Євро-2012 як шанс змінити бізнеснастрій в державі

Представницька, серйозна і з цілком конкретних питань нарада, причому вперше з таким розмахом і діловитістю, відбулася у Львові під час VII Міжнародного інвестиційного форуму. Точніше, увесь форум був підкорений єдиній меті — узгодити наші спільні проблеми і завдання, визначити, на чому ж стоїмо і куди рухатися, і, що головне, форум дав поштовх, — розвіяти, нарешті, панічну й дещо лякливу думку, що час від часу виникає мало не в кожного українця: не встигнемо, не в змозі, не подужаємо... І сприяли цій впевненості (подужаємо і встигнемо!), що цікаво, не наші співвітчизники, а, скоріше закордонні інвестори, що продемонстрували таку готовність взяти під опіку всі стратегічні (і не тільки) об'єкти, що дух захоплював. І якщо раніше дехто, дивлячись на білборд із назвою форуму «Євро- 2012: Україно, вперед!», дещо іронічно посміхався, то тепер тої іронії позбувся.
Позитивним було й те, що політику якось відсунули вбік. Визначивши для себе стратегічно і остаточно — яким би не був наступний уряд, які б політичні вітри не віяли у найближчі часи, проведення Євро підніметься над усім надміру амбіційним та дріб'язковим і об'єднає ділових та патріотично налаштованих людей. Як жартували в кулуарах: ми вже до всього звикли — пхаємо біду поперед себе будь-що; і навіть інвестори звикли — не бояться ні виборів, ні змін урядів — вкладають собі гроші, працюють, будують і дістають прибутки. І визнання губернатора Львівщини Петра Олійника: «За останніх три роки у Львівську область надійшло стільки інвестицій, скільки за 13 попередніх років», — ще одне цьому свідчення «Сьогодні ж нам потрібні інвестиції для будівництва: 1) стадіону; 2) готелей; 3) митних переходів; 4) автотранспортних переходів; 5) відпочинкової інфраструктури. На усе це, за попередніми підрахунками, за п'ять років — до 2012 року, нам потрібно освоїти 3 млрд. євро».
Завдання чимале для області. І для його виконання, як усі розуміють, потрібні не просто зусилля львів'ян, а збалансована політика уряду та регіонів, регіонів між собою і співставлення дій двох команд — української та польської. І в цьому плані львівський форум став показовим. Сюди, так би мовити, в провінцію, приїхали представники ключових міністерств і, уважно заслухавши людей на місцях, висловили своє бачення проблеми. Вперше ґрунтовно в широкому форматі радилися українці та поляки — представники шести українських та шести польських міст. Пропонуємо вашій увазі думки учасників форуму.
Олена СЛІСАРЕНКО, заступник Мінекономіки України:
— Як ми переконалися, до проведення Євро-2012 інвестори виявили надзвичайну цікавість, і це тому, що проведення чемпіонату — величезний привід змінити макроекономічну карту України, змінити бізнеснастрій в державі. На сьогодні Міністерство економіки завершує формування проекту державної цільової програми підготовки і проведення до Євро-2012, прийняття якої має відбутися у жовтні цього року. В жовтні-листопаді ми завершимо формування програм приймаючих міст. Крім того, будуть галузеві програми й програми регіональні. До кінця року, таким чином, ми завершимо підготовку документів, мега-план, генеральний план підготовки Євро-2012.
Щодо грошей, то на сьогоднішній день по проекту державної програми показники першого етапу такі: 127 мільярдів гривень, з них 21 мільярд — із державного бюджету, два з місцевих і 103 — за рахунок інвесторів. Це — приблизні показники, що ще будуть уточнюватися. У нас попереду п'ять років, роботи чимало, однак з тою енергетикою, що панувала на форумі, діалог між владою і бізнесом буде вдалим, і ми отримаємо від Євро-2012 серйозний економічний та соціальний ефект. Щоправда, для цього потрібно прийняти закон про державно-приватне партнерство, що вкрай необхідно зробити для концесійної та лізингової діяльності. Під егідою Міністерства юстиції буде створена робоча група, яка повинна здійснити аудит, розробивши напрямки реформування законодавства, в тому числі в сфері інвестицій для здійснення ефективного проекту по Євро-2012.
