із шукачів металобрухту. На територію полігону більше п’яти разів відряджались групи піротехніків, які виявили та знешкодили більше ніж 15 боєприпасів. Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було проведено контрольне обстеження полігону, де виявлено 20 снарядів. Після останнього вибуху в Лугинах у будинках усіх мешканців п’яти населених пунктів Лугинського району працівники МНС та райвідділів міліції п’яти сусідніх районів провели рейдові перевірки.
Результати їх, повідомляють рятувальники, приголомшливі. У приватних садибах мешканців Лугин та розташованого поруч села Лугинки виявлено 115 артилерійських снарядів, серед яких 55 бойових. Лише на подвір’ї літньої мешканки райцентру виявлено 5 тонн учбових снарядів, які вона потроху здає приймальникам як металобрухт за 30 копійок кілограм. Коли, ж правоохоронці зібралися вилучити вибухонебезпечні предмети, жінка буквально закрила їх своїм тілом зі словами: «Не віддам! Це мій щоденний шматок хліба!»
З огляду на кількість боєприпасів, виявлених у жителів району, можна зробити висновок, що військові кинули на полігоні напризволяще не одну тонну снарядів, і що мисливці за металобрухтом шукають їх повсякденно і значно краще, ніж фахівці. Не задумуючись про трагічні наслідки. Так минулої п’ятниці, повідомила «День» Я.Куликівська, у селі Бовсуни того ж Лугинського району вже після того, як напередодні це село було відпрацьовано рятувальниками і міліцією, при спробі розрізати зварювальним апаратом артилерійський снаряд, загинув ще один чоловік. По проблемі Ігнатпільського полігону, наголошують рятувальники, неодноразово направлялися листи в райдержадміністрації, Міністерство оборони України, облдержадміністрацію, але жодної позитивної відповіді не надійшло. У той же час на ньому місцеві жителі продовжують випасати худобу, садити дерева та шукати метал.