«Зібрали коштів більше, ніж очікували»
У Києві відбувся аукціон на підтримку поранених на сході українських бійцівТорги відбулися в «Українському домі». Організатори зібрали близько 800 тисяч гривень — усі кошти підуть на протезування військових. На аукціон виставили колекцію зі ста творів провідних українських митців: Анатолія Криволапа, Тіберія Сільваші, Олени Придувалової, Влади Ралко та інших. При цьому стартові ціни на аукціоні були значно нижчими за зазначені в каталозі. Ініціатори заходу — аукціонний дім «Дукат», Фонд культурних ініціатив ArtHuss разом із благодійним проектом «Центр допомоги пораненим» і Міністерством закордонних справ України.
Лоти для аукціону збирали протягом місяця, всі художники та галеристи надали твори безкоштовно. Організатори представили багато світлих за настроєм робіт. Серед таких картин — пейзаж Олени Придувалової «Літній день». «Вирішила надати «київську» по духу та позитивну роботу, — розповідає Олена Придувалова. — Для мене це, мабуть, п’ятий благодійний аукціон. Завжди погоджуюся брати участь у подібних заходах. Художники — часто індивідуалісти, працюють собі у майстернях, але зараз допомагають, чим можуть».
Художник Владислав Шерешевський пожертвував для заходу камерний натюрморт «Черва». «Гадав, на торгах будуть політичні картини і хотів відрізнитися, показати щось тепле. Але тут багато радісних робіт. Навесні та влітку часто влаштовували виставки про Майдан, усе нагніталося, а тепер ми зрозуміли, що існуємо в умовах війни, і жити так доведеться довго. Тому люди знов займаються творчістю, трішки відновилися після паніки. Сам все літо малював патріотичні картини, які до цього ніколи не робив, — так хотілося. Зараз відчуваю, що вже висловився на цю тему», — поділився Владислав Шерешевський.
Ініціатори події планують допомогти трьом хлопцям із ампутаціями кінцівок. Засновник «Центру допомоги пораненим» Юрій Когутяк прокоментував: «Героїв обрали випадково. Один із військових, Саша Швецов, лежав у одній палаті з хлопцем, якому вдалося знайти протези, і мій товариш запропонував допомогти й Саші. Наші герої з різних міст України — Миколаєва, Житомира тощо. Київ — багате місто, тут активне суспільство й у лікарів більше можливостей. А хлопці з периферії зникають із фокусу».
Під час аукціону продавали благодійні сертифікати від «Центру допомоги пораненим» на 500 та 1000 гривень. Кошти, виручка від продажу цих посвідчень, також підуть на допомогу бійцям із зони АТО. Крім цього, за номером сертифіката його власник може відслідкувати долю своїх грошей.
«Я ніколи ні на що не розраховую, тому все, що ми уторгували, значно перевищує мої очікування, — зазначив співзасновник аукціонного дому «Дукат» Леонід Комський. — Сподіваюся, ми отримаємо ще грошей, адже не всі роботи продали одразу. Тиждень чи два триматимемо ці лоти в себе — може, хтось схоче їх придбати. Вдячний художникам, колекціонерам та галеристам, які надали роботи. Покупці мають хоча б картину, а художники не отримують нічого. Але жоден із митців не відмовився взяти участь в аукціоні, й усі погодилися на низькі ціни».
Українські художники звикають до таких благодійних проектів. «Митці примирилися з тим, що можна віддавати роботи безкоштовно. Сам раніше жертвував тільки гроші, не хотів давати картини. Зараз і роботи даю. Головне, щоб це пішло на добру справу», — акцентує художник Владислав Шерешевський. Представник Міністерства закордонних справ України Юрій Никитюк пообіцяв, що каталог аукціону розповсюджуватимуть за кордоном, щоб примножувати славу українських митців. Також у МЗС робитимуть усе, щоб хлопці, які потребують протезування, потрапили в кращі закордонні клініки.
Юрій Когутяк із «Центру допомоги пораненим» радіє: «Ми досягли поставленої мети — трьом бійцям ми допоможемо. Зібрано коштів більше, ніж планувалося. Тому, можливо, візьмемо під опіку ще когось. Будемо радитися з організаторами та людьми, які добре знають потреби поранених. Про усі наші рішення рапортуватимемо загалу».