Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про історичну відповідальність і помилки

Ернст Райхель запевнив, що ставлення Німеччини до України не зміниться після парламентських виборів до Бундестагу
12 липня, 19:21

Зустріч посла Німеччини в Україні Ернста Райхеля зі студентами ЛШЖ-2017 розпочалась з детальної розповіді про передвиборчу ситуацію в Німеччині. За його словами, на цих парламентських виборах не очікується несподіванок, як і раніше, скоріше за все, буде сформовано велику коаліцію між християнськими демократами і соціал-демократами. Пан Райхель запевнив, що зовнішньополітичний вектор Німеччини щодо України залишиться незмінним.

Відповідаючи на запитання, чому Німеччина, як стверджують деякі джерела, блокує внесення у двосторонні документи запису щодо перспективи членства України в ЄС, посол нагадав про 49 статтю Амстердамської угоди, але водночас додав, що шанси України на вступ будуть кращими, коли в ЄС виникнуть більш сприятливі умови для цього.

Цікавим було пояснення пана Райхеля щодо ролі Німеччини у тому, що Україні не було надано ПДЧ для вступу в НАТО під час Бухарестського саміту на початку квітня 2008 року. На пряме запитання, чи усвідомлює Німеччина помилку, яку вона зробила у 2008 році, коли активно лобіювала проти надання Україні ПДЧ, дипломат розповів про тиск, який Росія чинила на Європу. «Росія дала чітко зрозуміти європейцям, що надання Україні ПДЧ — це червона лінія, яка призведе до наслідків», — наголосив він.

ВРАЖЕННЯ

Олександр ПОДВИШЕННИЙ, Національний університет «Острозька академія»:

— Надзвичайний і Повноважний посол ФРН в Україні Ернст Райхель пролив світло на позицію ЄС щодо членства України в організації. Пан посол відзначив, що, на жаль, «у Німеччині все ще є люди, які не змінили думки про Росію», позаяк вони все ще живуть у світі, де існує СРСР. Проте Україна — бажаний партнер для ЄС, адже вона «має амбіції, і це добре!».

Також вразила особиста позиція Ернста Райхеля, який визнав провину Німеччини перед Україною у Другій світовій війні й закликав до порозуміння. Цікавим виявився факт, що протягом бесіди пан посол завше називав свою батьківщину «Deutschland», хоча діалог був англійською мовою. Як на мене, це саме те, чого не вистачає українцям: пишатися тим, хто ми є, і відповідати за те, що ми робимо.

«ПОСОЛ ЕРНСТ РАЙХЕЛЬ ЧАСТІШЕ, НІЖ ПОСТІЙНО, ПОСИЛАВСЯ НА «SURVIVAL BIAS»

Христина ШКРЯБІНА, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

- У логіці є така категорія як «Survival bias» — упередження виживання. Її історія полягає в тому, що під час Другої світової війни американські бомбардувальники несли надзвичайні втрати. Вони повертались з безліччю пробоїн на фюзеляжі, тож спеціалісти його укріплювали. Однак, це призводило до збільшення ваги та зменшення маневреності бомбардувальників. Тоді американці звернулись до угорського математика Абрахама Вальда і він сказав, що літаки з купою пробоїн на фюзеляжі повернулись, а ті, що були вражені у двигун — ні. Це означає, що укріплювати треба ті частини, що були незачеплені снарядами. «Survival bias» говорить про те, що ми звертаємо увагу тільки на ті факти, що відбулися, а треба зважати й на ті, що «не вижили».

Посол Ернст Райхель частіше, ніж постійно, посилався на «Survival bias». Наприклад, щодо 2008 року, коли Україні фактично відмовили у вступі до НАТО. Можна тільки гіпотетично думати, чи було рішення 2008 помилкою… У ті часи Росія чітко заявила, що в такому випадку вдасться до жорстких заходів. Дуже просто сказати, що це була помилка Німеччини. Уявіть, що Росія таки б відповіла…. Але це не все. Про упередження пан Райхель згадує і тоді, коли говорить про постачання спорядження німецькою компанією Siemens у Крим, окупований Росією. «Контракт, який Siemens має з російською компанією, каже про постачання турбін не у Крим, а в Росію. Siemens  не порушував угоди, її порушила Росія. Якщо ви задаєте це питання, то потрібно його формулювати так: Чи Siemens мав передбачити, що Росія постачатиме турбіни?».

Якщо у вас багата уява, то ви можете знайти купу «упереджень виживання». Однак, у межах логіки, все ж таки, питати себе, наскільки вірогідними є ті чи інші наслідки. Наскільки вірогідним було те, що Росія здійснюватиме агресію щодо Німеччини, а не щодо України…

«ЦЕ ДУЖЕ ХОРОША ПРАКТИКА – ВКАЗУВАТИ НА РЕЧІ, ЯКІ УКРАЇНА ПОВИННА ЩЕ ДОСЯГТИ»

Любов РИБАЛКО, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

- На початку зустрічі посол розповів про передвиборчу кампанію в Німеччині та зазначив про консенсус ЄС щодо питання Росії та України. Стосовно вступу України до Євросоюзу, Ернст Райхель згадав ситуацію, яка відбулася в 2008, та зазначив, що сьогодні, зважаючи на отриманий досвід з Росією за ці роки, якщо почнеться дискусія – це буде дуже складне питання. Перед Україною стоїть багато завдань, які не так просто можна буде виконати, якщо серйозно говорити про вступ до ЄС.

«Робота для України і для таких людей, як я полягає в тому, щоб пояснити, що Україна – це не тільки країна корупції. І це дуже хороша практика – вказувати на речі, які Україна повинна ще досягти».  

Цьогорічна Літня школа журналістики відбувається за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати