Перейти до основного вмісту

За ширмою реконструкції...

Кияни побоюються, що за оновленням існуючого зоопарку місто ховає наміри віддати його територію під забудову
02 вересня, 09:28
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Старий звіринець реконструюють, - нещодавно поділився планами народний депутат, радник міського голови Києва Дмитро Білоцерківець. – Роботи розраховані на два-три роки, і за цей час київський зоопарк кардинально зміниться. Все виконуватиметься по черзі. До кінця року буде готовий остаточний проект, щоб з початку 2017 року можна було приступати до роботи».  Територія зоопарку складає 34 гектари, з яких 14 – у занедбаному стані. На них, за словами Дмитра Білоцерківця, і робитиметься акцент на перших етапах реконструкції. Під час робіт на занедбаній території зоопарк функціонуватиме. Потім тварини переїдуть на облаштовану територію, і реконструкція продовжиться на площі, що залишилася.

Київський зоологічний парк, що поруч зі станцією метро «Політехнічний інститут», обіцяють оновити до 2019 року, попередній бюджет реконструкції — 300 мільйонів гривень, цього року планується підготовка технічної документації. Концепцію нового зоопарку розробляли волонтери, тож з міської казни не витрачено жодної копійки.

Звіринець почнуть реконструювати 2017 року. Кияни побоюються, що старий зоопарк виселять, а землю віддадуть під забудову.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

ЗРУЧНЕ МІСЦЕ ДЛЯ ГОСТЕЙ І... БІЗНЕСУ

Існуючий зоологічний парк — не ідеальний. Тривалий час він змінював директорів як рукавички через їхню причетність до відмивання грошей, активісти скаржились на незадовільні умови утримання тварин, жахливий стан деяких вольєрів, необлаштовану територію, бо 14 із 34 гектарів у занедбаному стані. Новий директор установи Кирило Трантін узяв курс на виправлення помилок. Сьогодні зоопарк принаймні не асоціюється з гучними скандалами через смерть тварин, неякісний корм чи фінансове зловживання керівництва. Роботи ще чимало, і, з одного боку, запланована реконструкція йому б не завадила, а з другого — це викликало у киян занепокоєння. «Нескладно здогадатись, що новий зоопарк збудують десь у Біличах чи Пущі-Водиці, а «старий», територія якого у центрі міста, знесуть за гроші киян, а цю землю віддадуть забудовнику», — так містяни коментують в інтернеті новину про ймовірне переселення звіринця.

ФОТО ВЕРОНІКИ  БОРКОВСЬКОЇ / «День»

Зоопарк справді має зручне розташування для відвідувачів і ласе — для забудовників. Рік тому місцеві мешканці та активісти протестували під звіринцем, щоб міська влада не допустила будівництва 25-поверхівки на вулиці Шулявська, 32. Будинок почали зводити за 20 метрів від паркану зоопарку, фактично у його санітарній зоні. Через це з’явились тріщини у сусідньому домі. Також активісти нарікали, що у  забудовника закінчився термін договору про оренду цієї земельної ділянки, і просили перевірити цей факт правоохоронні органи та Державну архітектурно-будівельну інспекцію. Зведенням новобудови займалось комунальне підприємство «Житлоінвестбуд-УКБ», його керівник В’ячеслав Непоп наголошував на законності будівництва. Однак активісти побоювались, що на одній висотці інвестор не зупиниться, а під приводом неприємних ароматів від тварин мешканці новобудови почнуть вимагати виселення зоопарку за межі міста.

ДАВНІ ПЛАНИ ЗАБУДОВНИКІВ

Влітку 2014 року на засіданні постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування розглядали питання винесення зоологічного парку за межі центру міста. Територію планували передати під зведення розважального центру. Це питання лобіювали члени комісії, пов’язані з будівельним бізнесом. Після поширення цієї інформації у ЗМІ місто почало відхрещуватись від таких намірів.

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Плани забудувати цю територію давно існують, — коментує Іван Сікора, експерт з питань бюджетної та антикорупційної політики фундації «Відкрите суспільство». — Звичайно, є ризик, що коли зведуть новий зоопарк, старий опиниться під загрозою. Але де його планують будувати? Це нагадує спробу подати киянам інформацію, а там, може, і так пройде. Швидше за все, це буде Київська область, адже чинний генплан передбачав, що Київ має розвиватись за рахунок області, та виявилось, що землі вже розпаювали та забудували. Або схема така: забудовник, який хоче збудувати той новий зоопарк, зробить це, а в обмін отримає земельну ділянку з нинішнім звіринцем».

«ГОТУЮТЬ ҐРУНТ ДЛЯ ЗНИЩЕННЯ ЗООПАРКУ»

Як наголошує Дмитро Білоцерківець, за останні два роки справді з’явилось багато спекуляцій на тему зоопарку, в яких ставить крапку нова концепція його розвитку. Нагадаємо, на її втілення потрібно 300 мільйонів гривень. Столичний мер Віталій Кличко запрошує меценатів долучитись до оновлення звіринця через Фонд «Майбутній Київ». Натомість обіцяє прозорі та відкриті тендери. Однак перш ніж братись за таку ініціативу, місто мало поцікавитись думкою киян: хочуть вони новий зоопарк або осучаснений старий? Адже за межами Києва є кілька приватних звіринців, і дістатися до них без власного транспорту непросто, ціни значно вищі тих, що у комунальному, нехай і за інший рівень послуг. 

ФОТО ВЕРОНІКИ  БОРКОВСЬКОЇ / «День»

Як вважає Віталій Черняхівський, координатор громадської кампанії «Форум порятунку Києва», новинами про зоопарк місто саме і вивчає думку киян. «Цією інформацією перевіряють реакцію людей, чи буде резонанс. Якщо громада не відреагувала на будівництво висотки за 20 метрів від паркану, значить, можна будувати далі, — вважає Віталій Черняхівський. — Влада хоче імітувати нове будівництво, причому з міського бюджету, а тут все знести під забудову. Але це ж не тільки звірі, це і дерева — тобто повноцінний парк. І яка необхідність будувати новий зоопарк? Хто буде туди їздити? Яка необхідність реконструкції? Якщо треба ремонтувати павільйони, то робіть це. Так готується ґрунт, щоб знищити зоопарк у центрі Києва».   

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати