За грошима – в іншу область
Поза зоною АТО кошти одержують понад 160 тисяч пенсіонерів. «День» отримав роз’яснення від Пенсійного фонду України, як це відбуваєтьсяМинулої п’ятниці (див. № 189—190 від 10-11 жовтня) у матеріалі «Пенсійні туристи» з окупованого Донбасу» «День» писав про складну ситуацію, в якій опинилися жителі Ізюмського району Харківщини, що наразі межує з територією, окупованою бойовиками. Як говорять місцеві жителі, з окупованих територій організовано приїжджають групи пенсіонерів, щоб отримати свої кошти та повернутися на територію, зайняту терористами. Голова Ізюмської РДА Любов Шамрай скаржилася кореспондентці «Дня» на перевантаженість місцевого відділу Пенсійного фонду, щораз більші суми грошей, які потрібні для виплати пенсій у цьому місті. Та найбільше її турбувало те, чи не відбувається таким чином опосередковане фінансування терористичної діяльності.
Ми надіслали запит до управління Пенсійного фонду України і поцікавилися: який механізм виплати пенсій людям, що проживають на території, захопленій терористичними угрупованнями? Чи існує спеціальний порядок виплати пенсій громадянам, які проживають на захопленій терористами території, але приїжджають у населені пункти, що межують із нею, щоб отримати пенсії? Чи проводив Пенсійний фонд попередній розрахунок можливого напливу громадян у місцеві органи Пенсійного фонду в цих населених пунктах?
Відповідь отримали досить швидко як для державних органів — за три робочі дні. Ось яке роз’яснення нам надав Пенсійний фонд у листі за підписом заступника голови правління Валентини Никитенко: «Розглянувши вашого листа від 09.10.2014 №205, Пенсійний фонд України, в межах своєї компетенції, повідомляє.
Для оперативного забезпечення виплати пенсій громадянам, які вимушені переселитися з Донецької та Луганської областей, Пенсійним фондом України максимально спрощено порядок переведення пенсійних справ до інших регіонів України. Так, для вирішення питання виплати пенсії пенсіонеру необхідно особисто звернутися до управління Пенсійного фонду України за фактичним місцем перебування на території, де не проводиться антитерористична операція, та надати заяву про запит пенсійної справи із зазначенням в ній фактичного місця перебування без необхідності надання відповідної довідки. Взяття на облік пенсіонерів та забезпечення виплати їм пенсій здійснюється за новим місцем перебування або проживання лише за їх заявою та за матеріалами електронної пенсійної справи.
Станом на 13.10.2014 за переведенням таких справ в інші регіони України звернулося 104 645 пенсіонерів із Донецької області та 56 651 пенсіонер із Луганської області.
У випадку та порядку, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом», Антитерористичним центром при Службі безпеки України та його органами забезпечується організація та проведення тимчасових антитерористичних операцій. Вимоги учасників антитерористичної операції є обов’язковими для громадян та посадових осіб. На території, де проводиться тимчасова антитерористична операція, існують певні труднощі з доставкою коштів для виплати пенсій. З моменту стабілізації ситуації відповідні перерахування і перевезення коштів будуть відновлені».
Як бачимо, питань все одно залишається більше, ніж відповідей.