Європейський вектор «Шляхів національної еліти»
Як Ужгород приймав мистецьку експедиціюВідвідини крайнього заходу країни — другі за ліком пленерні мандри групи іменитих художників України, у складі якої — Леонід Бернат, Олександр Бєлозор, Євген Гула, Віктор Семеняк, Михайло Руденко, Артем Копайгоренко, Оксана Мешкова, яких, разом із музикантами, журналістами та фотомитцями обє’днали у своєму проекті «Мистецьких експедицій» його автори Людмила Гарарук, давній друг та партнер «Дня», та Ірина Олійник. Метою проекту «Шляхами національної еліти» є повернення до незаслужено забутих символів українців, надання поштовху до розуміння витоків державності та згуртування національної еліти.
Перша мистецька експедиція з успіхом пройшла у вересні цього року північними обширами України за маршрутом Крути — Батурин — Глухів. Чи не кожен закуток останньої гетьманської столиці Глухова дихає історією: тут у головній сакральній споруді тогочасної України — Миколаївській церкві заприсягалися не зганьбити булаву І.Скоропадський, Д.Апостол, К.Розумовський, тут П.Полуботок планував відродження автономії України, а І.Мазепу юродиві запроданці мали піддати анафемі. Приклад знаменитих глухівчан — братів Терещенків, які за життя були найбільшими цукроварами України, якнайкраще свідчить про тлінність статків і вічність мистецтва. Бо хто нині відає про їхні тогочасні «рошени», а зведені коштом Терещенків-меценатів архітектурні шедеври Трьоханастасіївська церква з унікальним козелецьким бароковим іконостасом, храм Різдва Богородиці проносять їхнє ім’я крізь віки. У цьому маловідомому сьогодні для більшості пересічних українців місті писали непідвладні часові свої безсмертні твори музиканти Максим Березовський, Дмитро Бортнянський та художник Антон Лосенко, тут понині відлунюють кроки Григорія Сковороди, Артемія Веделя, Георгія Нарбута, Федора Ернста.
Результатом інтелектуально-емоційного пленеру у Глухові стали низка живописних полотен, привезених її авторами на оглядини до Ужгорода. Центром експозиції є робота Євгена Гули «Розмова», яка стала символічним покажчиком напрямків руху мистецького гурту. Посеред пасторального осіннього пейзажу вивищується крутівська університетська колона — робота Михайла Руденка «Поле під Крутами», а в садибі у Мотронівці чекає на свого Куліша вічно юна Ганна Барвінок (Віктор Семеняк «Чекатиму на тебе»). Неофіційний символ Глухова — вежа міського водогону, з якої як на долоні проглядається все місто — постає на картині Євгена Гули «Джерельний символ».
Давній і сучасний Глухів дивиться на нас з робіт Артема Копайгоренка, Олександра Бєлозора. Усі без винятку роботи з глухівського пленеру, які минулих суботи-неділі експонували у залах Закарпатського художнього музею ім. Й.Бокшая, отримали схвальні відгуки відвідувачів.
Відразу після приїзду в місто над Ужем учасники експедиції найперше ознайомилися з його тисячостолітньою історією, у супроводі доктора історичних наук Сергія Федаки провели екскурсію старовинним центром, побували у Горянській ротонді, Невицькому замку, відвідали обласний історичний музей в Ужгородському замку та скансен на території Закарпатського краєзнавчого музею, гостювали на святі молодого вина «Закарпатське божоле». Емоційно піднесеним та інформаційно насиченим було спілкування з представниками інтелігенції та влади Закарпаття, яку зорганізувала меценат ужгородського туру експедиції Мирослава Роман. А загалом варто подякувати усім меценатам акції: студії ювелірного дизайну HARARUK, «Дім освіти і культури «Майстер Клас», без яких вона не відбулася б.
«Мистецькі експедиції» в Ужгороді збіглися у часі з проведенням фестивалю класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття», який учотирнадцяте зорганізовує і проводить керівник Закарпатського осередку Спілки композиторів України Віктор Теличко. Віртуозне виконання ансамблем «Київські солісти» у складі Катерини Бойчук (скрипка), Владислави Крускаль (фортеп’яно) та Юрія Зброжека (контрабас) творів Баха, Шуберта, Масне, Скорика цього вечора чудово доповнило мистецьку ауру старовинного міста.
Учасники мандрівного пленеру скористалися нагодою зробити начерки для своїх майбутніх полотен з відвідин Ужгорода та, натхненні враженнями, розпочали спільну масштабну роботу, яку незабаром покажуть глядачам. А найближчим часом експозицію робіт, виконаних у ході мистецької експедиції «Шляхами національної еліти», заплановано розмістити у приміщенні Кабінету Міністрів України.
Насамкінець імпрези відбувся благодійний аукціон картин, виручені кошти від якого буде спрямовано на підтримку української армії. Того вечора було продано полотна Олександра Бєлозора «Сутінки» та Віктора Семеняка «Осінь на Подолі». Присутні на імпрезі активно підтримали благодійну ініціативу газети «День» «Листівка на фронт». Того вечора було придбано і підписано кілька десятків стильних листівок з теплими словами підтримки, які буде надіслано українським бійцям на фронт.