В будь-якому інвестиційному процесі є три складові — політичний режим, економічний та фінансовий. Політичний клімат, безумовно, впливає, але та зацікавленість інвесторів, та атмосфера форуму, той інвестиційний попит на об’єкти для Євро 2012 — все це нівелює політичні ризики. Ми плануємо, що за рахунок введення єдиного інвестиційного вікна зможемо створити реєстри по об’єктах, інвесторах, по проектах. Створення єдиного інформаційного простору Євроінвест-2012, коли пропозиції можуть надходити через iнтернет, значно пришвидшать процеси. Реєстрація через iнтернет, постійний пошук інвестиційних проектів українських підприємств, пропозиції увести в базу даних, підтримка обміну інформацією за системою державної закупівлі. Тобто відкритий інформаційний простір надасть можливості рівних можливостей вдалого розвитку для всіх регіонів України. В системі он-лайн буде відбуватися і моніторинг підготовки до Євро-2012.
Звичайно, проблеми існують, у нас сьогодні підготовлена таблиця розбіжностей, яку ми будемо виносити на урядовий комітет, це перш за все питання, скільки коштів треба надавати з бюджету, скільки залучати від інвесторів. Тому що є, безумовно, тенденція, дехто думає — краще кошти отримати з бюджету, ніж надати інвесторам гідні фінансові інструменти, гарантії та пропозиції, які б їх зацікавили. Так, витрачати кошти з бюджету легше, ніж працювати в галузі державно-приватного партнерства, здійснювати концесійну діяльність. А на сьогоднішній день пропорції, які пропонує міністерство, це один до дев’яти. Один — з бюджету, дев’ять — залучені. Такої статистики дотримуємося і будемо її рекомендувати для розробки усіх програм.
Що торкаєтья Львівщини, то вона працює творчо і дуже прагматично, і це суттєво впливає на всі документи, які розробляються разом з Міністерством економіки. По Львову біля 2 мільярдів гривень плануються на напрямки — спортивні споруди, тренувальні центри, будівництво автомагістралей, туризм та програма «Здоров’я». Останні пропозиції, які подав Львів у Міністерство економіки, відображають формат місцевої програми. Ми задоволені такою плідною роботою і вважаємо, що Львів буде першим містом, яке завершить підготовку програми.
Євген ПРУСЕНКО, заступник голови державної служби автомобільних доріг України:
— «Укравтодор» теж розробив концепцію підготовки доріг до Євро-2012. Вона передбачає побудову майже 700 кілометрів нових доріг та ремонт вже існуючих доріг, до її реалізації потрібно майже 12 з половиною мільярдів євро. Поки що, як було зазначено на інвестиційному форумі, ми не знайшли розуміння з Мінекономіки, та, я думаю, ми дійдемо розуміння, тим більше, що наші сусіди-поляки планують виділити на розвиток доріг 30 мільярдів євро. Зокрема по Львівській області передбачається завершити капітальний ремонт дороги Київ— Чоп, це буде зроблено до березня 2008 го. Ікрім того потрібно буде побудувати концесійні дороги Львів—Трускавець, Львів— Броди і частину дороги Броди—Рівно. Крім того «Укравтодор» розуміє необхідність розбудови доріг до реконструйованих пунктів пропусків на кордоні. Це Рава-Руська, Шегині. Якщо говорити про запланованих 85 мільярдів, то з державного бюджету піде близько 10 мільярдів, ще майже 20 планується залучити з кредитних коштів міжнародних фінансових організацій, все інше — залучення інвестицій.
Адам ОЛКОВІЧ, голова комітету з підготовки та проведення Євро-2012 в Польщі:
— Відбувся перший з восьми українсько-польських семінарів, ми визначили нарешті засоби інформування, як саме маємо інформувати громадськість про наші проблеми та досягнення. Треба визнати, що не так багато часу залишилося. Стадіони мають бути готові до 2010 року, тобто спортивна частина споруд, а дороги й все інше — до 2012 року. Однак які б серйозні та складні завдання не стояли перед нами, ми вважаємо, що це для нас великий шанс скоротити відстань між старою, «товстою» й трохи застарілою Європою та новими членами Євросоюзу, 12-ма країнами, що увійшли у 2004 та 2007 роках. Признаюся, ми раді, що пропозиція спільних дій щодо Євро-2012 вийшла з українського боку. Григоргій Суркіс саме мені висловив цю ідею і ми в Києві прийняли цю пропозицію у 2003 році. І вже чотири роки боремось, і завоювали вже право організації. Немає суперників — Італії, Хорватії, мадярів.., зараз вже один у нас суперник лишився — швидкоплинний час, роботи багато.
