Як позбутися ігроманії? У масштабах країни
Серед законодавців немає єдності![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070413/463-22-1.jpg)
Звичним уже стало натикатися щокроку на заклади з вивіскою «Ігрові автомати». Вони з’являються замість рецептурних відділів аптек, гастрономів і нотних магазинів. Похмурі тіні вештаються від одного грального салону до іншого, залишаючи в них гроші, здоров’я та надію на швидке збагачення.
Лікарі-фахівці, психіатри та психоаналітики звертають увагу на те, що нездорова пристрасть до гри, науковою мовою — лудоманія, часом лікується складніше, ніж алкоголізм або наркоманія. Штучне щеплення пороку українським громадянам — дедалі частіше явище в нашому суспільстві, адже гральний бізнес дає надприбутки. Ми вже публікували матеріал про ігроманію — хворобу, що калічить життя, коли людина втрачає не лише матеріальні цінності, а й своє обличчя, здоров’я, довіру близьких.
У цьому світлі виглядає дивним, що в Україні досі немає закону, який би регулював гральний бізнес. Єдине, що більш- менш врегульовано — збирання коштів за ліцензію на проведення азартних ігор.
Нині, з одного боку, закон вимагає ліцензію Міністерства фінансів, а з другого — ліцензію місцевої влади. Виходить, що великі суб’єкти, які вклали великі гроші, стараються бути законослухняними й беруть ліцензію в Мінфіні, а потім мають проблеми з місцевою владою, яка вимагає свою ліцензію. Або, навпаки, дрібні учасники грального бізнесу обмежуються реєстрацією в органах ліцензування місцевої влади й, поки все не врегульоване, збагачуються, чекаючи, на чию користь буде вирішене питання.
Зате є декілька поки не ухвалених законопроектів «Закону про азартні ігри», які перебувають на розгляді у Верховній Раді.
«РЕЗЕРВАЦІЇ» ДЛЯ ГРАВЦІВ
Автор одного із законопроектів, народний депутат Григорій Смітюх пропонує досить радикальний метод ліквідації навислої над українським суспільством загрози. У законопроекті пана Смітюха передбачається заборона гральних будинків поблизу освітніх закладів, концентрації культурних об’єктів і місць масових зборів молоді. Пропонується взагалі заборонити проведення азартних ігор у межах населених пунктів, а всі казино, зали ігрових автоматів тощо перевезти й сконцентрувати на спеціально під це призначених територіях. Їхня кількість не повинна перевищувати чотирьох. Такі собі українські Лас-Вегаси.
Насторожує, звісно, той факт, що весь гральний бізнес у містах може піти в підпілля, що, безумовно, вплине на зростання корупції, особливо в силових структурах. Хоча, з другого боку, важко собі уявити пересічних громадян, що масово відвідують підпільні гральні будинки.
«Впевнений у тому, що проблема, що розглядається сьогодні, потребує контролю на найвищому державному рівні, — говорить Григорій Смітюх. — І починати треба з законодавчої бази. На сьогоднішній день ми маємо більш як сотню нормативних актів, які так чи інакше стосуються грального бізнесу. Але більша їх частина регулює лише оподаткування, зокрема ставки податків і зборів з ігрового обладнання, оренди приміщень і видання державними податковими органами відповідних патентів».
Запропоновані Григорієм Смітюхом норми забороняють участь у грі громадянам віком молодше 21 року, а також особам з ознаками алкогольного або іншого сп’яніння, адже відомо, що ігроманія часто ходить у парі з алкоголізмом і наркоманією. Гроші, отримані державою від оподаткування й ліцензування грального бізнесу, підуть у спеціально створений фонд Держбюджету, з якого потім будуть розподілені тільки на освітні й пов’язані з охороною здоров’я потреби.
«Громадяни підтримають мої ідеї — не підтримають лише ті, хто на цьому бізнесі збагачується або вже патологічно втягнутий, — підсумовує пан Смітюх. — Держава не в праві торгувати суспільством, і якщо вона прогледіла бацилу азартних ігор, то сама має з нею боротися. До речі, ідея зі спеціальними територіями для азартних ігор скоро втілиться в життя у Росії. Цілком випадково вийшло, що нам одне й те саме спало на думку одночасно».
НАМ ДІСТАНЕТЬСЯ «РОСІЙСЬКА РУЛЕТКА»
Не поділяє ентузіазму Григорія Сміт юха щодо українських Лас-Вегасів автор іншого законопроекту, народний депутат Ксенія Ляпіна. За її словами, якщо подібні території концентрації гральних закладів і можливі в Росії, то в Україні це неприйнятне через різницю в щільності населення.
