Злочинні групи пов’язані з владою
I навіть мають... каральні підрозділиЗа офіційною інформацією, 1998 року українські правоохоронні органи припинили злочинну діяльність 1157 організованих злочинних угруповань, до складу яких входило 4856 осіб. Ними було скоєно понад 9 тисяч злочинів, серед яких 127 вбивств, 670 розбоїв, 468 фактів здирництва, 648 розкрадань державного та колективного майна в особливо великих розмірах. 92 кримінальні справи порушено за статтею 69 КК України (бандитизм). Найбільше бандформувань викрито в Криму, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Одеській та Хмельницькій областях.
Як зазначив Микола Джига, майже всі викриті організовані злочинні групи в тією чи іншою мірою були пов’язані корупційними зв’язками з державно-владними структурами. А деякі мали в своєму складі навіть... каральні підрозділи. Зокрема, за словами першого заступника міністра, у Севастополі викрито 13 карателів, які катували продавців, щоб ті сплачували встановлену данину. Бандити також займалися здирництвом, незаконним обігом зброї, вбивствами, у тому числі й на замовлення.
Серед найбільш зухвалих злочинів перший заступник міністра назвав вбивство депутата Закарпатської обласної ради М. Токаря. Трьох громадян України та Білорусі, котрі причетні до цього вбивства, заарештовано. Проте задля цього українська міліція діяла зі спецпідрозділами поліції Чехії, Словаччини, Польщі, МВС Російської Федерації та Республіки Білорусь.
Загалом, за словами М. Джиги, минулого року спецпідрозділами БОЗ було розкрито 18 замовлених убивств. Щодо вбивства відомого українського банкіра Вадима Гетьмана, то правоохоронні органи «дуже близько підійшли до його розкриття». Ймовірна версія щодо скоєння злочину пов’язана з виборами до українського парламенту. Тим часом заарештовану нещодавно дівчину, яка вбила власного батька та пограбувала помешкання відомого хірурга Шалімова, котру правоохоронці підозрювали й у вбивстві Гетьмана, «виявилася не тією». За словами М.Джиги, зараз триває активна робота, проте, «поки що нічого конкретного немає».
Перший заступник міністра також зазначив, що українська організована злочинність все більше набуває транснаціональних ознак. З Україною на Заході пов’язують зростання нелегальної міграції, поширення наркотиків, викрадення машин.
На запитання кореспондента «Дня», чи проводить ГУБОЗ роботу щодо розкриття злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, М. Джига відповів, що вже порушені дві кримінальні справи за фактами продажу молодих дівчат. Робилося це під виглядом здійснення турпоїздок та працевлаштування у престижні західні модельні агенції. Микола Грищук, заступник начальника ГУБОЗ МВС України, в розмові з кореспондентом «Дня» також додав, у березні 2000 року МВС України планує на урядовому рівні підписати документи з правоохоронцями 128 держав щодо надання взаємної допомоги.
ДО РЕЧІ
Працівники Управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України в Херсонській області затримали двох жінок — громадянку Сербії М. та жительку Херсона К. — під час спроби продати та переправити до колишньої Югославії двох українських дівчат. Як повідомив «Дневі» начальник відділу боротьби з міжнародною організованою злочинністю ГУБОЗ МВС України Володимир Бедриківський, взяли торговок на «гарячому», коли ті здійснювали розрахунки за «товар» значною сумою грошей.За словами В.Бедриківського, проти затриманих порушено кримінальну справу за статтею 124-1 (торгівля людьми) Кримінального кодексу України. Також встановлено, що в біографії М. та К. випадок продажу українських дівчат далеко не перший. «Спостереження, що велися за ними, дають змогу однозначно стверджувати: до нічних клубів та казино Сербії ці жінки постачали з Херсонщини не тільки молодих жінок, а й навіть школярок», — зазначив «Дневі» начальник відділу. На думку В.Бедриківського, можна однозначно стверджувати, що після львівської, одеської та закарпатської справ щодо продажу людей та дітей, херсонська виявиться не менш гучною.