Ми не політики, польська федерація футболу, і думаємо, що жодна ситуація, фракція, коаліція не зможуть нам стати на перепоні. Тому що Євро-2012 значно вище ніж поточні (наступні...) вибори, і я прошу, щоб ви це написали. І лише тоді ми матимемо успіх, коли влада зрозуміє це.
Команду, що працює на Євро-2012 у Польщі та в Україні вже сприймають як одну команду, зокрема, перевіряючи органи. Однак цей контроль все одно обернеться на нашу користь — будуть нові стадіони, дороги, аеропорти, модернізуємо лікарні та кордони — все залишиться для нас.
Ми визначили вже усі організаційні рівні. Перший з них — координаційна рада на рівні президентів країн, Качиньського та Ющенка, друга сходинка — це національні оргкомітети, які очолюють прем’єр-міністри. Наступна — міста-організатори, з якими ми обговорюємо завдання. А ще — тисячі комітетів в областях, містах, містечках і навіть селех, що хочуть виграти, щось отримати від проведення чемпіонату. І ми це підтримуємо, тим більше, що у нас є відповідний фонд Євросоюзу, саме із цією тематичною метою заснований. Підкреслю, в Польщі немає на сьогоднішній день іншої ідеї, яка б усіх так об’єднувала, і я думаю, що це саме можна сказати й про Україну. Тільки так ми можемо дійти успіху.
У Польщі ми розраховуємо на 10 типів фінансових потоків. Як члени Євросоюзу ми отримаємо 100 мільярдів, десяту частину бюджету. До того ж у нас не існує централізації, великі міста самі розпоряджаються своїми бюджетами, почувають себе господарями своїх коштів, так само і райони, де також діє принцип місцевого самоврядування. У нас існує громадське та приватне партнерство. Це стара схема, що існує на заході десь років 20, а у нас лише входить в практику, — усі проекти, що торкаються громадського життя можна реалізовувати через суспільно-приватне партнерство. Міжнародні банки з готовністю відгукуються на побажання взяти у них кредити під три-чотири відсотки. Можливість акумулювати кошти дасть і проведення національної лотереї, присвяченої Євро, що лише п’ять відсотків будуть віддані на виграші.
Бюджет проведення Євро-2012 в Польщі підрахований, його спортивна частина (стадіони та центри перебування команд) складає біля мільярда євро, і ми ці гроші маємо. Три стадіони побудуємо (у Вроцлаві, Гданську та Варшаві) і три вже реконструюються. На жаль, немає іншої можливості допомогти Україні фінансово, як наданням кредитів польськими банками. Однак обмін інформацією — теж допомога. Шість українських міст і шість польських працюватимуть у тісному контакті.
Андрій САДОВИЙ, мер Львова:
— За результатами роботи форуму підготовлено проект-комюніке, в якому означено усі завдання до Євро-2012, які обговорили урядовці, представники міської та обласної влади, а також іноземні інвестори. У цьому проекті-комюніке відображено основні тези, обговорені під час дискусії з питань транспортної інфраструктури, будівництва стадіону і спортивної інфраструктури, реконструкції Міжнародного аеропорту «Львів», реконструкції залізничних сполучень, розвитку автотранспортної мережі, реконструкції та будівництва доріг належного рівня від державного кордону до Львова, тощо.
Що ми хочемо від державної влади? Насамперед, це вдосконалення чинного законодавства: необхідно провести зміни до Закону України «Про концесію» для будівництва автомобільних доріг, аби ми не шукали державних коштів, а могли запропонувати таку можливість інвесторам; це вдосконалення законодавчої бази щодо процедури робіт та послуг. Адже великі обсяги робіт, які ми повинні провести за наступні п’ять років, потребують спрощеної системи; на державному рівні потрібно прийняти й програму з розбудови державного кордону. І, що найосновніше, держава нарешті повинна сьогодні вирішити нагальне для проведення Євро-2012 питання — 50% податку на прибуток мають залишатися у міських бюджетах. Тільки тоді, коли це буде зроблено, є 100% гарантії, що ми вкладемося у термін.
Виступив Львів і з ініціативою координувати дії українських та польських міст. Ми розуміємо, що реально лягає на наші плечі, ця ініціатива, яка покладає на нас велику відповідальність, вже підтримана міністерством закордонних справ Польщі, значною мірою й Міністерством закордонних справ України, підтримана вона і містом Львовом, і іншими містами. Тому що це — наша справа, це справа міст. Я переконаний, якщо громадські організації тим займаються, це потрібно й дасть результат.