«Якщо в Росії є величезні незаселені зони, які можна віддати під будівництво нового Лас-Вегаса, то які землі використати в нас — особливо цінні чорноземи? — питає Ксенія Ляпіна. — І невідомо ще, чи погодяться жителі якого-небудь села, щоб поруч з ними будували подібне місто».
Гральний бізнес розвивається і неухильно продовжуватиме це робити. Такими є закони ринку. Питання полягає в іншому: дозволимо ми йому розвиватися диким шляхом чи приборкуватимемо, зробимо доступним лише для багатих, як це робиться в усіх цивілізованих країнах.
«Багаті люди можуть дозволити собі зіграти, щоб додати трохи адреналіну в кров. Розумна держава, якою ми прагнемо стати, не може дозволяти гральні салони просто на вулиці, потураючи таким чином аморальності, коли людина витрачає останні копійки із зарплати або пенсії», — каже депутат.
Ксенія Ляпіна вважає, що може бути всього три варіанти розв’язання проблеми грального бізнесу. Перший спосіб — все заборонити. Але очевидно, що це не вихід, оскільки зрозуміло, що все просто піде в підпілля. Другий — довести концентрацію капіталу в гральному бізнесі до дуже високої позначки. Тобто, треба виставити такі вимоги до суб’єктів грального бізнесу, щоб фактично переділити ринок. Вимоги, які могли б задовольнити лише небагатьох суб’єктів, які потім охоплять мережею своїх закладів усю країну.
«Особливо чітко бажання втілити в життя саме цей варіант почало відчуватися після того, як у Росії виникли ідеї щодо спеціальних територій, — розповідає Ксенія Ляпіна. — Тоді деяких суб’єктів, які йшли іншим шляхом і орієнтувалися на широку публіку, потіснили з ринку. І ці суб’єкти активно подалися в Україну. А оскільки вони мають більший запас капіталу, ніж їхні українські колеги, то готові вкласти більші суми. Але, звісно, з України планують вивезти ще більше».
Ці російські бізнес-структури, безумовно, лобіюватимуть у нашій державі свої інтереси, і якщо допустити їх на український ринок, то зіграти ми зможемо хіба що в російську рулетку.
Пані Ляпіна пропонує третій варіант — поставити учасників грального бізнесу в такі умови, щоб «ліві» організації, які пропонують гру повсюди й розраховані на не дуже заможні верстви населення, просто зникли. Залишилися б елітні, в які не зможуть потрапити бабусі з пенсіями або робітники із зарплатами.
«У моєму законопроекті прописані такі вимоги, які українські суб’єкти змогли б виконати. Важливо не допустити перерозподілу ринку. Ми дозволимо проведення азартних ігор тільки в приміщеннях з певними умовами, що прибере автомати з вулиць», — пояснює Ксенія Ляпіна.
НЕ ДИТЯЧА ХВОРОБА
Нещодавно Господарський суд міста Києва фактично скасував заборону Київською міською державною адміністрацією встановлювати ігрові автомати біля шкіл, лікарень і місць, де збирається молодь. Це викликало неабияке обурення київського мера Леоніда Черновецького.
Прес-служба КМДА заявила, що «незабаром маленькі діти гратимуть в азартні ігри. З цим повним безладдям, створеним колишньою міською владою, нова влада боролася протягом семи місяців і, зрештою, добилася рішення про заборону встановлювати автомати, але його скасував суд». Після цього Леонід Черновецький звернувся до депутатів і членів Вищої ради юстиції з пропозицією порушити справу про дисциплінарну відповідальність суддів, які скасували вищезгадане рішення. «Ми всі миримося з хабарами в Господарському суді, але в цьому випадку йдеться і про те, що порочить мораль, — зазначає столичний мер. — Тому я прошу депутатів Верховної Ради України подати відповідну заяву до вищої кваліфікаційної комісії», — сказав він.
Сподіватимемося, що незабаром законопроекти розглянуть, найбільш відповідний закон ухвалять, і гра українського суспільства з азартною спокусою припиниться.
ДО РЕЧІ
Нещодавно президент Росії Володимир Путін зібрав лідерів Державної думи й зробив заяву, в якій прирівняв гральний бізнес до «алкоголізації населення» — і перше, й друге, за його словами, «завдає великої моральної, а часом і матеріальної шкоди». Уже підготовлено законопроект, за яким у Росії буде виділено всього чотири окремі території, на яких зможуть розміщуватися гральні заклади. Поза ними гра буде заборонена. Спікер Державної думи Росії запевнив, що проект ухвалять оперативно. Місцеположення майбутніх російських лас-вегасів приблизно відоме: два з’являться в європейській частині, один — у Сибіру і ще один — на Далекому Сході. Усе це обійдеться десь у $6 мільярдів. За експертними оцінками, саме ця сума й становить щорічний обіг грального бізнесу в Росії.