Перейти до основного вмісту

Жертв сталінських репресій назвуть поіменно

27 листопада, 00:00

Напередоді сумної дати, а саме 70-річчя Голодомору в Україні, в Житомирському обласному державному архіві пройшла зустріч із журналістами, на якій було повідомлено, що практично закінчено роботу над підготовкою до видання книги «Реабілітовані історією. Житомирська область», до якої будуть занесені прізвища і імена тих, хто став жертвою незаконних репресій. Член редколегії цієї книги, директор облархіву Лариса Копейченко повідомила, що розглянуто більше 100 тисяч справ, які знаходилися в архівах місцевих партійних радянських органів, а також архівах Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ, тощо. За попередніми даними, додала вона, документально підтверджено, що за роки масових репресій, пік яких припадає на 1937 — 1938 роки, за політичними мотивами і в абсолютній більшості необґрунтовано в області було репресовано більше 70 тисяч осіб, серед яких представники майже 30 національностей (найбільше постраждали українці, поляки і німці). Так, збереглися протоколи засідань так званої «трійки» (позасудового органу, до якого за посадою входили секретар обкому КП(б)У, керівник обласного відділу ДПУ і прокурор області), згідно ухвал якої тільки за період з кінця жовтня 1937 року до початку листопада 1938 року до страти було засуджено більше 8 тисяч чоловік. А в одну із ночей було розстріляно більше 400 чоловік. Непоодинокими були випадки, коли людей розстрілювали згідно названих протоколів, на яких навіть не стояли підписи членів «трійки».

У свою чергу, провідний співробітник архіву Лариса Федеренко зауважила, що існує велика кількість документів, зокрема, місцевих партійних і каральних органів, у яких містяться повідомлення про численні випадки голодних смертей, а подекуди і людожерства (в тому числі дітей, у період 1932 — 1933 років, особливо у Любарському, Ружинському, Мархлевському (нині Дзержинському) районах. У переважній більшості з них йдеться про десятки померлих людей. Однак, за її словами, встановити загальну чисельність жертв голодомору в області на даний час неможливо, оскільки повних достовірних даних немає.

Залишається додати, що видання книги пам’яті репресованих планується здійснити у 2003 році. Кошти на це нині відшукуються як у бюджеті, так і серед спонсорів.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати